Papież ogłosił gdzie odbędą się Światowe Dni Młodzieży 2027

Światowe Dni Młodzieży 2026

Następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Seulu – ogłosił papież Franciszek 6 sierpnia 2023 r. na zakończenie tzw. Mszy Posłania kończącej ŚDM w Lizbonie, stolicy Portugalii.

Gdzie odbędą się Światowe Dni Młodzieży 2027

.Następne zgromadzenie młodych katolików z całego świata odbędzie się w 2027 r w Seulu, stolicy Korei Południowej. Będzie to drugi raz, gdy odbędą się one w Azji – w 1995 r. miały miejsce w stolicy Filipin – Manili. Tradycją jest, że za każdym razem odbywają się na innym kontynencie, aby były jak najbardziej dostępne dla młodych chrześcijan z różnych części świata.

Korea Południowa ma najszybciej rosnącą liczbę katolików na świecie. Bliskość z innymi krajami regionu, takimi jak Indonezja sprawia, że manilski rekord liczebności może zostać pobity.

Argentyński papież często wybiera Azję, jako kierunek swoich pielgrzymek. Odwiedził między innymi Irak, Japonię i Kurdystan. Podróż do Azji wpisuje się w papieską filozofię wychodzenia na peryferie, ma jednak znamiona czegoś więcej. Jest okazją do poszukiwania dialogu, szerzenia pokoju i wskazywania na charakterystyczną dla pierwszych chrześcijan cechę: istnienia w warunkach skrajnie nieprzyjaznych, gdzie apostołowie pielgrzymowali po to, by głosić pokój i miłość. Takim apostołem jest Franciszek, który dzięki nowoczesnym mediom skupia zainteresowanie świata na tych problemach, które wymagają uwagi i działania – komentuje Michał Kłosowski, zastępca redaktora naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie zgromadziły na Mszy Posłania aż półtora miliona młodych ludzi. Według wstępnych wyliczeń to młodzi Polacy byli najliczniejszą grupą po Portugalczykach jaka przybyła na spotkanie z papieżem. Spotkanie z Franciszkiem w stolicy Portugalii trwało 5 dni, a wydarzeniom centralnym towarzyszyły liczne inne spotkania, m.in. koncerty, msze gromadzące poszczególne narodowości, festiwale.

Papież do młodych: Nie lękajcie się!

.Przemawiając do uczestników Mszy Posłania w Lizbonie na zakończenie ŚDM papież Franciszek kolejny raz zachęcał ich do odwagi.

Do was młodzi, którzy pielęgnujecie wielkie marzenia, ale często przyćmiewa je lęk, że ich nie zrealizujecie; do was, młodzi, którzy czasami myślicie, że nie dacie rady; do was, młodzi, kuszeni w tych czasach, żeby się zrazić, uważać siebie za niezadowalających lub ukrywać cierpienie, maskując je uśmiechem; do was, młodzi, którzy chcecie zmieniać świat i walczycie o sprawiedliwości pokój; do was, młodzi, którzy wkładacie w to wysiłek i wyobraźnię, ale wydaje się wam, że to nie wystarcza; do was, młodzi, których Kościół i świat potrzebują tak, jak ziemia potrzebuje deszczu; do was, młodzi, którzy jesteście teraźniejszością i przyszłością; tak, do was, młodzi, Jezus mówi: „Nie lękajcie się” – mówił Franciszek.

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży jest papież Jan Paweł II. Pierwszy raz odbyły się one w Rzymie w 1984 r., goszcząc w kolejnych latach m.in. Ameryce Północnej, Azji, Ameryce Południowej i Australii. W Europie odbywały się najczęściej, bo aż 9 razy. Polska gościła spotkanie dwukrotnie: w 1991 (Częstochowa) oraz w 2016 r w Krakowie.

Co pozostało ze Światowych Dni Młodzieży?

.Spotkanie młodych katolików z całego świata co kilka lat z papieżem jest często porównywane do doświadczenia pokoleniowego, wpływającego na całe późniejsze życie ludzi w nim uczestniczących. O tym, co zostało po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie z roku 2016 pisał na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Michał Kłosowski, zastępca redaktora naczelnego „WcN”. „Światowe Dni Młodzieży są dziełem pontyfikatu Jana Pawła II. To kolejne z zadań, które nam pozostawił — na bazie różnic w obchodzeniu naszej wiary, na bazie różnic kulturowych i językowych zbudować cywilizację miłości opartą na nowym porządku społecznym i ekonomicznym” – pisze Michał Kłosowski.

ad/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 sierpnia 2023