Piękno Nauki. Mgławica Orzeł

Piękno Nauki. Mgławica Orzeł

.Jedną z piękniejszych mgławic widoczną na naszym niebie jest M16 zwana też mgławicą Orzeł. Ta otwarta gromada gwiazd oddalona od nas o 7 tysięcy lat jest jednym z najbardziej aktywnych obiektów na niebie.  W  M16 doliczono się około 460 młodych gwiazd, których wiek szacowany jest na zaledwie 1-2 miliony lat! Niemowlętą, w porównaniu do naszego Słońca, które świeci już miliardy lat. Zatem mgławica Orzeł jest takim „kosmicznym oddziałem położniczym”.

Mgławice to obłoki gazu lub pyłu międzygwiezdnego rozciągające się nawet na miliony lat świetlnych. Często są to pozostałości po gwiazdach, które eksplodując jako supernowe, widowiskowo zakończyły swój gwiezdny żywot. Także w mgławicach rodzą się nowe gwiazdy, gdy materia ściśnięta grawitacją zapala reakcje termojądrowe. Tak jak w przypadku wielu innych zjawisk także i tu mamy cykl, który powtarza się przez eony lat.

Gwiazdy powstają i umierają od miliardów lat. Częścią tego cyklu jesteśmy i my; a nasze ciała składają się w dużej części z materii pochodzącej z gwiazd i mgławic.

O tym piszemy na www.PieknoNauki.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 kwietnia 2017