Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami Polski, Hiszpanii i innych krajów świata
W 905 miastach Polski, Hiszpanii i innych krajów świata przeszły 6 stycznia 2025 ulicami Orszaki Trzech Króli – barwne manifestacja religijne związane z świętem Objawienia Pańskiego obchodzonym w Kościele katolickim. Inicjatywę tę osobiście docenił również papież Franciszek.
Orszaki Trzech Króli w Polsce
.Orszaki Trzech Króli zwane czasem „ulicznymi Jasełkami” zgromadziły 6 stycznia 2025 r. tysiące Polaków w różnym wieku. Na ich czele, oprócz małych i dużych amatorskich aktorów, wcielających się w postaci Świętej Rodziny, trzech magów i przedstawicieli innych kultur świata, szli także biskupi i duchowni katoliccy związani z danym miejscem.
Uroczystość Objawienia Pańskiego pokazuje, że chrześcijaństwo jest powszechne; Bóg daje się poznać także tym, którzy są daleko – mówił abp Adrian Galbas, metropolita warszawski, na otwarciu największego i najstarszego polskiego Orszaku – czyli tego w Warszawie. Trasa pochodu wiodła Traktem Królewskim spod pomnika Kopernika aż na Plaz Zamkowy, gdzie znajdowała się Stajenka i scena wspólnego kolędowania.
Orszak Trzech Króli w Krakowie wspominał również królów z historii Polski – św. Jadwigę oraz króla Bolesława Chrobrego, którego tysiąclecie od koronacji obchodzimy w tym roku.
„Rok 2025 jest czasem jubileuszu 1000–lecia pierwszej polskiej koronacji. W 1025 roku książę Bolesław pokłonił się w prezbiterium gnieźnieńskiej katedry, by przyjąć monarszą koronę. Ten pokłon dał początek królestwu, które dzisiaj jest naszą wspólną Ojczyzną – Rzeczpospolitą Polską” – mówił prezydent Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu do uczestników orszaków.
Orszaki Trzech Króli w Polsce odbyły się łącznie w 905 miejscowościach i miastach, zwykle przechodząc trasami wiodącymi przez ich centra. Wiązały się nie tylko ze wspólnym śpiewaniem kolęd przez uczestników czy z odgrywaniem ewangelicznych scenek dotyczących narodzin Jezusa, ale również z barwnymi pochodami. Orszakowi w Lublinie towarzyszyły pokazy historycznej żonglerki flagami z wykonaniu Zespołu Tańca Dawnego Belriguardo.
Z kolei w Toruniu nie zabrakło pojawiających się tu już od kilku lat ogromnych hiszpańskich figur trzech mędrców. Te olbrzymie postacie, a także figury zwierząt przez centrum miasta na specjalnych platformach prowadziły dziesiątki wolontariuszy. W pochodzie wzięli udział także artyści z Fundacji Sztukmistrze oraz orkiestry dęte z Chełmna i Złejwsi Wielkiej. Niecodzienną atrakcją był również mobilny carillon „Gdańsk” z Muzeum Gdańska.
Parady Trzech Króli na świecie
.Narodzona w 2009 r. w Warszawie tradycja organizowania polskich Orszaków Trzech Króli została zainspirowana trwającą od XIX w. podobną tradycją w Hiszpanii. Tam nosi ona nazwę Cabalgatas de Reyes Magos (parady trzech króli). Tradycyjnie odbywa się ona wieczorem 6 stycznia, ale w tym roku z powodu pogody przyspieszono paradę o jeden dzień. Tak było m.in. w Andaluzji, Estremadurze i Galicii.
W Barcelonie trzej królowie przybyli drogą morską przez historyczny Port Vell, aby następnie przemaszerować ulicami miasta. W Logrono na północy kraju królowie przylecieli na wypełniony po brzegi stadion helikopterem.
W paradzie w podwalenckiej Paiporcie na wschodzie kraju, jednej z najbardziej doświadczonych przez październikową powódź miejscowości, wzięli udział policjanci, strażacy i żołnierze, którzy rozdawali prezenty i słodycze najmłodszym.
W święto Trzech Króli w Hiszpani spożywa się tradycyjne ciasto Roscon de Reyes w kształcie dużego pierścienia. W środku często schowane jest ziarno fasoli; kto trafi na nie w swoim kawałku, musi zgodnie z tradycją zapłacić za ciasto przy następnym spotkaniu.
Orszaki Trzech Króli odbyły się dziś nie tylko w Polsce i Hiszpanii, ale też w niektórych miastach innych krajów, takich jak w USA, Francja, w Rwand, Demokratyczna Republika Konga czy Kamerun. Do tych miejsc dotarły jednak nie z Hiszpanii, a z Polski, gdzie naszą tradycję zaczęła tam upowszechniać miejscowa Polonia. W krajach Afryki Orszaki pojawiły się za sprawą polskich misjonarek i misjonarzy.
„Jak podkreślają organizatorzy, głównym celem Orszaku Trzech Króli jest ewangelizacja i pokazywanie ludziom radosnego oblicza chrześcijaństwa. Jest to jednak wydarzenie nie tylko ekumeniczne, bowiem na orszak zaproszeni są wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierzący. Orszak jest okazją do zaangażowania się we wspólnoty lokalne, ma również promować wspólne i rodzinne spędzanie czasu. Cała akcja jest też próbą zjednoczenia różnych środowisk, ponad podziałami zarówno politycznymi, jak i religijnymi” – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Róża BOJEMSKA, wyjaśniając genezę tej tradycji w Polsce. Całość jej tekstu tutaj>>https://wszystkoconajwazniejsze.pl/pepites/za-gwiazda-fenomen-orszaku-trzech-kroli/
Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest także Epifanią lub świętem Trzech Króli. Jest ona jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – (w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim). Od 2011 r. jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii i w Szwajcarii.
ad, PAP/WszystkocoNajważniejsze