Najlepsze uczelnie świata. Nauki przyrodnicze i ścisłe.
Ranking szanghajski 2022.

Najlepsze uczelnie na świecie 2022/2023

Ranking szanghajski 2022, który wskazuje najlepsze uczelnie w danych dziedzinach nauki, bardzo wysoko umieścił uczelnie amerykańskie. W zestawieniu 54 dziedzin i przedmiotów, aż 32 uniwersytety znajdują się w USA.

.Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) to zestawienie dziedzin nauki i przedmiotów z najlepszymi uniwersytetami, przygotowywane w ramach najbardziej prestiżowego zestawienia uczelni, jakim jest ranking szanghajski 2022 W tegorocznym rankingu znalazły się 54 przedmioty, podzielone na nauki przyrodnicze, inżynierię, naukach przyrodniczych, nauki medyczne i nauki społeczne. Uczelnie wybrano spośród 5000 uniwersytetów, znajdujących się w 96 krajach. W roku 2022 za najlepszą uczelnię pod kątem matematyki uznano francuski Paris-Saclay University, w dziedzinie chemii amerykański Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, a w dziedzinie fizyki, także amerykański, Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Najlepsze uczelnie pod względem nauk przyrodniczych i ścisłych 2022

Matematyka – Paris-Saclay University (Francja)
Fizyka – Massachusetts Institute of Technology (MIT) (Stany Zjednoczone)
Chemia – Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (Stany Zjednoczone)
Nauki o Ziemi – Uniwersytet Kolorado w Boulder (Stany Zjednoczone)
Geografia – Wageningen University & Research (Holandia)
Ekologia – Uniwersytet Oksfordzki (Wielka Brytania)
Oceanografia – Uniwersytet Kalifornijski, San Diego (Stany Zjednoczone)
Nauka o atmosferze – Uniwersytet Waszyngtoński (Stany Zjednoczone)

W zestawieniu wszystkich 54 przedmiotów, czołowe pozycje zajmują uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, które reprezentują aż 32 przedmioty. Uniwersytet Harvarda prowadzi wśród instytucji o najlepszych wynikach, prowadząc w 16 kategoriach, z czego 7 to nauki społeczne, 4 nauki medycznych, 3 inżynieryjne i 2 przyrodnicze. MIT plasuje się na szczycie w 5 przedmiotach, z których 4 to przedmioty inżynieryjne.

Dwie nowe uczelnie w rankingu to Uniwersytet Kalifornijski w San Diego ze Stanów Zjednoczonych i Uniwersytet Hohai z Chin, za doskonałe wyniki w dziedzinie oceanografii i zasobów wodnych.

Zarówno University of Pennsylvania ze Stanów Zjednoczonych, jak i Tsinghua University z Chin mają 3 przedmioty sklasyfikowane jako najlepsze na świecie. Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley z USA i Wageningen University & Research z Holandii zajmują czołowe miejsca w kategorii 2 przedmiotów.

Oprac. Mikołaj Czyż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 lipca 2022