Opera za trzy grosze, Myszka Miki, Tygrysek i film Chaplina już bez ochrony prawnej

1 stycznia wygasły prawa Disneya do najstarszych wersji wizerunku sławnej mysiej pary. Myszka Miki i Minnie stają się już częścią publicznej domeny. Oznacza to, że twórcy mogą bez pozwolenia i bez opłat wykorzystywać je i przerabiać.
Myszka Miki nie jest już własnością studia Disney
.Firma Disney ostrzegła jednak, że nowsze wersje myszy są nadal objęte prawami autorskimi. „Będziemy oczywiście nadal chronić nasze prawa do bardziej nowoczesnych wersji Myszki Miki i innych dzieł, które nadal podlegają prawom autorskim” – przekazała firma.
Udostępniona wersja, z której pochodzi Myszka Miki, to wyreżyserowana przez Walta Disneya kreskówka „Steamboat Willie”, jednej z pierwszych, w których dźwięk był synchronizowany z grafiką.
Zgodnie z amerykańskim prawem autorskim dzieła są chronione przez 95 lat. Po tym czasie trafiają do domeny publicznej. 1 stycznia objęła ona także takie utwory jak niemy film Charlesa Chaplina „Cyrk”, postać Tygryska z „Chatki Puchatka”, powieść „Orlando” Wirginii Woolf, „Operę za trzy grosze” Bertolda Brechta oraz inne dzieła, które pierwotnie opublikowano w 1928 roku – wyjaśnił portal BBC.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.
Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].