Naukowcy zobrazowali niezwykłą galaktykę spiralną w gwiazdozbiorze Panny

NGC 4900

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę oznaczoną jako NGC 4900, znajdującą się w gwiazdozbiorze Panny.

.Jak tłumacza badacze z NASA, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia szczególną galaktykę spiralną i niezwykle jasną gwiazdę, oba obiektu znajdują się w gwiazdozbiorze Panny. Choć galaktyka i gwiazda wydają się być blisko siebie, a nawet na siebie zachodzić, w rzeczywistości dzieli je znaczna odległość. Gwiazda, oznaczona czterema długimi kolcami dyfrakcyjnymi (linie rozchodzące się od jasnych źródeł światła – artefakty spowodowane dyfrakcją światła wokół mechanicznych elementów, towarzyszących układom optycznym), znajduje się w naszej galaktyce Drogi Mlecznej, w odległości zaledwie 7 109 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Galaktyka o nazwie NGC 4900 znajduje się około 45 milionów lat świetlnych od Ziemi.

Fot. ESA/Hubble & NASA, S. J. Smartt, C. Kilpatrick

.Ten obraz łączy dane z dwóch instrumentów Hubble’a – Advanced Camera for Surveys, kamery zainstalowanej w 2002 roku i działającej do dziś, oraz starszej Wide Field and Planetary Camera 2, która była używana w latach 1993-2009. Wykorzystane dane zostały pobrane w odstępie ponad 20 lat w ramach dwóch różnych programów obserwacyjnych – co jest świadectwem długiego życia naukowego Hubble’a.

Oba programy miały na celu zrozumienie procesu śmierci masywnych gwiazd. W jednym z nich naukowcy badali miejsca, w których w przeszłości wybuchały supernowe, próbując oszacować masy obiektów je poprzedzających, które eksplodowały i zbadać, w jaki sposób supernowe oddziałują z otoczeniem. NGC 4900 została wybrana do badań, ponieważ znajdowała się tam supernowa o nazwie SN 1999br.

W ramach drugiego astronomowie próbowali przewidzieć przyszłe supernowe, zbierając obrazy ponad 150 pobliskich galaktyk. Gdy badacze w przyszłości wykryją supernową w jednej z tych galaktyk, mogą odnieść się do tych obrazów, badając gwiazdę w miejscu wybuchu. Identyfikacja obiekty poprzedzające supernowe na zdjęciach sprzed wybuchu może dostarczyć informacji o tym, jak, kiedy i dlaczego powstają te kosmiczne eksplozje.

Panna (łac. Virgo) jest gwiazdozbiorem zodiakalnym, który był już znany w starożytności. Rozciąga się po obu stronach równika niebieskiego, między Lwem i Wagą. Jest to największy gwiazdozbiór zodiakalny i drugi co do wielkości gwiazdozbiór na niebie (mniejszy tylko od Hydry). W Polsce jest widoczny wiosną. Liczba gwiazd możliwych do zobaczenia w nim gołym okiem wynosi około 95. W gwiazdozbiorze Panny znajduje się najwięcej galaktyk na całym niebie.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 marca 2025
Fot. ESA/Hubble & NASA, S. J. Smartt, C. Kilpatrick