Nasi przodkowie zjadali się nawzajem - najnowsze badania w „Scientific Reports”

Naukowcy na łamach najnowszego numeru „Scientific Reports” poinformowali o wynikach badań, które wskazują, że nasi przodkowie zjadali się nawzajem. Świadczą o tym nacięcia na kościach.

Nasi przodkowie zjadali się nawzajem – wyniki badań

.Ślady nacięć na kości nogi, należącej do prehistorycznego krewniaka człowieka współczesnego zostały wykonane przez kamienne narzędzia i mogą być dowodem na kanibalizm. Zdaniem badaczy byłyby to najstarsze ślady kanibalizmu u bliskich ewolucyjnie krewniaków człowieka współczesnego. Badania prowadził zespół z Smithsonian’s National Museum of Natural History w Stanach Zjednoczonych.

Naukowcy opisują dziewięć nacięć na kości sprzed 1,45 mln lat znalezionej w północnej Kenii. Kość należała do ewolucyjnego krewniaka człowieka współczesnego.

Analiza modelu 3D powierzchni skamieniałości wykazała, że ślady nacięć były identyczne, jak w przypadku zastosowania kamiennych narzędzi.

Kierowniczka badań, Briana Pobiner, natknęła się na kość w zbiorach Muzeum Narodowego w Nairobi w Kenii. Szukała świadectw na temat prehistorycznych drapieżników, które mogły polować i zjadać prehistorycznych krewniaków ludzi. 

Analiza przeprowadzonych badań

.Badaczka zrobiła odciski nacięć i wysłała je współautorowi badań, Michaelowi Pante z Uniwersytetu Kolorado. Nie podała mu jednak żadnych dalszych szczegółów, prosząc jedynie o przeanalizowanie śladów. 

Pante wykonał skany 3D i porównał kształt śladów z bazą danych 898 pojedynczych śladów zębów, nacięć i złamań, utworzonych w kontrolowanych eksperymentach. Analiza wykazała, że dziewięć z 11 znaków to uszkodzenia zadane przez kamienne narzędzia. 

Skamieniałość była pierwotnie zidentyfikowana jako Australopithecus boisei, następnie jako Homo erectus. Dzisiaj jednak eksperci uważają, że jest za mało danych, żeby jednoznacznie określić, do którego gatunku krewniaków człowieka można przypisać skamieniałość.

Szerzej o ludzkości

.Być może gdybyśmy przyznali, że jesteśmy wyrafinowanymi i uzbrojonymi w kulturę, ale jednak zwierzętami i podlegamy wszystkim prawom natury, lepiej zrozumielibyśmy ludzką naturę i to, że wiele można wytłumaczyć schedą po naszych ewolucyjnych przodkach – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” prof. Bogusław PAWŁOWSKI.

W tekście zatytułowanym „Ludzkość, najbardziej zachłanny gatunek na Ziemi” profesor zadaje pytanie i podkreśla, że wiedza o mechanizmach ewolucji umożliwia nam wyjaśnianie wielu przystosowań (adaptacji) organizmów żywych. Dlaczego nie miałaby pomagać nam wyjaśniać zachowań człowieka i mechanizmów psychicznych leżących u ich podłoża?”.

PAP/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 lipca 2023