Olga Boznańska, Stefan Żeromski, Antoni Słonimski wśród propozycji patronów roku 2025

Podczas posiedzenia sejmowej Komisja Kultury i Środków Przekazu przedstawiono wnioski dotyczące ustanowienia roku 2025 rokiem osoby lub wydarzenia. Jest to m.in Stefan Żeromski. Dyskusja zakończyła się głosowaniem, w wyniku którego wybrano propozycje patronów roku 2025.
Stefan Żeromski może zostać patronem roku 2025
.Zgłoszono 12 propozycji, z których – zgodnie z regulaminem – komisja miała prawo wybrać pięć projektów. Przeprowadzone w dniu 9 maja posiedzenie prezydium, po dyskusji, postanowiło zarekomendować członkom komisji przeprowadzenie pierwszych czytań i przedstawienie pierwszych sprawozdań o pięciu projektach.
Pierwszą rekomendacją był poselski projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2025 rokiem tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wnioskodawcą był poseł Bartłomiej Wróblewski (PIS).
Drugi projekt uchwały, zgłoszony przez posłankę KO Jolantę Niezgodzką, dotyczył ustanowienia roku 2025 rokiem Olgi Boznańskiej, polskiej malarki, portrecistki, przedstawicielki modernizmu.
Trzeci wniosek dotyczył ustanowienia roku 2025 rokiem Stefana Żeromskiego. Osobę wybitnego polskiego pisarza zgłosił poseł Rafał Kasprzyk (Polska 2050 – Trzecia Droga).
Kolejną propozycją patrona był Antoni Słonimski, poeta, dramatopisarz, prozaik. Tą propozycję zgłosiła posłanka Paulina Matysiak (Lewica).
Piątym poselskim projektem jest projekt uchwały o ustanowienie roku 2025 rokiem polskich oficerów z Katynia, Miednoje i Ostaszkowa. Wnioskodawcą była posłanka Joanna Lichocka (PIS).
Rezerwowe projekty przedstawione Komisji Kultury i Środków Przekazu
.Przyjęto też cztery projekty rezerwowe. Poseł Tomasz Zimoch (Polska 2050 – Trzecia Droga) zgłosił osobę Haliny Konopackiej, wybitnej sportsmenki, lekkoatletki, pierwszej polskiej złotej medalistki olimpijskiej. Polskiego rzeźbiarza Franciszka Duszeńko zgłosił poseł Marek Biernacki (PSL). Poseł Tadeusz Samborski (Polska 2050 – Trzecia Droga) zaproponował kandydaturę Franciszka Karpińskiego, poety epoki oświecenia również dramatopisarza i publicysty. Posłowie PIS, Piotr Gliński i Piotr Babinetz zgłosili jeszcze gen. Stanisława Sosabowskiego, twórcę i dowódcę pierwszej polskiej jednostki powietrznodesantowej – 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, uczestnika operacji Market-Garden.
Lista rezerwowa będzie rozpatrywana po zgłoszeniu do marszałka Sejmu wniosku o wyrażenie zgody na poszerzenie listy rekomendacji.
Podczas posiedzenia komisji poddano pod głosowanie wszystkie dziewięć rekomendacji i wszystkie zostały przegłosowane.
Komisja Kultury i Środków Przekazu (KSP) w obecnej kadencji Sejmu RP składa się z 26 posłów. Przewodniczącym jest b. minister kultury i prezydent Wrocławia Bogdan Zdrojewski.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.
Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].