Kiedy powstała asteroida Donaldjohanson?

Donaldjohanson

Nowe modelowanie komputerowe wskazuje, że asteroida Donaldjohanson mogła uformować się około 150 milionów lat temu, gdy rozpadł się większy obiekt macierzysty, a jej orbita przeszła od tego czasu znaczną ewolucję.

.Należąca do NASA, sonda kosmiczna Lucy, przeleci obok asteroidy 52246 Donaldjohanson, 20 kwietnia 2025 r. I zbierze dane o tym mierzącym około 4 kilometry obiekcie znajdującym się w pasie planetoid. Co pozwoli naukowcom uchwycić jej dokładny kształt, geologię powierzchni i historię powstawania kraterów. Naukowcy z Southwest Research Institute przeprowadzili modelowanie komputerowe, aby jeszcze przed zbliżeniem, dowiedzieć się więcej o tej kosmicznej skale. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie The Planetary Science Journal.

„Opierając się na obserwacjach naziemnych, Donaldjohanson wydaje się być osobliwym obiektem. Zrozumienie procesu jego formowania może pomóc wyjaśnić czym on naprawdę jest” – mówi Simone Marchi z Southwest Research Institute.

„Dotychczasowe dane wskazują, że asteroida może być dość wydłużona i wolno rotująca, prawdopodobnie z powodu momentów termicznych, które spowolniły jej obrót w czasie” – dodaje David Vokrouhlický z Charles University.

Cel misji Lucy jest powszechnym typem asteroidy, składającym się ze skał krzemianowych i możliwe, że również z materii organicznej. Nowe badanie wskazuje, że Donaldjohanson jest prawdopodobnie członkiem rodziny asteroid kolizyjnych Erigone, grupy obiektów o podobnych orbitach, które powstały w wyniku rozpadu większej asteroidy macierzystej.

Rodzina ta uformowała się w wewnętrznym pasie planetoid, w pobliżu obszarów, skąd pochodzą asteroidy bliskie Ziemi, takie jak (101955) Bennu i (162173) Ryugu, które zostały niedawno odwiedzone odpowiednio przez misje OSIRIS-REx NASA i Hayabusa2 JAXA.

„Z niecierpliwością czekamy na przelot, ponieważ na razie cechy Donaldjohansona wydają się bardzo różne od Bennu i Ryugu. Możemy jednak odkryć nieoczekiwane powiązania” – podkreśla Marchi.

Asteroida Donaldjohanson została nazwana na cześć paleontologa, który odkrył Lucy – skamieniały szkielet wczesnego hominina znalezionego w Etiopii w 1974 roku, stąd również nazwa misji Lucy. Tak jak skamielina zapewniła unikalny wgląd w początki ludzkości, tak misja Lucy ma za zadanie zrewolucjonizować wiedzę na temat początków Układu Słonecznego.

.„Lucy to ambitna misja NASA, z planem odwiedzenia 11 asteroid w ciągu 12 lat jej trwania, aby odwiedzić planetoidy trojańskie, które znajdują się w dwóch w pobliżu Jowisza. Spotkania z asteroidami pasa planetoid nie tylko zapewni widok z bliska na te ciała, ale także pozwolą nam przeprowadzić testy inżynieryjne innowacyjnego systemu nawigacji statku kosmicznego przed głównym wydarzeniem, czyli badaniem trojańczyków. Te relikty są w rzeczywistości skamielinami procesu formowania się planet, zawierającymi ważne wskazówki do rozszyfrowania historii naszego Układu Słonecznego” – podsumowuje Hal Levison z Southwest Research Institute.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 marca 2025
Fot. NASA/SWRI/GSFC