Jak wygląda lato na Saturnie?

lato na Saturnie

Teleskop Hubble’a uchwycił lato na Saturnie. Gazowy olbrzym znajdował się wówczas około 1.350 miliarda kilometrów od Ziemi i Słońce oświetlało jego północną półkulę.

.Jak wskazują astronomowie z NASA, Hubble wykrył wiele małych burz atmosferycznych na Jowiszu. Były to cechy przejściowe, które wydawały się pojawiać i znikać z każdą coroczną obserwacją gazowego olbrzyma. Pasma na półkuli północnej pozostawały wyraźne, w porównaniu z poprzednimi badaniami, tylko kilka nieznacznie zmieniło kolor z roku na rok. Atmosfera planety, jak opisują badacze, składa się głównie z wodoru i helu ze śladowymi ilościami amoniaku, metanu, pary wodnej i węglowodorów, które nadają jej żółtawo-brązowy kolor.

Fot. NASA, ESA, A. Simon (Goddard Space Flight Center), M.H. Wong (University of California, Berkeley), and the OPAL Team

.Teleskop sfotografował lekką czerwonawą mgiełkę nad półkulą północną, zobrazowaną w tej kompozycji. Jak tłumaczą naukowcy, może to być spowodowane ogrzewaniem przez nasilone światło słoneczne, które może zmieniać cyrkulację lub usuwać lód z aerozoli w atmosferze. Inną teorią jest to, że zwiększone nasłonecznienie w miesiącach letnich zmienia ilość wytwarzanej mgły fotochemicznej.

„To niesamowite, że nawet w ciągu kilku lat widzimy sezonowe zmiany na Saturnie. I odwrotnie, widoczny południowy biegun ma niebieski odcień, odzwierciedlający zmiany na zimowej półkuli planety” – mówi Amy Simon z Goddard Space Flight Center NASA.

Obraz z Hubble’a przedstawia koncentryczną strukturę pierścieni. Składają się one głównie z kawałków lodu o rozmiarach od małych ziaren do gigantycznych głazów. Jak i kiedy uformowały się pierścienie, jak podkreślają astronomowie, pozostaje jedną z największych tajemnic naszego Układu Słonecznego. Szacuje się, że mają około 4 miliardów lat, jednak istnieje inna teoria sugerująca, że mogą być dużo młodsze, ale nie ma zadowalającego wyjaśnienia jak mogłyby wówczas powstać.

„Pomiary wykonane przez sondę Cassini NASA drobnych ziaren wpadających do atmosfery Saturna sugerują, że pierścienie mogą przetrwać tylko 300 milionów lat, co jest jednym z argumentów przemawiających jednak za ich młodym wiekiem” – wskazuje Michael Wong z University of California w Berkeley.

.Zdjęcie przedstawiające lato na Saturnie zostało wykonane w ramach projektu Outer Planets Atmospheres Legacy (OPAL). Przegląd pomaga naukowcom zrozumieć dynamikę atmosfery i ewolucję planet olbrzymów w naszym Układzie Słonecznym. W przypadku Saturna astronomowie nadal śledzą jego zmieniające się wzorce pogodowe i burze.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 stycznia 2025
Fot. NASA, ESA, A. Simon (Goddard Space Flight Center), M.H. Wong (University of California, Berkeley), and the OPAL Team