Mateusz MORAWIECKI w Le Monde

Mateusz MORAWIECKI w Le Monde

Zniesienie mechanizmu jednomyślności, w kontekście ogromnego wpływu Berlina na politykę UE, okazałoby się dziś druzgocące dla Europy. Premier Mateusz MORAWIECKI w Le Monde, pisze także o możliwym do zrealizowania scenariuszu naprawy wspólnoty Unii Europejskiej.

.Premier Mateusz MORAWIECKI, we francuskim dzienniku Le Monde pisze o ujawnionym przez wojnę na Ukrainie, prawdziwym obliczu Rosji, o którym Polska od lat ostrzegała kraje Europy Zachodniej. To, co według polskiego premiera, budzi największe zaniepokojenie, to chęć zniesienia mechanizmu jednomyślności w Unii Europejskiej, przez państwo, którego prorosyjska polityka wpędzała Europę w coraz większe problemy z tytułu zwiększania zależności energetycznej od Rosji.

Polską wersję, opublikowanego na łamach Wszystko co Najważniejsze artykułu Premiera Mateusza MORAWIECKIEGO zatytułowanego ” Historyczne wyzwania i fałszywe recepty – Europa na rozdrożu „, otwiera refleksja na temat diametralnej różnicy między tym, co myśleliśmy o Europie i Rosji, a tym, czym tak naprawdę są.

Wojna na Ukrainie obnażyła prawdę o Rosji. Kto nie chciał dostrzec, że państwo Putina ma skłonności do imperializmu, dziś musi mierzyć się z faktem, w Rosji odrodziły się demony XIX i XX wieku: nacjonalizm, kolonializm, a także coraz bardziej widoczny totalitaryzm. Ale wojna na Ukrainie obnażyła również prawdę o Europie. Wielu przywódców europejskich dało się uwieść Władimirowi Putinowi i dziś przeżywa wstrząs. (…) Fakt ignorowania polskiego głosu to tylko przykład szerszego problemu, z jakim mierzy się dzisiejsza UE. Równość poszczególnych państw ma w niej charakter deklaratywny. Praktyka polityczna pokazuje, że liczy się przede wszystkim głos Niemiec i Francji. Mamy więc do czynienia z formalną demokracją i faktyczną oligarchią, w której władzę dzierżą najsilniejsi, pisze Premier Mateusz MORAWIECKI.

Polski premier zwraca także uwagę, że zagrożenie dla Europy nie płynie tylko i wyłącznie ze wschodu, bowiem rosyjskie interesy przez lata były realizowane w Unii Europejskiej przez Niemcy, których realizacja postulatu zniesienia jednomyślności na forum unii, byłaby dziś druzgocąca dla Europy. Premier stawia pytanie o to, jaki byłby dziś długofalowy skutek zniesienia owego mechanizmu, jeśli nastąpiłoby to kilka lat temu oraz jak Europa poradziłaby sobie z szantażem energetycznym w sytuacji ogromnego uzależnienia od rosyjskich surowców.

Jeśli cała Europa wysyłałaby Ukrainie broń na taką skalę i w takim tempie jak Niemcy, wojna już dawno by się skończyła. I to bezwzględnym zwycięstwem Rosji. A Europa byłaby w przededniu kolejnej wojny. Bo Rosja zachęcona słabością przeciwników, ruszyłaby dalej.

Premier Mateusz MORAWIECKI w Le Monde odpowiada także na pytania, czy Europa jest tak naprawdę silniejsza od Rosji i czy dyplomacja jest odpowiednią drogą komunikowania sprzeciwu Władimirowi Putinowi.

Jeśli dziś chcemy mówić naprawdę o demokratycznych wartościach, to czas na wielki rachunek sumienia Europy. Zbyt długo najważniejszą wartością dla wielu państw była niska cena rosyjskiego gazu. Wiemy jednak, że mogła być niska, ponieważ nie doliczono do niej realnej ceny krwi, jaką dzisiaj płaci Ukraina. 

Ponadto premier zastanawia się nad przyszłością Unii Europejskiej, która według niego nie rysuje się w dobrych barwach, co podkreśla jednoznaczną oceną nieudolnych działań UE w kontekście kryzysu covidowego,

Francuska wersja artykułu „La guerre en Ukraine a aussi révélé la vérité sur l’Europe” została opublikowana na stronie dziennika Le Monde. [LINK] Pełny tekst w jęz. polskim poniżej:

Oprac. MAC

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 sierpnia 2022