Piękno Nauki. Mgławica Orzeł

TSF Jazz Radio

Piękno Nauki. Mgławica Orzeł

.Jedną z piękniejszych mgławic widoczną na naszym niebie jest M16 zwana też mgławicą Orzeł. Ta otwarta gromada gwiazd oddalona od nas o 7 tysięcy lat jest jednym z najbardziej aktywnych obiektów na niebie.  W  M16 doliczono się około 460 młodych gwiazd, których wiek szacowany jest na zaledwie 1-2 miliony lat! Niemowlętą, w porównaniu do naszego Słońca, które świeci już miliardy lat. Zatem mgławica Orzeł jest takim „kosmicznym oddziałem położniczym”.

Mgławice to obłoki gazu lub pyłu międzygwiezdnego rozciągające się nawet na miliony lat świetlnych. Często są to pozostałości po gwiazdach, które eksplodując jako supernowe, widowiskowo zakończyły swój gwiezdny żywot. Także w mgławicach rodzą się nowe gwiazdy, gdy materia ściśnięta grawitacją zapala reakcje termojądrowe. Tak jak w przypadku wielu innych zjawisk także i tu mamy cykl, który powtarza się przez eony lat.

Gwiazdy powstają i umierają od miliardów lat. Częścią tego cyklu jesteśmy i my; a nasze ciała składają się w dużej części z materii pochodzącej z gwiazd i mgławic.

O tym piszemy na www.PieknoNauki.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam