Naukowcy zobrazowali szczególną galaktykę w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę spiralną oznaczoną jako NGC 4571, znajdującą się w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki.
.Jak tłumaczą badacze z NASA, obraz uchwycony za pomocą kamery Wide Field Camera 3 na pokładzie Teleskopu Hubble’a, przedstawia galaktykę spiralną znaną jako NGC 4571, która znajduje się około 60 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki.

.Chociaż galaktyki spiralne, takie jak NGC 4571, są majestatyczne, nie są one największymi strukturami znanymi astronomom. Obiekt ten jest częścią gromady w Pannie, która zawiera ponad tysiąc galaktyk. Gromada ta jest z kolei częścią większej supergromady Lokalnej, która obejmuje również Grupę Lokalną Galaktyk zawierającą naszą własną galaktykę, Drogę Mleczną.
Ten obraz pochodzi z programu obserwacyjnego opracowanego w celu stworzenia katalogu połączonych obserwacji z dwóch dużych obserwatoriów: Hubble’a i Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA). ALMA to ogromny teleskop składający się z 66 precyzyjnych anten umieszczonych w chilijskich Andach, które razem obserwują na długościach fal pomiędzy podczerwienią a falami radiowymi. Dzięki temu może wykrywać obłoki chłodnego pyłu międzygwiazdowego, z którego powstają nowe gwiazdy. Z kolei obserwacje Hubble’a w zakresie fal ultrafioletowych pozwalają astronomom określić lokalizację gorących, świecących, nowo powstałych gwiazd. Razem, obserwacje ALMA i Hubble’a mogą zapewnić astronomom badającym formowanie się gwiazd szeroki zakres danych.
Warkocz Bereniki (łac. Coma Berenices) jest gwiazdozbiorem nieba północnego, 42. co do wielkości i był znany od starożytności. W połowie XVI w. uczynił go gwiazdozbiorem holenderski kartograf Gerardus Mercator. Jest widoczny w Polsce od zimy do lata, a liczba gwiazd widoczna w nim gołym okiem wynosi około 50. Najjaśniejszą gwiazdą konstelacji jest β Comae Berenices. Badacze twierdzą, że ten rejon nieba nie obfituje w gwiazdy, ale za to obecne jest w nim wiele galaktyk. Znajduje się w nim osiem obiektów z katalogu Messiera.
.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Oprac. EG