IPN ogłosił wstępne wyniki ekshumacji marszałka Rydza-Śmigłego

IPN ogłosił wstępne wyniki ekshumacji marszałka Rydza-Śmigłego

Dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, podczas ogłoszenia pierwszych wyników ekshumacji szczątków marszałka Rydza-Śmigłego poinformował, że według najnowszych badań archeologicznych, historycznych, medycznych i antropologicznych szczątki marszałka najprawdopodobniej spoczywają na Powązkach.

.Ogłoszenie pierwszych wyników ekshumacji szczątków odbyło się w Muzeum Armii Krajowej podczas podczas konferencji naukowej poświęconej marszałkowi Edwardowi Śmigłemu-Rydzowi zatytułowanej “W blasku zwycięstwa topnieją wszystkie winy, w mroku klęski słabości i omyłki urastają do rozmiarów zbrodni”. Spotkanie zorganizowano w 81. rocznicę śmierci polityka.

“Wyniki badań archeologicznych, historycznych, medycznych, antropologicznych dają podstawy do tego, żeby uznać, że 15 listopada 2021 roku na kwaterze 139 Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie odnaleziono szczątki ludzkie, których opis zgodny jest z opisem szczątków pana marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Nie mogę powiedzieć jednak, że to są szczątki pana marszałka, bowiem brakuje jednego ważnego elementu: wyników badań genetycznych” – powiedział Krzysztof Szwagrzyk, w Muzeum AK w Krakowie w piątek.

Dr hab. Krzysztof Szwagrzyk dodał, że osoby spokrewnione z Rydzem-Śmigłym mają zbyt dalekie pokrewieństwo, aby materiał genetyczny dał badaczom 100-procentową pewność. Jak przyznał, obecnie Instytut prowadzi badania “zmierzające do tego, żeby pozyskać najlepszy materiał genetyczny” i zapowiedział, że wyniki tych badań zostaną ogłoszone w przyszłym roku.

Jak zaznaczył Krzysztof Szwagrzyk, spory dotyczące Edwarda Rydza-Śmigłego dotyczą ostatnich lat jego życia, w tym daty, miejsca śmierci oraz pochówku. “Możemy wyróżnić dwa główne poglądy” – powiedział. Wyjaśnił, że pierwszy z nich mówi, że marszałek Rydz-Śmigły zmarł w mieszkaniu w Warszawie, w którym się ukrywał, 2 grudnia 1941 roku, a następnie przez grono bliskich osób został pochowany pod nazwiskiem “Adam Zawisza” na Cmentarzu Powązkowskim w kwaterze 139 – i tam spoczywa.

Zgodnie z drugim poglądem “marszałek nie zmarł, tylko został zamordowany, doprowadzono do jego tragicznej śmierci i nie było to w 1941 roku, lecz w sierpniu 1942 i stało się to w Otwocku i tam powinien być pogrzebany” – powiedział Szwagrzyk.

W ostatnim czasie do Polski sprowadzono uroczyście szczątki trzech polskich polskich prezydentów na uchodźstwie. Ich życiorysy przybliża na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” historyk i sowietolog, prof. Mariusz WOŁOS.

PAP/Julia Kalęba/Wszystko Co Najważniejsze/MAC

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 grudnia 2022
Fot. Wikimedia