Koncert symfoniczny pianisty Jakuba Kuszlika i Orkiestry Polskiej Opery Kameralnej

14 kwietnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert Jakuba Kuszlika oraz Orkiestry Polskiej Opery Królewskiej pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka.

Wyjątkowy koncert muzyki symfonicznej

.”Autentycznie lubię jesień, kiedy spadają liście, moje myśli stają się bogatsze i ważniejsze” – przyznał w jednym z wywiadów Jerzy Maksymiuk. Owocem tej inspiracji jest otwierający koncert utwór „Liście gdzieniegdzie spadające”.

Partię solową w III Koncercie fortepianowym c-moll ostatniego z wiedeńskich klasyków wykona laureat XVIII Konkursu Chopinowskiego – Jakub Kuszlik. „Utwór przepełniony jest emocjami zaklętymi w kolejnych częściach – od poczucia zwątpienia, przez głęboką uczuciowość środkowego Largo, aż po nieco żartobliwe, lecz nie pozbawione cienia melancholii finałowe rondo” – informuje Polska Opera Królewska.

„Zmienność nastrojów tkwi także w IV Symfonii B-dur op. 60. Określana jako najbardziej pogodna z dziewięciu symfonii mistrza, rozpoczyna się ustępem zgoła ponurym. Z tajemnicy wyłania się jednak radosne światło, które nie gaśnie aż do wirtuozowskiego finału, wymagającego niezwykłej precyzji wykonania” – podał organizator.

Laurerat Konkurus Chopinowskiego wystąpi w studiu Polskiego Radia

.Jakub Kuszlik (ur. 1996) jest zdobywcą wielu laurów w konkursach m. in.: Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Koninie w 2010 r. (3. miejsce,), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Zgorzelcu (2. miejsce, 2011), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego EPTA w Krakowie (2. miejsce, 2012).

Jest także laureatem drugiej nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2016), półfinalistą Konkursu Beethovenaw Bonn (2017). Koncertował w Polsce i w USA, Japonii, Niemczech, Włoszech, Grecji, Norwegii, Armenii, Islandii, Francji, Kosovie, na Litwie i w Brazylii.

Jest zdobywcą czwartej nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2021) oraz Nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.

W lutym 2022 r. ukazał się jego pierwszy solowy album „Brahms, Chopin”, wydany przez Polskie Radio. 

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 kwietnia 2024
Fot.:FilcharmoniaSzczecin