Nowy film o Szopenie - znamy datę premiery

nowy film o Szopenie kadr

Reżyserowany przez Michała Kwiecińskiego nowy film o Szopenie zatytułowany „Chopin, Chopin!” jest już w fazie postprodukcji, a jego premiera zaplanowana została na 10 października 2025 r.

Nowy film o Szopenie – zupełnie nowe spojrzenie na kompozytora

.Film o Szopenie, który nakręcił Michał Kwieciński, a w którym tytułową rolę gra Eryk Kulm, to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. Zdjęcia kręcone w 2024 r. w Polsce, we Francji i na Majorce, zakończyły się ostatecznie w grudniu, a całość weszła w etap montażu, produkcji i postprodukcji.

Już dziś wiadomo, że „Chopin, Chopin!” będzie prawdziwą superprodukcją, bowiem jej budżet przekroczył ostatecznie 70 mln zł, uzyskując od Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej kwotę 20 mln zł dofinansowania.

Twórcy przyznają, że chcieli opowiedzieć o Fryderyku Szopenie z zupełnie nowej, bardziej psychologicznej perspektywy. Pokazuje go mianowicie u szczytu jego kariery muzycznej, gdy rozchwytywany na salonach geniusz już żyje z wyrokiem śmierci

 „Nieuleczalnie chory stara się wykorzystać w pełni czas, który mu pozostał – i żyć, dosłownie do utraty tchu. Historia skupia się na wybranych momentach z biografii Fryderyka Chopina, intymnych i mało znanych wydarzeniach odkrytych w literaturze i prywatnych listach” – zapowiadają w materiałach prasowych producenci.

Zapowiadają, że film – choć jest pomysłem nowatorskim, nie chce strącać Fryderyka Szopena z piedestału, na którym jest on w kulturze polskiej. „On tam pozostaje, bo piedestałem jest jego geniusz” – mówi reżyser Michał Kwieciński w jednym z wywiadów. I dodaje: – Natomiast ja chcę pokazać walkę dwóch kobiet – śmierci i muzyki – konkurujących o Szopena ze sobą. Ani jedna, ani druga nie odpuszcza.

Eryk Kulm – współczesne wcielenie Szopena?

.W wywiadach Michał Kwieciński przyznaje, że pomysł tego, by zrobić zupełnie nowy film o Szopenie wyszedł niejako od Eryka Kulma – aktora, z którym pracował wcześniej przy swoim filmie „Filip”. To sam aktor miał powiedzieć, że chciałby zagrać kiedyś Fryderyka Chopina, a reżyser dodatkowo dostrzegł w nim podobieństwo wizualne do wielkiego kompozytora. W filmie wszystkie sceny pokazujące Chopina w czasie gry na fortepianie, zagra również Eryk Kulm – wykształcony muzyk.

– Za każdym razem, kiedy słyszę Chopina, płaczę. W szkole muzycznej utwory Chopina grałem najlepiej ze wszystkich utworów. Nie wiem, jakim cudem, ale nikt tak na mnie nie wpływa jak Chopin, jego muzyka. Kiedy zostałem aktorem, pomyślałem, że wspaniale byłoby spróbować zrozumieć tego człowieka. Pojechałem na trzy miesiące do Francji, siedziałem w domku w górach i grałem. Sześć godzin dziennie. Miałem nerwobóle, paraliż ręki, wszystkie możliwe rzeczy, jakie mogą się wydarzyć. Jednak za każdym razem siadałem do tego fortepianu – i to jest coś pięknego – mówił Eryk Kulm podczas konferencji prasowej.

Scenariusz do nowego filmu o Szopenie napisał Bartosz Janiszewski a za zdjęcia odpowiedzialny jest operator Michał Sobociński.

– Zależało nam, żeby ta opowieść był współczesna. Przede wszystkim interesował nas Fryderyk jako człowiek. To jest taki paryski król życia. Młody, 25-letni geniusz, który koncertuje, ale też w czasie jednej nocy można go spotkać na kilku imprezach. I tym życiem się bardzo cieszy. Pewnego dnia dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory – mówił Bartosz Janiszewski na konferencji prasowej prezentującej obsadę.

To obraz o człowieku ­– jak sam przyznaje twórca, a jednak w naszej rozmowie zaznacza, że nie jest to jednoznaczne ze strącaniem kompozytora z piedestału.

Święto muzyki Chopina

.Zarówno polska jak i zagraniczna premiera filmu „Chopin, Chopin!” zaplanowana jest na 10 października 2025 r. Nie będzie to pierwszy tak duży film o Szopenie – najbardziej znanym współcześnie jest zakręcony 23 lata temu film „Chopin – Pragnienie miłości”, który opowiadał o kompozytorze przez pryzmat jego życia romantycznego.

Premiera filmu zbiegnie się w czasie z wielkim świętem muzyki Fryderyka Szopena jakim jest XIX Konkurs Chopinowski, którego pierwsze koncerty będą miały miejsce 3 października, a finał – w dniach 18-20 października. Eliminacje odbędą się już wiosną, w dniach 23 kwietnia – 4 maja .

Jak pisze organizator Konkursu – Narodowy Instytut Fryderyka Chopina – XIX edycja przyniosła kolejny rekord pod względem liczby zgłoszeń. Do etapu kwalifikacji przystąpiło 642 pianistów z 54 krajów. Najliczniej w Eliminacjach reprezentowane będą Chiny (ponad 60 zakwalifikowanych), Korea Południowa, Japonia, Polska, Kanada i Włochy, ale usłyszymy także reprezentantów z krajów tak odległych jak: Brazylia, Tajlandia, Malezja i Uzbekistan.

ad/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 marca 2025