Najlepsze uniwersytety Wielkiej Brytanii 2024/2025

Ukazał się ranking szanghajski 2024. Przedstawiamy listę pokazującą jak na tle świata wypadają najlepsze uniwersytety w Wielkiej Brytanii.

Ukazał się najnowszy ranking szanghajski (Academic Ranking of World Universities, ARWU) – zastawienie klasyfikujące i oceniające osiągnięcia badawcze uczelni wyższych z całego świata. Listę przygotowuje organizacja ShanghaiRanking Consultancy. To jeden z najpopularniejszych i najbardziej prestiżowych rankingów uczelni wyższych. Przedstawiamy listę pokazującą jak na tle świata wypadają najlepsze uniwersytety w Wielkiej Brytanii.

Ranking szanghajski – Academic Ranking of World Universities (ARWU)

.Ranking szanghajski (ARWU) to zestawienie klasyfikujące i oceniające osiągnięcia badawcze uczelni wyższych z całego świata. W 2024 r. poddanych klasyfikacji zostało ponad 2500 instytucji, a na liście szanghajskiej znalazło się finalnie 1000 uniwersytetów.

Przygotowując zestawienie autorzy biorą pod uwagę każdą uczelnię wyższą, która wśród grona absolwentów i pracowników ma laureatów Nagrody Nobla, posiadaczy Medalu Fieldsa, badaczy często cytowanych lub autorów artykułów opublikowanych w „Nature” bądź „Science”. Ponadto uwzględniane są również uniwersytety ze znaczącą liczbą artykułów („significant amount of papers”)  indeksowanych przez Science Citation Index-Expanded (SCIE) lub Social Science Citation Index (SSCI). 

W przypadku każdego wskaźnika instytucja o najwyższej punktacji otrzymuje wynik 100. Wynik pozostałych instytucji oblicza się jako procent najwyższego wyniku. Wyniki dla każdego wskaźnika są ważone, aby uzyskać ostateczny ogólny wynik danej instytucji.

Kryteria oceny są następujące:

  1. Jakość edukacji – stanowi 10 proc. wagi wyniku końcowego; oceniana jest na podstawie liczby absolwentów instytucji uhonorowanych Nagrodą Nobla lub Medalem Fieldsa.
  2. Jakość kadry naukowej – stanowi 40 proc. wagi wyniku końcowego; oceniana jest na podstawie liczby pracowników instytucji nagrodzonych Nagrodą Nobla lub Medalem Fieldsa (20 proc.), a także liczby badaczy często cytowanych (20 proc.).
  3. Jakość i znaczenie wyników badań – stanowi 40 proc. wagi wyniku końcowego; oceniana jest na podstawie liczby artykułów opublikowanych przez kadrę naukową instytucji w czasopismach „Nature” lub „Science” (20 proc.), a także liczby artykułów indeksowanych w Science Citation Index-Expanded i Social Science Citation Index (20 proc.). W przypadku instytucji specjalizujących się w naukach humanistycznych i społecznych wskaźnik N&S („Nature” i „Science”) nie jest uwzględniany, a jego wagę przenosi się na inne wskaźniki.
  4. Wydajność per capita – stanowi 10 proc. wagi wyniku końcowego ; oceniana jest na podstawie ważonych wyników powyższych wskaźników podzielonych przez liczbę nauczycieli akademickich instytucji w przeliczeniu na pełne etaty.

Najlepsze uniwersytety w Wielkiej Brytanii – ranking szanghajski 2024

.Wielka Brytania to kraj, który wprowadził najwięcej uczelni wyższych do pierwszej 100 listy szanghajskiej spośród wszystkich w Europie (8). To zarazem trzeci najwyższy wynik na świecie obok USA (38) i Chin (13).

W rankingu szanghajskim znalazły się w sumie 62 uczelnie wyższe z Wielkiej Brytanii. Zgodnie z oczekiwaniami najwyższe pozycje zajęły Uniwersytet Cambridge (4. miejsce) oraz Uniwersytet Oksfordzki (6. miejsce).

Poniżej prezentujemy listę 30 najlepszych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii, biorąc pod uwagę ich miejsce na liście szanghajskiej:

4. University of Cambridge

6. University of Oxford

16. University College London

25. Imperial College London 

40. The University of Edinburgh

52. The University of Manchester 

53. King’s College London 

97. University of Bristol

101-150. The University of Glasgow

101-150. University of Liverpool

101-150. University of Nottingham

101-150. University of Warwick

151-200. Cardiff University

151-200. London School of Economics and Political Science

151-200. London School of Hygiene & Tropical Medicine

151-200. The University of Sheffield

151-200. University of Birmingham

151-200. University of Exeter

151-200. University of Leeds

151-200. University of Southampton

201-300. Newcastle University

201-300. Queen Mary University of London

201-300. University of Aberdeen

201-300. University of East Anglia

201-300. University of Sussex

201-300. Durham University

301-400. Lancaster University

301-400. Queen’s University Belfast

301-400. University of Leicester

301-400. University of St Andrews

301-400. University of York

Zestawienie 100 najlepszych uniwersytetów świata według listy szanghajskiej 2024/2025 dostępne jest na portalu „Wszystko co Najważniejsze”:

Badania naukowe zmieniają nasz świat

.„Trudno jest przecenić rolę badań naukowych w tym, co osiągnęła nasza cywilizacja. Wyniki pracy naukowców spowodowały, że żyjemy dziś znacznie dłużej niż jeszcze sto lat temu, głód stał się udziałem wyłącznie osób mieszkających w krajach upadłych i nękanych wojnami, podróże po całym świecie są już dostępne prawie dla każdego, przynajmniej w krajach bogatszych, a tania łączność zmieniła życie miliardów ludzi, nawet w najbiedniejszych zakątkach naszego globu” – pisze we „Wszystko co Najważniejsze” prof. Andrzej JAJSZCZYK, były wiceprzewodniczący Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), pierwszy dyrektor Narodowego Centrum Nauki, członek rzeczywisty PAN.

Autor dodaje, że „dzięki badaniom naukowym nie tylko wiemy, jak żyli nasi przodkowie tysiące lat temu, ale także, jak funkcjonują rynki i co wpływa na nasze zbiorowe działania. Nauka służy także zaspokajaniu naszej zwykłej, ludzkiej ciekawości, przy okazji pozwalając odkrywać rzeczy, które dają szanse na zmianę naszego życia na lepsze. Co prawda nie zawsze chcemy czy umiemy skorzystać z tego, co nam podpowiada nauka, ale w krajach, które to potrafią, żyje się na ogół znacznie lepiej niż tam, gdzie badania naukowe się lekceważy”.

Prof. Andrzej JAJSZCZYK zwraca uwagę, że „niestety, coś, co wielu nazywa postępem, ma też swoje ciemne strony. I jakkolwiek wyniki badań naukowych bywają używane także w złej wierze bądź ich niewłaściwe czy po prostu nierozumne zastosowanie prowadzi do opłakanych skutków, to nikt przy zdrowych zmysłach nie kwestionuje konieczności dalszego prowadzenia badań, chociażby po to, by walczyć ze wspomnianymi skutkami”. 

„Współczesne badania naukowe obejmują praktycznie wszystkie obszary naszej egzystencji, a liczba osób uprawiających obecnie naukę, jak twierdzą niektórzy, jest większa niż sumaryczna liczba uczonych żyjących od starożytności do czasów współczesnych. Nawet bardzo skrótowe opisanie prowadzonych obecnie w świecie badań wymagałoby wielu opasłych tomów. Dlatego też skoncentruję się na krótkim omówieniu tematyki najbardziej ambitnych projektów badawczych, finansowanych w ostatnich latach przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (European Research Council) w trzech dużych obszarach nauki: naukach o życiu, naukach ścisłych i technicznych oraz naukach społecznych i humanistycznych. O sukcesie tego finansowania świadczy m.in. to, że dwunastka grantobiorców ERC otrzymała Nagrody Nobla, w tym trzech w bieżącym roku” – pisze prof. Andrzej JAJSZCZYK.  

W tekście „Badania naukowe zmieniają nasz świat” szerzej omawia wspomniane kwestie [LINK poniżej]:

WszystkoCoNajważniejsze/SN

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 sierpnia 2024