Martynika - demonstracje przeciwko drożyźnie

12 października 1492 roku Krzysztof Kolumb wraz ze swoją kilkudziesięcioosobową załogą dopłynął na trzech statkach do archipelagu Bahamów u wybrzeży Ameryki Północnej. Przed Europejczykami otworzył się tym samym zupełnie nowy kontynent. Wydarzenie to stało się punktem zwrotnym w dziejach świata, a jego skutki nie przestaną narastać tak długo, jak będzie istniał gatunek ludzki.

Martynika zmaga się z gwałtownymi demonstracjami przeciwko wysokim kosztom życia. Mieszkańcy i eksperci domagają się obniżenia podatków.

Martynika droższa niż Francja kontynentalna

.Na Martynice będącej terytorium zamorskim Francji położonym na Karaibach trwają manifestacje przeciwko drożyźnie. Aby poprawić sytuację ludności eksperci zaproponowali prefektowi obniżenie opłat morskich. To podatek obowiązujący na terytoriach zamorskich, który wpływa na i tak już wysokie ceny.

Opłaty morskie to podatek pochodzący jeszcze z XVII wieku. Po wjeździe do kolonii francuskich importerzy dóbr musieli uiszczać opłaty portowe. Obecnie dochody z tych opłat przekazywane są gminom. Istnieją również wewnętrzne opłaty dokowe za produkcję na wyspie. Producenci jednak korzystają z obniżonej stawki w celu ochrony lokalnej gospodarki (3,7% od przychodu).

Z powodu opłat portowych ceny na Martynice są wyższe o około 17% niż we Francji kontynentalnej (Insee 2015 r), a żywności nawet o 38%.

Według obliczeń Fundacji Studiów i Badań nad Rozwoju Międzynarodowym zniesienie opłat portowych umożliwiłoby spadek cen o 4,6%.

Martynika i kuriozalne podatki

.Jak wskazują eksperci niektóre podatki są kuriozalne. Księga podatkowa Martyniki ma ponad 1200 stron. I tak podatek od alkoholu i tytoniu wynosi 90%. W księdze podatkowej mamy konie hodowlane czystej krwi czy przedmioty zabytkowe mające ponad 100 lat. Dżemy są objęte stawką 22,5%. Opodatkowany jest również sektor publiczny – 2%, a na przykład natomiast amunicja policyjna i wojskowa jest opodatkowana stawką 25%.

Urząd ds. konkurencji podkreśla jednak, że opłaty dokowe nie są jedyną przyczyną wysokich kosztów życia na Martynice. Przytacza w ten sposób koszty frachtu, mnożenie się pośredników, koncentrację w dziedzinie dystrybucji, ale także dodatkowe wynagrodzenie urzędników służby cywilnej.

Grupa ekspertów przesłała prefektowi Martyniki listę jedenastu propozycji obniżenia cen. Burmistrzowie wyspy są jednak zaniepokojeni, ponieważ wpływy z podatku stanowią średnio 37% ich dochodów (ponad połowę w niektórych gminach wiejskich).

Martynika nieodłącznie związana z Francją

.Martynika została odkryta przez Krzysztofa Kolumba, który w 1502 roku podczas swojej czwartej podróży do Ameryki na krótko przybił do jej brzegów.  

Pierwsi francuscy osadnicy pojawili się jednak dopiero w 1635 roku. Od tego czasu wyspa pozostawała nieomal nieprzerwanie w rękach Francuzów. Francuscy plantatorzy sprowadzali na wyspę niewolników do pracy przy trzcinie cukrowej. Uzyskali oni wolność dopiero w roku 1848. Tworzą oni swoistą kreolską kulturę wyspy. W 1946 roku Martynika uzyskała status departamentu zamorskiego Francji.

ksta/

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 września 2024