Lista kandydatów w wyborach prezydenckich 2025 w najnowszej "Gazecie na Niedzielę"
Lista kandydatów w wyborach prezydenckich 2025 została opublikowana w najnowszym wydaniu tygodnika „Gazeta na Niedzielę”. Kto kandyduje w wyborach prezydenckich? Jakie ma szanse? Jakie strategie przyjmą kandydaci i ich ugrupowania – o tym przeczytać można w najnowszym wydaniu tego tygodnika.
Kto kandyduje w wyborach prezydenckich?
.Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025 zostali zaprezentowali tak, jak prezentowane były drużyny na niedawno zakończonych igrzyskach w Paryżu. Ale też w taki właśnie sposób ma przebiegać ta kampania, która wpierw wyłania kandydatów wewnątrz grup politycznych, potem politycznych obozów, na końcu zaś w drugiej turze stają naprzeciw siebie kandydaci, którzy mają użyć wszystkich środków, aby przekonać przeważającą liczbę wyborców.
LINK DO TEKSTU W „GAZECIE NA NIEDZIELĘ”: https://gnn.pl/kandydaci-w-wyborach-prezydenckich-w-2025-r/
Lista kandydatów w wyborach prezydenckich 2025
.”Gazeta na Niedzielę” prezentuje (przedstawiamy tę listę w kolejności alfabetycznej) następujących 16 kandydatów:
➤ Mariusz BŁASZCZAK
➤ Zbigniew BOGUCKI
➤ Krzysztof BOSAK
➤ Krzysztof GAWKOWSKI
➤ Dorota GAWRYLUK
➤ Szymon HOŁOWNIA
➤ Patryk JAKI
➤ Władysław KOSINIAK-KAMYSZ
➤ Sławomir MENTZEN
➤ Mateusz MORAWIECKI
➤ Karol NAWROCKI
➤ Kacper PŁAŻYŃSKI
➤ Radosław SIKORSKI
➤ Krzysztof STANOWSKI
➤ Rafał TRZASKOWSKI
➤ Donald TUSK
Z tej grupy do kolejnych faz rywalizacji przejdzie ośmiu kandydatów, następnie czterech, następnie dwóch przejdzie do drugiej tury wyborów. „Gazeta na Niedzielę” przedstawia każdego z kandydatów, jego drogę do tego wyścigu, atuty i wynikające z tego możliwe strategie prowadzenia kampanii wyborczej.
Kto chce zostać prezydentem RP?
I kto nie może nim zostać?
.Już dziś widać, że mogą być nieusatysfakcjonowani Barbara NOWACKA czy też Tobiasz BOCHEŃSKI, którzy przecież także „noszą buławę w plecaku”. Z tekstu w „Gazecie na Niedzielę” wynika skąd takie a nie inne ułożenie listy kampanijnej. Brak też na liście takich, wcześniej wymienianych nazwisk, jak Dominik TARCZYŃSKI, Przemysław CZARNEK, Magdalena BIEJAT, Agnieszka DZIEMIANOWICZ-BĄK czy Marek MAGIEROWSKI.
W wyborach prezydenckich w 2025 r. nie może startować Andrzej DUDA. Konstytucja RP stanowi, że prezydent może sprawować urząd maksymalnie dwie kadencje. Nie może też startować w tych wyborach, bowiem byłyby to dla niego trzecie podejście, a to jest formalnie zakazane. Zasady prowadzenia kampanii wyborczej nie dopuszczają do niej także np. prezydenta Chełma Jakuba BANASZKA. Tu decyduje wiek kandydata. Jakub BANASZEK jest za młody na tę kampanię. Może w następnym okrążeniu?
Kogo wystawi PiS w wyborach prezydenckich?
.Zdaniem „Gazety na Niedzielę” to najważniejsze wybory dla Prawa i Sprawiedliwości. „To de facto ostatnia bitwa w walce o suwerenność i wolność, także wolność działania PiS jako partii politycznej, obrona NBP i instytucji państwa. To być albo nie być PiS. Kandydaci w wyborach prezydenckich, którzy wystartować mogliby z poparciem PiS, przechodzą aktualnie przez „sondażowe sito”, jednak ostateczna decyzja będzie decyzją prezesa PiS. Jego odpowiedzialnością. Rezygnacja z kampanii prezydenckiej, wycofanie się (np. postawieniem na kandydata słabego), to błąd, jakiego nie wybaczyłby Jarosławowi Kaczyńskiemu jego elektorat. Nie w tej bitwie, nie w tej walce, nie teraz, gdy stawka jest tak wysoka. Teraz rezygnacja z prezydentury byłoby zaprzeczeniem wszystkiego, o co obóz ten walczył przez dziesięciolecia” – pisze „Gazeta na Niedzielę”.
Kogo wystawi Platforma Obywatelska w wyborach prezydenckich?
.Tu obraz także jest jednoznaczny. Jak pisze „Gazeta na Niedzielę”: „Dla Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej (wraz z koalicjantami i sojusznikami) ta kampania i te wybory prezydenckie 2025, to szansa na domknięcie systemu politycznego i zaprowadzenie całkowitej demokracji „tak jak my ją rozumiemy”. Wybory prezydenckie wygrane przez PO z ich sojusznikami otwierają wolną drogę do całkowitej marginalizacji PiS, przejęcia NBP, pogłębienia i przyspieszenia procesów unifikacyjnych z UE, odejścia od złotówki na rzecz euro etc. Nikt i nic nie będzie stał już na drodze do realizacji planu, który wówczas będzie mógł bez problemu zrealizować Donald Tusk”.
Kogo wystawią Lewica, PSL, Konfederacja w wyborach prezydenckich?
.Zdaniem „Gazety na Niedzielę” także i tu strategia jest przewidywalna: „Dla PSL, Lewicy i Konfederacji wybory prezydenckie zaś to repozycjonowanie się przed wyborami parlamentarnymi, znalezienie najlepszych pozycji na przyszłość, podlansowanie swoich liderów – nic więcej. Tak naprawdę zagranie z tym, który na końcu kampanii będzie okazywał się silniejszy i wsparcie jego kandydata na ostatniej prostej. Ten wybór dla PSL, Lewicy i Konfederacji wydaje się już teraz oczywisty, choć rzecz jasna nieprzesądzony. Znamy z historii RP kampanie, które w trakcie przybierały najbardziej nieoczekiwany przebieg”.
„Gazeta na Niedzielę” proponuje przewidywanie kolejnych etapów kampanii – i ich zwycięzców
.Redakcja tygodnika „Gazeta na Niedzielę” zapewnia, że będzie uważnie obserwowała kolejne etapy: ćwierćfinały, półfinały i wreszcie wielki finał, który wskaże – już poprzez decyzję wyborców – Prezydenta RP. „Zapraszamy do zapisania się na cotygodniowy nasz tygodnik : na górze strony www.GazetaNaNiedziele.pl , aby być na bieżąco z tym wyścigiem. Wyścigiem o najwyższej cenie.
A już teraz zapraszamy do własnego zapełnienia poniższego diagramu. Za trafne wytypowanie przebiegu kampanii nagrodą będzie możliwość zmierzenia się z najlepszymi analitykami świata polityki. Zachęcamy do przedstawienia Państwa typów na Twitterze pamiętając, aby oznaczyć „Gazetę na Niedzielę” : @NaNiedziele_pl” – pisze Marcin Jarzębski w najnowszym tygodniku.