Najlepsze uniwersytety USA – ranking szanghajski 2024/2025
Ukazał się najnowszy ranking szanghajski (Academic Ranking of World Universities, ARWU) – zastawienie klasyfikujące i oceniające osiągnięcia badawcze uczelni wyższych z całego świata. Listę przygotowuje organizacja ShanghaiRanking Consultancy. To jeden z najpopularniejszych i najbardziej prestiżowych rankingów uczelni wyższych. Przedstawiamy listę pokazującą jak na tle świata wypadają najlepsze uniwersytety w Ameryce.
Ranking szanghajski – Academic Ranking of World Universities (ARWU)
.Ranking szanghajski (ARWU) to zestawienie klasyfikujące i oceniające osiągnięcia badawcze uczelni wyższych z całego świata. W 2024 r. poddanych klasyfikacji zostało ponad 2500 instytucji, a na liście szanghajskiej znalazło się finalnie 1000 uniwersytetów.
Przygotowując zestawienie autorzy biorą pod uwagę każdą uczelnię wyższą, która wśród grona absolwentów i pracowników ma laureatów Nagrody Nobla, posiadaczy Medalu Fieldsa, badaczy często cytowanych lub autorów artykułów opublikowanych w „Nature” bądź „Science”. Ponadto uwzględniane są również uniwersytety ze znaczącą liczbą artykułów („significant amount of papers”) indeksowanych przez Science Citation Index-Expanded (SCIE) lub Social Science Citation Index (SSCI).
W przypadku każdego wskaźnika instytucja o najwyższej punktacji otrzymuje wynik 100. Wynik pozostałych instytucji oblicza się jako procent najwyższego wyniku. Wyniki dla każdego wskaźnika są ważone, aby uzyskać ostateczny ogólny wynik danej instytucji.
Kryteria oceny są następujące:
- Jakość edukacji – stanowi 10 proc. wagi wyniku końcowego; oceniana jest na podstawie liczby absolwentów instytucji uhonorowanych Nagrodą Nobla lub Medalem Fieldsa.
- Jakość kadry naukowej – stanowi 40 proc. wagi wyniku końcowego; oceniana jest na podstawie liczby pracowników instytucji nagrodzonych Nagrodą Nobla lub Medalem Fieldsa (20 proc.), a także liczby badaczy często cytowanych (20 proc.).
- Jakość i znaczenie wyników badań – stanowi 40 proc. wagi wyniku końcowego; oceniana jest na podstawie liczby artykułów opublikowanych przez kadrę naukową instytucji w czasopismach „Nature” lub „Science” (20 proc.), a także liczby artykułów indeksowanych w Science Citation Index-Expanded i Social Science Citation Index (20 proc.). W przypadku instytucji specjalizujących się w naukach humanistycznych i społecznych wskaźnik N&S („Nature” i „Science”) nie jest uwzględniany, a jego wagę przenosi się na inne wskaźniki.
- Wydajność per capita – stanowi 10 proc. wagi wyniku końcowego ; oceniana jest na podstawie ważonych wyników powyższych wskaźników podzielonych przez liczbę nauczycieli akademickich instytucji w przeliczeniu na pełne etaty.
Najlepsze uniwersytety w Ameryce 2024
.Jak co roku uczelnie ze Stanów Zjednoczonych zdominowały listę szanghajską. Stanowią aż 38 ze 100 najwyższej sklasyfikowanych uczelni wyższych na świecie, a 16 z nich znajduje się w pierwszej 20. Poniżej prezentujemy wykaz najlepszych uniwersytetów w USA, uwzględniając ich miejsce w rankingu szanghajskim 2024:
1. Harvard University (Stany Zjednoczone)
2. Stanford University (Stany Zjednoczone)
3. Massachusetts Institute of Technology, MIT (Stany Zjednoczone)
5. University of California, Berkeley (Stany Zjednoczone)
7. Princeton University (Stany Zjednoczone)
8. California Institute of Technology (Stany Zjednoczone)
8. Columbia University (Stany Zjednoczone)
10. University of Chicago (Stany Zjednoczone)
11. Yale University (Stany Zjednoczone)
12. Cornell University (Stany Zjednoczone)
14. University of Pennsylvania (Stany Zjednoczone)
15. University of California, Los Angeles (Stany Zjednoczone)
17. Johns Hopkins University (Stany Zjednoczone)
18. University of California, San Diego (Stany Zjednoczone)
18. University of Washington (Stany Zjednoczone)
20. University of California, San Francisco (Stany Zjednoczone)
23. Washington University in St. Louis (Stany Zjednoczone)
29. Rockefeller University (Stany Zjednoczone)
30. University of Michigan-Ann Arbor (Stany Zjednoczone)
31. New York University (Stany Zjednoczone)
33. Northwestern University (Stany Zjednoczone)
35. University of North Carolina at Chapel Hill (Stany Zjednoczone)
36. University of Wisconsin – Madison (Stany Zjednoczone)
39. Duke University (Stany Zjednoczone)
45. The University of Texas at Austin (Stany Zjednoczone)
47. University of Minnesota, Twin Cities (Stany Zjednoczone)
54. The University of Texas Southwestern Medical Center at Dallas (Stany Zjednoczone)
55. University of Illinois at Urbana-Champaign (Stany Zjednoczone)
58. University of Maryland, College Park (Stany Zjednoczone)
62. University of Southern California (Stany Zjednoczone)
64. University of California, Santa Barbara (Stany Zjednoczone)
65. University of Colorado at Boulder (Stany Zjednoczone)
66. Vanderbilt University (Stany Zjednoczone)
76. University of California, Irvine (Stany Zjednoczone)
82. The Ohio State University – Columbus (Stany Zjednoczone)
86. The University of Texas M. D. Anderson Cancer Center (Stany Zjednoczone)
90. University of Pittsburgh (Stany Zjednoczone)
100. Purdue University – West Lafayette (Stany Zjednoczone)
Zestawienie 100 najlepszych uniwersytetów świata według listy szanghajskiej 2024/2025 dostępne jest na portalu „Wszystko co Najważniejsze”:
Elitarne uczelnie tworzą gospodarkę i politykę świata. Zamknięte – pogłębiają nierówności
.„Edukacja to bez wątpienia podstawowy mechanizm napędzający wzrost ekonomiczny i rozwój społeczny. Jednak wysiłki, by zwiększyć dostęp do edukacji, dotyczą głównie szkolnictwa podstawowego. Z kolei wszelkie inicjatywy mające na celu rozpowszechnianie edukacji na poziomie szkół wyższych zdają się pomijać kwestię jakości nauczania. Taki stan rzeczy należy zmienić” – pisze we „Wszystko co Najważniejsze” Sami MAHROUM, szef Innovation & Policy Initiative w INSEAD.
Jak podkreśla, „wysyłanie studentów na stypendia do instytucji naukowych o wysokiej renomie wpływa pozytywnie na przyśpieszenie ekonomicznej integracji ich krajów na arenie międzynarodowej. Włącza je to do sieci światowych zasobów wiedzy. Z tego modelu korzysta wiele państw Azji i Bliskiego Wschodu. Największe korzyści wynosi się oczywiście z pobytu na uniwersytetach mających status elitarnych. W Stanach Zjednoczonych co najmniej 54 proc. szefów wielkich korporacji i 42 proc. urzędników państwowych to absolwenci jedynie 12 uczelni – w tym Yale, Harvardu, Princeton i Stanforda. Oznacza to, że przyjaźnie i kontakty nawiązane na tych kampusach kształtują światową ekonomię, politykę i opinię publiczną”.
„Potrzebny jest odpowiedni mechanizm, który by zapewniał fundusze umożliwiające przyjmowanie na elitarne uczelnie więcej zdolnych studentów z ubogich państw. Cel ten powinien być wspierany przez sektor prywatny w ramach programu społecznej odpowiedzialności biznesu. Z takiego systemu można by finansować tworzenie placówek i programów szkoleniowych, których celem byłoby odpowiednie przygotowywanie studentów – tak by spełniali kryteria przyjęcia na te znakomite uczelnie” – twierdzi Sami MAHROUM.