Astronomowie uchwycili galaktykę spiralną z poprzeczką w gwiazdozbiorze Centaura

NGC 5398

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną z poprzeczką oznaczoną jako NGC 5398, znajdującą się w gwiazdozbiorze Centaura.

.Jak tłumaczą badacze z NASA, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia galaktykę spiralną z poprzeczką znaną jako NGC 5398. Obiekt znajduje się w odległości około 55 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Centaura.

Fot. NASA/ESA

.Galaktyka, jak twierdzą naukowcy, słynie z tego, że zawiera szczególnie rozległy region HII – duży obłok złożony ze zjonizowanego wodoru (lub HII, wymawiane jako „H-dwa”, gdzie H jest symbolem chemicznym wodoru, a „II” oznacza, że atomy straciły elektron i stały się zjonizowane). Obłok w NGC 5398 nosi nazwę Tol 89 i znajduje się na lewym dolnym brzegu centralnej „poprzeczki” galaktyki – struktury przecinającej jądro obiektu i skupiającej materiał w jej centrum, przez co podtrzymywane są tam zachodzące procesy gwiazdotwórcze.

Tol 86 wyróżnia się jako jedyny duży, masywny kompleks gwiazdotwórczy w całej galaktyce NGC 5398, zawiera co najmniej siedem młodych i masywnych gromad gwiazd. Dwie najjaśniejsze z nich, które astronomowie nazwali „A” i „B”, przeszły dwa wzmożone okresy aktywności gwiazdotwórczej – odpowiednio około 4 milionów i mniej niż 3 miliony lat temu.

Naukowcy uważają, że Tol 89-A zawiera wiele szczególnie jasnych i masywnych gwiazd znanych jako gwiazdy Wolfa-Rayeta – duże i bardzo gorące gwiazdy charakteryzujące się występowaniem szerokich linii w widmach emisyjnych (obraz promieniowania elektromagnetycznego, wysyłanego przez ciało).

Centaur (łac. Centaurus) jest gwiazdozbiorem nieba południowego, był on znany już w starożytności i jest dziewiąty co do powierzchni na niebie. W Polsce gwiazdozbiór jest praktycznie niewidoczny, tylko niektóre gwiazdy wschodzą zaledwie kilka stopni ponad horyzont. Liczba gwiazd dostrzegalnych w konstelacji gołym okiem wynosi około 150.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 maja 2025
Fot. NASA/ESA