Osoby dbające o zęby mają lepszą pamięć i bardziej wydajny mózg - najnowsze badania „Neurology”

Właściwa pielęgnacja zębów może być powiązana z lepszym zdrowiem mózgu - informuje pismo „Neurology”. Badanie naukowców z Tohoku University w Sendai (Japonia) wykazało, że zęby i ich utrata, a nawet choroby dziąseł były istotnie związane z utratą objętości części mózgu zwanej hipokampem; tej, która odgrywa rolę w procesach związanych z pamięcią.

Właściwa pielęgnacja zębów może być powiązana z lepszym zdrowiem mózgu – informuje pismo „Neurology”. Badanie naukowców z Tohoku University w Sendai (Japonia) wykazało, że zęby i ich utrata, a nawet choroby dziąseł były istotnie związane z utratą objętości części mózgu zwanej hipokampem; tej, która odgrywa rolę w procesach związanych z pamięcią.

Zęby – ich stan ma wpływ na pracę mózgu

.„Stany zapalne tkanek przyzębia, które mogą powodować kurczenie się dziąseł i rozchwianie zębów, są bardzo powszechne, więc ocena ich potencjalnego związku z demencją jest niezwykle ważna – mówi główny autor publikacji dr Satoshi Yamaguchi.

„Nasze badanie wykazało, że wymienione stany mogą wpływać na zdrowie obszaru mózgu, który kontroluje myślenie i pamięć, co daje ludziom kolejny powód, aby lepiej dbać o zęby”.

Przeprowadzone badania i ich wyniki

.W badaniu wzięły udział 172 osoby w średnim wieku 67 lat, które w początkowym okresie eksperymentu nie miały problemów z pamięcią. Wszyscy uczestnicy przeszli badania stomatologiczne i testy psychologiczne. Zrobiono im także skany mózgów, aby zmierzyć objętość hipokampu na początku badania i po czterech latach obserwacji.

Naukowcy policzyli również, ile zębów ma każda biorąca w badaniu osoba i w jakim stanie są jej dziąsła.

Po kilku latach obserwacji okazało się, że liczba zębów i nasilenie choroby dziąseł były istotnie powiązane ze zmianami w lewym hipokampie mózgu.

Choroby dziąseł przyczyną szybszego kurczenia się części mózgowia

.U osób z łagodną chorobą dziąseł, mniejszą liczbą zębów wiązała się z szybszym kurczeniem się objętości tej części mózgowia. Podobnie było u ludzi z zaawansowaną chorobą dziąseł; nawet gdy mieli więcej zębów niż osoby z wcześniej wspomnianej grupy, to i tak ich hipokamp wyraźnie się kurczył.

Badacze wyliczyli, że u osób z łagodną chorobą dziąseł poziom kurczenia się mózgu z powodu jednego brakującego zęba był równoważny ze starzeniem się tego organu o jeden rok, zaś u osób z ciężką chorobą dziąseł kurczenie się hipokampu spowodowane brakiem jednego zęba było równoważne do postarzenia się mózgu o 1,3 roku.

„Wyniki te podkreślają ogromne znaczenie utrzymywania pełnego zdrowia zębów, a nie tylko tego, że te zęby mamy – podsumowuje dr Yamaguchi.

Nasze odkrycia sugerują, że przy ciężkiej chorobie dziąseł nawet utrzymanie pełnego uzębienia wiąże się pewną atrofią mózgu. Kontrolowanie postępu choroby dziąseł poprzez regularne wizyty u dentysty ma kluczowe znaczenie” – dodał.

Dobre życie niezależne od stanu zdrowia?

.Koncepcja wellness tworzona była przez lekarzy, począwszy od lat 60. ubiegłego wieku, w czasach tzw. ruchu potencjału ludzkiego, i oznacza przede wszystkim jakość życia człowieka. Teoria wellness wnosi do medycyny przesłanie, że człowiek może prowadzić dobre życie, niezależnie od stanu swojego zdrowia – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Ewa STELMASIAK.

W tekście pod tytułem „Czy dobre życie to sprawa medycyny?” autorka zwracała uwagę, że „koncepcja wellness powinna znajdować odzwierciedlenie w konstrukcji systemów ochrony zdrowia. Warto, by uwzględniały one metodę coachingu wellness stosowaną przez wiodące amerykańskie ośrodki zdrowia, takie jak na przykład Mayo Clinic. Oparta na psychologii humanistycznej, pozytywnej i behawioralnej, a także na teorii wellness i modelach zmiany metoda coachingu wellness stanowi narzędzie, które pozwala oddziaływać nie tylko na styl życia pacjenta, ale również na jego jakość. Dlatego warto rozważyć włączenie tej metody do systemu opieki zdrowotnej jako jego integralnej i dostępnej dla każdego pacjenta części”.

PAP/ Katarzyna Czechowicz/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 lipca 2023