Nowe odkrycia archeologiczne w Pompejach. Wśród nich „rzymski fast food”

rzymski fast food

W słynnym starożytnym rzymskim mieście Pompeje, będącym jednym z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie, badacze odkopali kolejne znamienne zabytki. W tym antycznym ośrodku miejskim zniszczonym w 79 r. n.e. na skutek erupcji Wezuwiusza badacze odkryli niedawno m.in.: bogato zdobioną misternymi freskami salę kolumnową oraz tawernę, która wyróżniała się znajdującą się w niej zdobioną ladą – to ostatnie znalezisko archeolodzy określili jako „rzymski fast food”.

Nowe odkrycia archeologiczne w Pompejach

.Położone w pobliżu dzisiejszego Neapolu w Kampanii w południowych Włoszech Pompeje niemal dokładnie 2 tysiące lat temu zostały zniszczone na skutek strasznego kataklizmu, który nawiedził to antyczne miasto w 79 r. n.e. W trakcie erupcji wulkan Wezuwiusz zasypał miasto olbrzymią warstwą popiołu pod którą to miasto też zostało pogrzebane. Chociaż niegdyś tętniący ośrodek miejski w wyniku tej katastrofy uległ zniszczeniu, to mnóstwo budynków oraz artefaktów znajdujących się w nim znalazłszy się pod kilkumetrową warstwą wulkanicznego popiołu zostały zakonserwowane w doskonałym stanie do czasów współczesnych. Analogiczny los spotkał ciała mieszkańców Pompejów oraz ich zwierzęta, których pozy w momencie śmierci badacze są w stanie odtworzyć za pomocą odlewów gipsowych.

Nic dziwnego, że Pompeje zajmują szczególne miejsce w badaniach archeologicznych od samego początku nauki jaką jest archeologia. Pierwsze wykopaliska w tym miejscu miały miejsce już w 1748 r. Na przestrzeni ostatnich 275 lat zrealizowano zawrotną liczbę wykopalisk w Pompejach, które odsłaniają kolejne szczegóły na temat historii tego miasta. Nie inaczej było w 2024 r., który przyniósł kolejne odkrycia w tym starożytnym ośrodku miejskim. Ruiny Pompejów, charakteryzujące się dobrze zachowanymi ulicami i domami, stanowią unikalne okno na życie w złotych czasach Imperium Rzymskiego. Stanowisko to pozwala  naukowcom odtworzyć w zaskakująco szczegółowy sposób jak wyglądało życie codzienne w Pompejach oraz miastach Italii w starożytności.

Niedawno odkryte w Rejonie IX i V Pompejów freski przedstawiające szczegółowe sceny uczt, owoce morza oraz codzienny handel. W przekonaniu archeologów znaleziska te podkreślają artystyczny kunszt i złożoną społeczną dynamikę charakteryzujące dawne Pompeje. Naukowcy podjęli wysiłku zmierzające ku jak najlepszemu zabezpieczeniu nowych odkrytych zabytków. W Rejonie IX badacze natrafili na oecus, czyli kolumnową salę. Znajdowała się ona w dużym okazałym budynku. Pomieszczenia tego domu są ozdobione freskami o wyjątkowej jakości, które zostały wykonane w drugim stylu pompejańskim, informuje portal „Arkeonews„.

Widok na salę kolumnową odkrytą niedawno w Pompejach. Fot. Park Archeologiczny w Pompejach.

Barwne freski przedstawiają sceny polowań i połowów. Malowidła te znajdują się tuż przy kolumnadzie ozdobionej iluzorycznymi obrazami wykonanymi w stylu trompe-l’oeil tworzącym wrażenie głębi.  Wśród ukazanych na freskach zwierząt znajdują się kury, ptactwo wodne, kuropatwy oraz dzik, a obok nich widnieją kosze pełne owoców morza, takich jak makrele, kałamarnice i skorupiaki. Jak wskazują archeolodzy te wykonane na intensywnie czerwonym tle malowidła nie tylko podkreślają znaczenie jedzenia w życiu towarzyskim tamtych czasów, ale również oddają przepych i atmosferę rzymskich uczt.

Widok na odkopaną salę kolumnową z dalszej perspektywy. Fot. Park Archeologiczny w Pompejach.

„Rzymski fast food” sprzed 2 tys. lat

.Te dzieła sztuki są częścią szerszych działań na rzecz ochrony zabytków Pompejów. Całe stanowisko obejmuje ponad 13 tysięcy obiektów, w tym domy, przestrzenie publiczne i świątynie. Aby zapewnić trwałość tego miejsca na przyszłość, archeolodzy pracują nad poprawą systemów odwadniających oraz wzmacniają obszary, gdzie wykopaliska spotykają się z nienaruszonymi jeszcze częściami miasta.

Jeden z pięknych fresków niedawno zidentyfikowanych w Pompejach. Fot. Park Archeologiczny w Pompejach.

.W międzyczasie, po niedawnych pracach stabilizacyjnych i wykopaliskowych, ponownie otwarto jedno z najbardziej imponujących odkryć – Thermopolium w Rejonie V, które było rzymską wersją tawerny lub restauracji fast-food. To miejsce wyróżnia się pięknymi ozdobami na ladzie, gdzie odkryto freski o wyjątkowej jakości. Wśród nich jest obraz ukazujący Nereidę (morską nimfę) dosiadającą mitologicznego hippokampa, czyli morskiego konia. Pozostałe freski przedstawiają zwierzęta, które były sprzedawane i gotowane w tym antycznym lokalu gastronomicznym. Barwne freski stanowią rzadki wgląd w starożytną rzymską kuchnię i tętniący w Pompejach handel.

Oprac. Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 grudnia 2024
Fot. Park Archeologiczny w Pompejach.