Pałac pełen bajek – wystawa w Muzeum Kinematografii w Łodzi
Znane postaci z dobranocek – m.in. Miś Uszatka, pies Reksio, Smok Wawelski, wróbel Ćwirek i pingwin Pik-Pok – to nowa, interaktywna wystawa Pałac pełen bajek w Muzeum Kinematografii w Łodzi, którą będzie można odwiedzać od 22 marca.
Wystawa dla każdego – nie tylko dzieci
.Jak podkreśliła Karolina Czepkiewicz z łódzkiego muzeum, wystawa „Pałac pełen bajek” jest propozycją dla wszystkich, bez względu na wiek.
„Dorośli odbiorcy przypomną sobie czasy dzieciństwa, a młodsi będą mieli szansę poznać bohaterów kultowych polskich serii animowanych. Te postaci mają już nawet po kilkadziesiąt lat, ale w ogóle się nie starzeją. Bohaterami wystawy są najbardziej znane rysunkowe sylwetki i zwierzęta z polskich filmów animowanych, zrealizowanych w Łodzi, Warszawie, Bielsku-Białej” – wyjaśniła.
Przestrzeń wystawy została podzielono na dziesięć boksów, poświęconych kultowym bohaterom dobranocek, wieczorynek oraz filmów kinowych m.in. misia Uszatka, psa Reksia, Smoka Wawelskiego, wróbla Ćwirka, pingwina Pik-Poka.
Ekspozycja „Pałac pełen bajek” składa się z dwóch ścieżek: animacji lalkowej oraz animacji rysunkowej. W części poświęconej animacji lalkowej prezentowane są bajki z łódzkiego Se-Ma-Fora, takie jak: „Mały pingwin Pik-Pok”, „Przygody misia Colargola”, „Przygody misia Uszatka”.
„W boksie małego pingwina Pik-Poka poczujemy się jak w Krainie Śniegowych Burz. Zobaczymy filmowe lalki wykorzystane w animacji oraz oryginalne projekty scenografii. W części poświęconej semaforowskim Muminkom, nakręconym według książek Tove Jansson, na zwiedzających czeka ogromna torebka Mamy Muminka. Zostały w niej ukryte oryginalne lalki półpłaskie z dobranockowego serialu oraz slajdy z kadrami z animacji. Część ekspozycji poświęcona misiowi Colargolowi przypomina jego podróże po świecie z magiczną walizką” – dodała Czepkiewicz.
Druga część wystawy przybliża bohaterów animacji rysunkowej. Studio Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej reprezentują Reksio, Bolek i Lolek oraz postaci z „Porwania Baltazara Gąbki” Stanisława Pagaczewskiego.
Pałac pełen bajek opowie bajki nowemu pokoleniu
.”Wejdziemy do budy Reksia, dołączymy do bohaterów odcinka Reksio i wrona. Kto lubi dźwięki i hałasy, może tutaj, przy pomocy tablicy manipulacyjnej, zagrać własny koncert. Poznamy także produkcje rysunkowe z Se-Ma-Fora: Zaczarowany ołówek, Dziwny świat kota Filemona, Przygód kilka wróbla Ćwirka. Najmłodszą na wystawie animacją, wyprodukowaną przez Studio Anima-Pol w Łodzi, jest Pamiętnik Florki, łączący tradycyjną animację z techniką komputerową. Z kolei najstarszy eksponat na wystawie to celuloid z Polki Macieja Sieńskiego z 1948 roku” – tłumaczyła.
Wśród interaktywnych elementów wystawy jest m.in. uproszczony wieloplan, czyli stół animacyjny, który pomaga zrozumieć proces powstawania animacji rysunkowych i lalkowych. Ekspozycja została uzupełniona o tyfloformy, które osobom niewidzącym i słabowidzącym pozwolą poznać bohaterów poprzez dotyk.
„Na wystawie prezentujemy znakomity zbiór eksponatów i materiałów archiwalnych z kolekcji muzeum. Pokazujemy je w różnorodny sposób, w ich oryginalnej postaci. Zależało nam na stworzeniu ekspozycji stanowiącej pomost między starszym a młodszym pokoleniem. Spotkanie z bohaterami Pałacu pełnego bajek u dorosłych odbiorców na nowo obudzi do życia wspomnienia z dzieciństwa. Bez wątpienia emocje rodziców, dziadków, opiekunów udzielą się również dzieciom” – podkreśliła kuratorka wystawy Zuzanna Woźniak.
Wystawa zostanie udostępniona zwiedzającym 22 marca. W programie weekendu otwarcia oprócz nowej ekspozycji muzeum zaplanowało zabawy dla dzieci oraz projekcje bajek animowanych w muzealnym kinie Kinematograf.
Ekspozycję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Urzędu Miasta Łodzi.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
..„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.
Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].