Niemcy muszą zapłacić Polsce 6 bln reparacji - Karol Nawrocki

Popierany przez PiS kandydat obywatelski na prezydenta Karol Nawrocki, odwiedzając 9 marca Wieluń – miasto, które jako pierwsze zostało zbombardowane przez Luftwaffe 1 września 1939 r. – zapowiedział, że jako prezydent powróci do kwestii wypłacenia przez Niemców reparacji, które jego zdaniem nam się należą.
Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025
.Państwowa Komisja Wyborcza najpóźniej 20 dni przed rozpisaną wcześniej pierwszą turą wyborów prezydenckich ogłosi listę kandydatów w wyborach prezydenckich. Wówczas dowiemy się, kto startuje w wyborach prezydenckich 2025 r. Wcześniej mamy do czynienia przede wszystkim z przypuszczeniami, także ocenami ekspertów i sondażami.
Na przełomie 2024/2025 wszystkie sondaże prezydenckie przekonują nas, że faworytami wyborów prezydenckich 2025 r. są Rafał TRZASKOWSKI (prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący rządzącej PO) i zmniejszający do niego dystans KAROL NAWROCKI (prezes Instytutu Pamięci Narodowej, kandydat obywatelski startujący z poparciem t.zw. starej krakowskiej inteligencji, który uzyskał także poparcie PiS). Na kolejnych pozycjach, z kilkoma a w niektórych sondażach kilkunastoma procentami dystansu, plasowani są kolejni kandydaci. W większości sondaży prezydenckich na trzeciej pozycji plasowany jest Sławomir MENTZEN, na czwartej Szymon HOŁOWNIA, zaś na piątej Magdalena BIEJAT.
Presja na wycofanie zarówno Szymona HOŁOWNI, jak i Magdaleny BIEJAT z wyborów prezydenckich jest duża – z przekonaniem, że Rafał TRZASKOWSKI jako jedyny reprezentant „obozu demokratycznego”, powinien wygrać wybory prezydenckie 2025 r. już w pierwszej turze, po wycofaniu konkurentów z tego samego obozu. Powinniśmy też przy analizie tego, co niosą sondaże prezydenckie przed wyborami 2025 r. wziąć pod uwagę kolejnych kandydatów w wyborach, którzy mogą pojawić się jako kolejni w tym wyścigu.
Niemcy muszą zapłacić Polsce 6 bln zł
.Kandydat obywatelski Karol NAWROCKI 9 marca przebywał w woj. łódzkim, m.in. spotkał się z mieszkańcami Wielunia. Przemawiając na pl. Legionów przypomniał wydarzenia związane ze zbombardowaniem miasta przez niemiecką Luftwaffe w nocy 1 września 1939 r. i zaznaczył, że jako prezydent na pewno wróci do kwestii wypłacenia przez Niemców reparacji za zniszczenia dokonane w czasie II wojny światowej.
„One się nam należą. I to nie jest tylko kwestia przeszłości i historii; to nie jest tylko kwestia sprawiedliwości między dwoma narodami. To jest kwestia naszej przyszłości, naszego rozwoju” – podkreślił Nawrocki. W opinii kandydata popieranego przez PiS Polska nie będzie kolonialnym czy postkolonialnym państwem, które prosi o środki z Krajowego Planu Odbudowy albo z Unii Europejskiej. „My jesteśmy wolną, niepodległą Polską, której należy się 6 bilionów 200 miliardów złotych za zbrodnie niemieckie na terenie Rzeczpospolitej” – mówił Karol NAWROCKI.
Wyjaśniał również, że taka suma byłaby znacząca dla polskiej gospodarki, bo umożliwiłaby realizację wielu inwestycji, na które obecnie nie mamy środków. Wyliczał, że za te pieniądze można byłoby zbudować ok. 1,5 tys. stadionów narodowych i wypłacać 800 plus dla polskich rodzin przez ponad 100 lat. Zdaniem Nawrockiego kwestia wypłacenia reparacji jest istotna także dla stworzenia odpowiednich relacji z naszym zachodnim sąsiadem. Jak wyjaśnił, muszą być one przywrócone do poziomu relacji jakie charakteryzują równorzędnych partnerów.. „My nie potrzebujemy ani w pałacu prezydenckim, ani jako premiera Rzeczpospolitej Polskiej kamerdynerów spraw niemieckich, tylko głosu Polek i Polaków” – dodał Karol NAWROCKI.
Kim jest Karol NAWROCKI?
.Kandydat obywatelski Karol NAWROCKI jest historykiem, działaczem społecznym, popularyzatorem i obrońcą polskiej historii. W latach 2017-2021 był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jednak najdłuższy czas w swojej pracy był związany z Instytutem Pamięci Narodowej. Jest jednym z bardziej aktywnych popularyzatorów polskiej historii i jej obrońcą, co sprawia, że środowiska patriotyczne i tradycjonalistyczne widzą w nim świetnego kandydata w wyborach prezydenckich 2025 r.
Karol NAWROCKI urodził się 3 marca 1983 r. w Gdańsku. Ukończył historię na Uniwersytecie Gdańskim. W 2013 r. uzyskał stopień doktora historii po tym jak obronił swoją rozprawę doktorską, której tematem był opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim w latach 1976–1989. Jako pierwszy historyk w Polsce gruntownie zbadał zjawisko przestępczości zorganizowanej w PRL w latach 80. Jest historykiem specjalizującym się także w tematach historii opozycji antykomunistycznej oraz historii sportu. W 2023 r. został absolwentem studiów podyplomowych.
.Z IPN-em Karol NAWROCKI jest związany od 2009 r., kiedy to został pracownikiem gdańskiego oddziału tej organizacji. W 2014 r. nastąpił pierwszy istotny awans Karola NAWROCKIEGO w strukturach instytucji, gdyż został wtedy Naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN. Odpowiadał wówczas za kierowanie pracami zespołu naukowo-edukacyjnego na obszarze województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Na kilka lat rozstał się z tą instytucją państwową w 2017 r., kiedy to wybrano go na dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dnia 28 maja 2021 Sejm większością głosów wybrał go na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji do Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Taką samą decyzję podjął 23 lipca 2021 Senat – od tego momentu sprawuje urząd prezesa tej instytucji.
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ