Grupa Wyszehradzka zostanie rozszerzona o kolejne państwa?

Istniejąca od przeszło ponad 3 dekad Grupa Wyszehradzka zrzesza 4 państwa: Polskę, Czechy, Węgry, Słowację – dlatego też jest znana pod skrótową nazwą V4. Istnieje szansa, że ten format środkowoeuropejskiej współpracy zostanie rozszerzony o kolejne państwa: Austrię, Słowenię, Chorwację, kraje skandynawskie. Zapowiedź rozszerzenia Grupy Wyszehradzkiej 20 maja 2026 r. ogłosił premier Węgier Peter Magyar. Szanse na to mają być jednak niewielkie w najbliższym czasie,
Grupa Wyszehradzka zostanie rozszerzona o kolejne państwa?
Szanse na rozszerzenie Grupy Wyszehradzkiej nie są duże – powiedział dr Andrzej Sadecki z Ośrodka Studiów Wschodnich. W ten sposób skomentował wypowiedź premiera Węgier Petera Magyara, który 20 maja 2026 r. zadeklarował odnowienie tego formatu, a także rozszerzenie o inne państwa.
Peter Magyar, który po zwycięstwie jego ugrupowania w kwietniowych wyborach parlamentarnych, od 9 maja stoi na czele nowego węgierskiego rządu, składa od 19 maja 2026 r. wizytę w Polsce. Po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem w Warszawie szef węgierskiego rządu wskazał, że jest gotów na rozszerzenie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej o inne państwa, jak kraje skandynawskie, Austrię, Chorwację, Słowenię, Rumunię albo o kraje zachodnich Bałkanów.
Dyskusje o rozszerzeniu Grupy Wyszehradzkiej
Przez ostatnie 35 lat istnienia tego formatu wielokrotnie przewijały się dyskusje o przyjęciu nowych państw, zwłaszcza sąsiednich. Natomiast wydaje mi się, że szanse na to nie są zbyt duże – stwierdził w rozmowie dr Andrzej Sadecki. Jego zdaniem wśród państw tworzących grupę – w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech – ciężko będzie znaleźć konsensus w sprawie rozszerzenia.
– Mamy inne formaty, jak inicjatywa Trójmorza, Bukaresztańska Dziewiątka w kwestiach bezpieczeństwa, które dają ramy współpracy w szerszym, regionalnym formacie – stwierdził. W ocenie analityka państwa grupy inaczej patrzą na kwestie bezpieczeństwa, ale zrzeszenie nadal może współpracować na forum Unii Europejskiej. Przypomniał, że obecnie w UE są negocjowane kwestie wieloletnich ram finansowych, polityki spójności i wspólnej polityki rolnej.
Spotkanie Petera Magyara z Wołodymyrem Zełenskim
.Prawdopodobnie w czerwcu dojdzie do spotkania premiera Petera Magyara z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Nowy węgierski rząd również deklaruje, że ważne są dla niego są kwestie mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu, czyli w zachodniej Ukrainie. Na pewno te relacje nie zmienią się z dnia na dzień, natomiast jest szansa na nowe otwarcie – powiedział dr Andrzej Sadecki.
Analityk ocenił, że wizyta węgierskiego premiera w Polsce ma wymiar symboliczny, bo jest jego pierwszą podróżą zagraniczną po sformowaniu rządu 9 maja. Zauważył, że Magyar przyjechał do Polski z sześcioma ministrami, w tym obrony, spraw zagranicznych, gospodarki i energetyki, transportu. – To jest otwarcie nowego rozdziału i odbudowa relacji polsko-węgierskich po największej zapaści w ostatnich latach, związanej z różnicami w stosunku do Rosji, Ukrainy i wojny za wschodnią granicą – powiedział.
Instytut Europy Środkowej w Lublinie
.Dr Andrzej Sadecki 20 maja wziął udział w „Lublin Forum 2026 – Russian Aggression: Roots and Forms”. Konferencja z udziałem ponad 40 ekspertów i akademików z Polski i zagranicy odbyła się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Organizatorem forum był Instytut Europy Środkowej, a Polska Agencja Prasowa była patronem medialnym wydarzenia.
Instytut Europy Środkowej w Lublinie został utworzony w 2018 r. w miejsce Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej. Misją rządowego instytutu jest merytoryczne wsparcie polskiej polityki zagranicznej poprzez prowadzenie działalności badawczej i analitycznej oraz przekazywanie rzetelnej wiedzy na temat procesów społecznych, politycznych, gospodarczych i kulturowych w Europie Środkowej i w jej sąsiedztwie oraz dotyczącej miejsca i roli Polski w tych procesach.
PAP/MJ






