Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy z nową wystawą stalą

Ponad 1000 zabytków z okresu wczesnego średniowiecza, a także m.in. interaktywne elementy multimedialne i animacje znajdą się na powstającej, nowej wystawie stałej w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Koszt inwestycji, finansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, to niemal 13 mln zł.
Projekt zakłada nowoczesne podejście do narracji historycznej
.Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy poinformowało, że wystawa zlokalizowana będzie w otwartym w 2022 roku nowym budynku muzealnym w Dziekanowicach, w którym obecnie znajduje się niewielka wystawa czasowa. Nowo powstająca ekspozycja obejmie przestrzeń o powierzchni ponad 900 mkw. Jej głównym celem będzie przybliżenie historii grodu na Ostrowie Lednickim oraz początków państwa polskiego i dynastii Piastów.
„Projekt zakłada nowoczesne podejście do narracji historycznej, wykorzystując interaktywne elementy multimedialne, animacje i figuralne przedstawienia, oparte na oryginalnych zabytkach archeologicznych. Na wystawie znajdzie się również ponad 1000 znalezisk z okresu wczesnego średniowiecza” – wskazano.
Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy dr Andrzej Kowalczyk podkreślił, że tworząc nową wystawę stałą placówce zależy na autentyczności – jak najpełniejszym wykorzystaniu wiedzy zgromadzonej przez archeologów i historyków na temat Ostrowa Lednickiego. „Chcemy, aby zwiedzający mogli poznać te cenne informacje w atrakcyjny i nowoczesny sposób” – zaznaczył.
Wskazał, że centralnym elementem wystawy będzie ukazanie mostów, które niegdyś łączyły wyspę z lądem.
„Zobaczymy oryginalne belki mostów z 963/964 roku, obok których znajdzie się rekonstrukcja tego typu przeprawy, co pozwoli lepiej zrozumieć wyzwania, przed którymi stali budowniczowie państwa Piastów” – zaznaczył Kowalczyk.
„Tajemnice początków Polski” w Muzeum Pierwszych Piastów
.Kurator wystawy dr Paweł Sankiewicz wskazał, że ważnym elementem wystawy będą również figury postaci, których wygląd zostanie zrekonstruowany na podstawie kości zmarłych pochowanych na Ostrowie Lednickim.
„Uwzględnimy nie tylko wzrost i budowę ciała, ale również odtworzymy rysy twarzy, w tym kolor oczu i włosów, które udało się określić dzięki badaniom DNA. Dzięki temu odwzorujemy wygląd ludzi, którzy zamieszkiwali ten teren w średniowieczu” – podkreślił.
Oficjalnie podpisano umowę na realizację wystawy stałej w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Ekspozycja zatytułowana „Tajemnice początków Polski – Ostrów Lednicki” zostanie zaprojektowana i wykonana przez firmę TRIAS AVI Sp. z o.o. na podstawie koncepcji opracowanej przez prof. ASP dr hab. Katarzynę Jagiełło oraz Damiana Cieciorę z firmy Imerton Sp. z o.o.
Scenariusz wystawy przygotował dr Janusz Górecki, a wstępną koncepcję plastyczną opracował Wojciech Kujawa. Inwestycja, której wartość wynosi niemal 13 mln zł, jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Newsletter „Piękno Historii” dla czytelników „Wszystko co Najważniejsze”
Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB