Naukowcy zobrazowali szczególną galaktykę w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki

NGC 4571

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę spiralną oznaczoną jako NGC 4571, znajdującą się w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki.

.Jak tłumaczą badacze z NASA, obraz uchwycony za pomocą kamery Wide Field Camera 3 na pokładzie Teleskopu Hubble’a, przedstawia galaktykę spiralną znaną jako NGC 4571, która znajduje się około 60 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki.

Fot. ESA/Hubble & NASA, J. Lee and the PHANGS-HST Team

.Chociaż galaktyki spiralne, takie jak NGC 4571, są majestatyczne, nie są one największymi strukturami znanymi astronomom. Obiekt ten jest częścią gromady w Pannie, która zawiera ponad tysiąc galaktyk. Gromada ta jest z kolei częścią większej supergromady Lokalnej, która obejmuje również Grupę Lokalną Galaktyk zawierającą naszą własną galaktykę, Drogę Mleczną.

Ten obraz pochodzi z programu obserwacyjnego opracowanego w celu stworzenia katalogu połączonych obserwacji z dwóch dużych obserwatoriów: Hubble’a i Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA). ALMA to ogromny teleskop składający się z 66 precyzyjnych anten umieszczonych w chilijskich Andach, które razem obserwują na długościach fal pomiędzy podczerwienią a falami radiowymi. Dzięki temu może wykrywać obłoki chłodnego pyłu międzygwiazdowego, z którego powstają nowe gwiazdy. Z kolei obserwacje Hubble’a w zakresie fal ultrafioletowych pozwalają astronomom określić lokalizację gorących, świecących, nowo powstałych gwiazd. Razem, obserwacje ALMA i Hubble’a mogą zapewnić astronomom badającym formowanie się gwiazd szeroki zakres danych.

Warkocz Bereniki (łac. Coma Berenices) jest gwiazdozbiorem nieba północnego, 42. co do wielkości i był znany od starożytności. W połowie XVI w. uczynił go gwiazdozbiorem holenderski kartograf Gerardus Mercator. Jest widoczny w Polsce od zimy do lata, a liczba gwiazd widoczna w nim gołym okiem wynosi około 50. Najjaśniejszą gwiazdą konstelacji jest β Comae Berenices. Badacze twierdzą, że ten rejon nieba nie obfituje w gwiazdy, ale za to obecne jest w nim wiele galaktyk. Znajduje się w nim osiem obiektów z katalogu Messiera.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 marca 2025
Fot. ESA/Hubble & NASA, J. Lee and the PHANGS-HST Team