Jaki kraj jest najbardziej zanieczyszczony na świecie?

Ranking najbardziej zanieczyszczonych krajów

Ranking najbardziej zanieczyszczonych krajów na świecie obejmuje: Czad, Bangladesz, Pakistan, Demokratyczna Republika Konga i Indie. To właśnie te kraje odnotowały w 2024 r. największe zanieczyszczenie powietrza w 2024 r. – wynika z opublikowanego 11 marca raportu szwajcarskiej firmy IQAir. Z pierwszej dwudziestki miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem aż 19 znajduje się w Azji, w tym 13 w Indiach.

Ranking najbardziej zanieczyszczonych krajów na świecie

.Wśród 138 krajów najczystsze powietrze odnotowano na Bahamach, Bermudach i Polinezji Francuskiej. Polska zajęła 75. miejsce, plasując się między Filipinami a Nikaraguą. Byrnihat, w stanie Maghalaja w północo-wschodnich Indiach, znalazło się na pierwszym miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie w 2024 r. Szacuje się, że zamieszkuje je ok. 70 tys. osób. Za złą jakość powietrza w tym mieście odpowiadają lokalne fabryki, w tym huta żelaza i stali oraz gorzelnia. Byrnihat zanotował w ubiegłym roku stężenie pyłu zawieszonego (PM2,5) w wysokości 128,2, czyli ponad 25 razy więcej niż zalecany limit Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

W pierwszej 20 na liście znalazło się w sumie 13 miast w Indiach, cztery w sąsiadującym Pakistanie, jedno chińskie i jedno kazachskie. Jednym miastem spoza Azji jest stolica Czadu Ndżamena. Stolica Indii, New Delhi, została uznana za najbardziej zanieczyszczoną stolicę świata szósty rok z rzędu.

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Europie

.Na liście miast europejskich najwyżej, bo na miejscu 54., znalazło się Orzesze, w województwie śląskim. Zaraz za nim na 59. miejscu – Racibórz, leżący w tym samym województwie, oraz na 65. – Zgierz w województwie łódzkim. Jak podano w raporcie, tylko 17 proc. z 8954 miast na świecie przeanalizowanych przez IQAir odnotowało jakość powietrza zgodną z wytycznymi WHO dotyczącymi zanieczyszczeń. Wśród nich znajduje się m.in. osada Honokaa na Hawajach, miasto Mayaguez w Portoryko czy Szu w Kazachstanie.

Raport IQAir, szwajcarskiej firmy monitorującej jakość powietrza na świecie, skupił się w na drobnych cząstkach stałych, czyli PM2,5, które są jednym z najmniejszych, ale i najniebezpieczniejszych zanieczyszczeń. Źródłem cząstek PM2,5 jest m.in. spalanie paliw kopalnych, burze piaskowe i pożary lasów. To cząstka bardzo mała, 1/20 grubości włosa. Łatwo może się dostać do płuc lub krwioobiegu.

Autorzy raportu podkreślają, że dokument jest niekompletny, ze względu na brak dostępu do danych nie uwzględniono Iranu oraz Afganistanu. Stwierdzono także, że dużym problemem jest monitorowanie jakości powietrza w krajach Azji Południowo-Wschodniej. W tym regionie z 392 dużych miast aż 173 nie posiadało rządowych stacji monitorujących. W Kambodży nie ma ani jednej takiej stacji.

Atom – główne źródło energii w Polsce przyszłości?

.Na temat polskiej transformacji energetycznej, w ramach której docelowo jednym z głównych źródeł energii w Polsce ma stać się energetyka nuklearna, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Tomasz NOWACKI w tekście “Energetyka jądrowa. Szybki zysk czy tania energia dla następnych pokoleń?“.

“Rozwój rodzimego przemysłu to wymierne korzyści dla całej polskiej gospodarki. Możemy u nas zbudować zarówno sektor pracujący na rzecz OZE, jak i na rzecz energetyki jądrowej. Mało kto wie, że 60 polskich firm w ciągu ostatnich 10 lat było zaangażowanych w 40 projektów jądrowych w 24 krajach świata na trzech kontynentach. To głównie firmy budowlane i dostarczające wyposażenie do elektrowni jądrowych. Analiza Ministerstwa Energii wykazała także, że ponad 200 polskich przedsiębiorstw posiada kompetencje, które można bardzo szybko dostosować do wymagań sektora jądrowego. To olbrzymi potencjał i szansa na jak największy udział polskiego przemysłu w realizacji projektu jądrowego w naszym kraju. Warto w tym kontekście wspomnieć o Korei Południowej, która budowała swoją potęgę jądrową stopniowo. Pierwszą elektrownię w tym kraju w całości zbudował dostawca technologii, czyli strona amerykańska, lecz każda kolejna siłownia jądrowa była budowana z coraz większym udziałem przemysłu koreańskiego. Obecnie to Koreańczycy wytwarzają zbiorniki reaktora i wytwornice pary dla elektrowni amerykańskich, a przede wszystkim eksportują elektrownie za granicę, czego przykładem są cztery reaktory zbudowane ostatnio w Zjednoczonych Emiratach Arabskich”.

“Konieczność transformacji naszej energetyki wymaga podjęcia decyzji. Czy zbudujemy teraz stabilne źródło energii dla czterech pokoleń, czy też nasze dzieci, a później także wnuki będą musiały co pokolenie odtwarzać wielkim kosztem moc wytwórczą w sektorze elektroenergetyki?”.

.“Kierując się interesem obywateli, a nie krótkoterminową perspektywą zysku dla ograniczonego kręgu inwestorów komercyjnych, należy przyjąć długą perspektywę czasową. Elektrownie jądrowe będą produkowały energię elektryczną nawet przez 80 lat, co mimo wysokich kosztów inwestycyjnych czyni je najtańszym źródłem energii elektrycznej. Dla przykładu, podczas gdy koszty paliwa i emisji dwutlenku węgla to 70–80 proc. kosztów prądu w elektrowni gazowej, w elektrowni jądrowej to zaledwie 10 proc.” – pisze Tomasz NOWACKI.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/tomasz-nowacki-energetyka-jadrowa-szybki-zysk-czy-tania-energia-dla-nastepnych-pokolen/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 marca 2025