Kim jest Villija Blinkevicziute nowa premier Litwy

Europosłanka Vilija Blinkevicziute, przewodnicząca opozycyjnej Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej (LSDP), która w niedzielę w pierwszej turze wyborów parlamentarnych uzyskała najwięcej głosów, zapowiedziała objęcie stanowiska premiera i zrezygnowanie z mandatu PE.

Socjaldemokratka Villija Blinkevicziute obejmie władze w Wilnie

.Socjaldemokraci w 141-osobowym Sejmie Litwy zapewnili sobie już 20 mandatów, a o kolejne 35 będą walczyć za dwa tygodnie w drugiej turze wyborów.

Blinkevicziute podczas konferencji prasowej wskazała też ugrupowania, z którymi już rozpoczęły się rozmowy w sprawie powołania koalicji rządzącej. Są to Związek „W imię Litwy” na czele z Sauliusem Skvernelisem oraz Związek Rolników i Zielonych Ramunasa Karbauskisa.

„Mamy nadzieję, że po zatwierdzeniu wyników drugiej tury będziemy mieli wystarczającą liczbę mandatów, aby utworzyć koalicję trzech partii” – powiedziała Blinkevicziute. Nie wykluczyła możliwości współpracy również z Ruchem Liberałów.

Socjaldemokraci odrzucają natomiast możliwość przyszłej współpracy ze współrządzącą obecnie partią konserwatywną Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, a także z nowym populistycznym ugrupowaniem Świt nad Niemnem, przewodniczący którego, wieloletni poseł Remigijus Żemaitaitis wiosną tego roku został zmuszony do złożenia mandatu poselskiego z powodu antysemickich wypowiedzi.

Villija Blinkevicziute pełniła wcześniej funkcje ministra Ubezpieczeń Społecznych i Pracy Republiki Litewskiej. W latach 2004-2009 zasiadała w sejmie Republiki Litewskiej. Potem została wybrana do Parlamentu Europejskiego, gdzie była przewodniczącą Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia Parlamentu Europejskiego Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia.

Jej ugrupowanie, Socjaldemokratyczna Partia Litwy jest centrolewicową i socjaldemokratyczną partią polityczną. Założona jako podziemna organizacja marksistowska w 1896 roku, jest najstarszą istniejącą partią na Litwie. W czasach Związku Radzieckiego partia udała się na wygnanie, by ponownie pojawić się w Republice Litewskiej w 1989 roku. W tej kadencji litewskiego sejmu socjaldemokraci znajdowali się w opozycji.

Litwini nienawidzą dorobku sowieckiej okupacji

.Litwini są dumni ze swojej 701-letniej stolicy i szczerze nienawidzą obskurnej spuścizny sowieckiej okupacji. Nowa reklama turystyczna promująca Wilno odzwierciedla te uczucia. Zaczyna się od groteskowych scen przedstawiających zniszczone drewniane budynki i dziurawe ulice, niechlujnych lub groźnych miejscowych oraz jedzenie składające się głównie z ziemniaków i ogórków. Manieryczny brytyjski głos wychwalający te okropne widoki stanowi prześmiewcze tło. W drugiej minucie filmu pojawia się „prawdziwe” Wilno ze spektakularną barokową architekturą, ekskluzywnymi sklepami, wykwintną kuchnią i ekscytującym życiem nocnym. Kampania pod hasłem „Expectations vs. Reality” („Oczekiwania kontra rzeczywistość”) obejmuje również podobnej treści plakaty.

„Rozpoczęta niedawno akcja reklamowa skierowana jest przede wszystkim do niemieckich i brytyjskich odbiorców. Wywołała jednak sporą burzę w kraju, zwłaszcza wśród mieszkańców i ekspertów PR, którzy twierdzą, że kampania jest obraźliwa i może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego” – opisuje Edward LUCAS, brytyjski dziennikarz, europejski korespondent tygodnika „The Economist”.

„Kusi mnie, by się z tym zgodzić. Z pewnością jedno z najwspanialszych miast Europy zasługuje na coś więcej niż disneyowską karykaturę przeszłości i teraźniejszości. Zbyt dobrze pamiętam upokorzenia i frustracje życia we wczesnych latach 90. i czuję się zaniepokojony sposobem, w jaki zostały tu ukazane. Wielokrotnie krytykowałem filmy o Boracie za tworzenie mało zabawnego obrazu Kazachstanu jako rzekomego uosobienia dawnej komunistycznej bigoterii i ignorancji. Traktowanie Afryki jako przedmiotu tego typu protekcjonalnego humoru (patrz Tintin w Kongo) wyszło z mody wiele dekad temu” – dodaje.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 października 2024