Kolagen odkryty w skamieniałych kościach pozwoli lepiej poznać dinozaury

kolagen

Przez lata naukowcy uważali, że skamieniałości nie zawierają już żadnych cząsteczek organicznych. Jednak nowe badanie wskazuje, że odnalezione kości z mezozoiku mogą nadal posiadać w sobie kolagen.

.Badacze z University of Liverpool, korzystając z różnych technik analizy, w tym z zaawansowanej spektrometrii mas, zidentyfikowali zachowane pozostałości cząsteczek organicznych, takich jak kolagen, w kości biodrowej edmontozaura – dinozaura, który posiadał głowę przypominającą kaczy dziób. Jest to pierwsze takie odkrycie, które pozwoliło rozstrzygnąć debatę trwającą lata.

W czasie badania, opublikowanego w czasopiśmie Analytical Chemistry, wykorzystano kilka technik, w tym sekwencjonowanie białek, do wykrycia i scharakteryzowania kolagenu kostnego w 22-kilogramowej skamielinie.

Skamieniałość jest wyjątkowo dobrze zachowaną kością krzyżową Edmontozaura – czworonożnego, roślinożernego dinozaura z rodziny hadrozaurów, wydobytą z późno kredowej warstwy formacji Hell Creek w Południowej Dakocie. Jest ona częścią kolekcji należącej do University of Liverpool. Była ona zdaniem badaczy wyjątkową próbką do przeprowadzenia najnowocześniejszej analizy.

„Badanie to pokazują ponad wszelką wątpliwość, że organiczne biomolekuły, na przykład białka, takie jak kolagen, wydają się być obecne w niektórych skamieniałościach. Nasze odkrycie może wpłynąć na całą dziedzinę paleontologii. Po pierwsze, obala ono hipotezę, że wszelka materia organiczna znaleziona w skamieniałościach musi być zanieczyszczona. Po drugie, sugeruje to, że obrazy mikroskopii światła spolaryzowanego krzyżowo skamieniałych kości, zebrane w ciągu stulecia, powinny zostać ponownie zbadane. Poprawione badania mogłyby ujawnić nienaruszone płaty kolagenu kostnego, potencjalnie oferując gotową skarbnicę kandydatów na skamieniałości do dalszej analizy białek. Mogłoby to odblokować nowe spojrzenie na dinozaury – na przykład ujawniając powiązania między gatunkami, które jeszcze pozostają nieznane. Wreszcie, odkrycia informują o intrygującej tajemnicy, w jaki sposób białka te zdołały przetrwać w skamieniałościach przez tak długi czas” – mówi Steve Taylor z University of Liverpool.

.Badanie to, jak podkreślają naukowcy, nie tylko wydaje się rozwiązywać trwającą od lat debatę, ale także otwiera dalsze możliwości poznawania starożytnego życia i pomaga lepiej zrozumieć biochemiczne procesy, które dotykają skamieniałości wymarłych stworzeń. Dzięki dokładnemu zbadaniu organicznych pozostałości w zachowanych kościach paleontolodzy będą mogli zrozumieć dinozaury lepiej, niż kiedykolwiek było to możliwe.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 lutego 2025