Nowe zdjęcia Jowisza z teleskopu Webba

Nowe zdjęcia Jowisza

Teleskop Jamesa Webba uchwycił nowe zdjęcia Jowisza. Obserwacje dostarczyły informacji m.in. o istnieniu zorz polarnych, ogromnych burz, silnych wiatrów oraz ekstremalnych temperatur i ciśnień na planecie.

.Nowe zdjęcia Jowisza powstały z kilku zdjęć wykonanych przez Teleskop Jamesa Webba. Wszystkie pochodzą z kamery bliskiej podczerwieni (NIRCam). Szczegóły planety można dostrzec analizując zdjęcia za pomocą trzech specjalistycznych filtrów podczerwonych i mapując impulsy świetlne do widma widzialnego.

Dzięki tej analizie naukowcy prowadzący obserwacje Jowisza na misji teleskopu Webb – prof. Imke de Pater (Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley) i prof. Thierry Fouchet (Obserwatorium Paryskie) wraz z Judy Schmidt, naukowcem obywatelskim – zaobserwowali szczegóły Jowisza, w tym jego pierścienie, maleńkie satelity i galaktyki.

Źródło: NASA, ESA, CSA, zespół Jupiter ERS; 
przetwarzanie obrazu przez Judy Schmidt

Na zbliżonym obrazie Jowisza widać zorze rozciągające się na dużą wysokość nad północnym i południowym biegunem planety. Jak przekazuje NASA, pozorna Wielka Czerwona Plama – która wydaje się biała na zdjęciach, poprzez odbijanie dużej ilości światła słonecznego – jest burzą tak dużą, że mogłaby połknąć Ziemię. – 'Jasność [bieli] w tym miejscu wskazuje na dużą wysokość – tak więc Wielka Czerwona Plama ma zamglenie na dużych wysokościach, podobnie jak region równikowy’ – powiedziała Heidi Hammel, naukowiec misji teleskopu Webb ds. obserwacji Układu Słonecznego. Jak przekazała badaczka, liczne jasne białe „plamy” i „smugi” to prawdopodobnie szczyty chmur konwekcyjnych skondensowanych na dużych wysokościach . Z kolei ciemne wstęgi na północ od rejonu równikowego mają niewielkie zachmurzenie.

Źródło: NASA, ESA, CSA, zespół Jupiter ERS; 
przetwarzanie obrazu przez Judy Schmidt

Na drugim obrazie szerokopolowym Webb może zobaczyć Jowisza wraz z jego słabymi pierścieniami, które są milion razy bledsze od samej planety. Na obrazie widoczne są również dwa małe księżyce Jowisza, Amalthea i Adrastea. Rozmyte plamy w dolnym tle to prawdopodobnie galaktyki „fotobombujące” widok Jowisza.  

„Ten pojedynczy obraz podsumowuje naukę naszego programu dotyczącego systemu Jowisza, który bada dynamikę i chemię samego Jowisza, jego pierścieni i systemu satelitów” – powiedział Fouchet. Naukowcy już zaczęli analizować dane Webba, aby uzyskać nowe wyniki naukowe na temat największej planety naszego Układu Słonecznego.

Oprac. KR
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 sierpnia 2022
Fot.: NASA, ESA, CSA, zespół Jupiter ERS; przetwarzanie obrazu przez Judy Schmidt