Paryż zbliża się do Warszawy w sprawie wejścia Ukrainy do NATO, dystansując się od stanowiska Berlina – pisze „Le Monde”

W dniach 11-12 lipca odbędzie się szczyt NATO w Wilnie. W przeddzień spotkania Francja – w kwestii członkostwa Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim – zbliżyła się do pozycji bronionych przez Polskę i kraje bałtyckie, ryzykując zdystansowaniem się od Niemiec, pisze dziennik „Le Monde”.

W dniach 11-12 lipca odbędzie się szczyt NATO w Wilnie. W przeddzień spotkania Francja – w kwestii członkostwa Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim – zbliżyła się do pozycji bronionych przez Polskę i kraje bałtyckie, dystansując się od Niemiec, pisze dziennik „Le Monde”.

Francja dystansuje się od Niemiec w kwestii wejścia Ukrainy do NATO

.„Kwestia przystąpienia Ukrainy do NATO jest nowym przedmiotem nieporozumień między Paryżem a Berlinem” – pisze „Le Monde”.

Kanclerz Olaf Scholz dowiedział się o francuskiej zmianie stanowiska podczas szczytu Trójkąta Weimarskiego w czerwcu w Paryżu, w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy – pisze „Le Monde”.

„Spotkanie przypominało bardziej rodzaj burzy mózgów, prowadzonej przez Macrona, podczas której oczywista była bliskość między Paryżem a Warszawą” – zauważa źródło dyplomatyczne, cytowane przez dziennik.

Kilka godzin przed spotkaniem prezydent Macron zwołał Radę Obrony, by określić stanowisko Francji i tym samym wysłać Kijowowi sygnał – podaje „Le Monde”.

Odwołanie wizyty Emmanuela Macrona w Niemczech

.„Odwołanie wizyty Emmanuela Macrona w Niemczech z powodu zamieszek we Francji wynika z zastoju w stosunkach między obydwoma krajami” – analizuje gazeta.

W związku z zamieszkami, które ogarnęły Francję, Macron podjął w sobotę decyzję o odwołaniu wizyty w Niemczech. Decyzję ogłoszono po południu, po kilkugodzinnym wahaniu i rozmowie telefonicznej z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

„Biorąc pod uwagę sytuację wewnętrzną chciałby móc zostać we Francji przez kilka następnych dni” – wyjaśnił Macron.

„Szesnaście miesięcy po rozpoczęciu wojny na Ukrainie stosunki francusko-niemieckie znajdują się w martwym punkcie, zwłaszcza w zakresie obronności i bezpieczeństwa” – podsumowuje „Le Monde”.

Ukraina to nie Izrael. Szczyt NATO w Wilnie

.„Członkostwo w NATO jest najlepszą gwarancją, że służby obrony, bezpieczeństwa i wywiadu Ukrainy znajdą się pod odpowiednią kontrolą polityków, którzy będą wydawać im właściwe polecenia” – pisze Edward LUCAS, brytyjski dziennikarz, europejski korespondent tygodnika „The Economist”.

Jak zauważa, „zbliżający się lipcowy szczyt NATO w Wilnie sprawia, że zyskuje na popularności pewien pomysł. Sugeruje się, że zamiast członkostwa w Sojuszu należy zaoferować Ukrainie silne gwarancje bezpieczeństwa i pomoc wojskową – na wzór tych, które Stany Zjednoczone zapewniają Izraelowi. Niewymieniony z nazwiska wysoki rangą urzędnik administracji powiedział The Wall Street Journal, że Stany Zjednoczone rozważają opcję luźno opartą na modelu izraelskim. Na konferencji GLOBSEC w Bratysławie prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził, że NATO musi stworzyć coś pomiędzy bezpieczeństwem zapewnianym Izraelowi a pełnoprawnym członkostwem. Polski prezydent Andrzej Duda zgadza się z tą opinią”.

„Niezależnie od tego, jak zakończy się wojna, Ukraina będzie przeżywać szok i stres pourazowy. Rosja – zwycięska, pokonana czy wyczerpana – będzie w jeszcze gorszym stanie. Ten niebezpieczny, mroczny krajobraz wystawi na próbę opanowanie, jedność i umiejętności dyplomatyczne Zachodu. Członkostwo w NATO jest najlepszą gwarancją, że służby obrony, bezpieczeństwa i wywiadu Ukrainy znajdą się pod odpowiednią kontrolą polityków, którzy będą wydawać im właściwe polecenia. Spektakularne, na wpół samowolne operacje prowadzone na granicy z Rosją przez niezależne formacje można uznać za sprytne sztuczki, przydatne w czasie wojny jako odwracające uwagę i demoralizujące wroga. Jednak w czasie pokoju nie ma miejsca na takie działania” – pisze Edward LUCAS.

Dziennikarz podkreśla, że „dwuznaczność i półśrodki są zawsze kuszące. Ale odkładanie trudnych decyzji rzadko czyni je łatwiejszymi. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla NATO, Ukrainy i wszystkich innych państw jest jak najszybsze włączenie jej do Sojuszu”.

PAP/Katarzyna Stańko/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 lipca 2023