Pierwszy na świecie lek stymulujący wzrost nowych zębów

lek

Pierwszy na świecie lek stymulującym wzrost nowych zębów ma pomóc dzieciom z wrodzoną wadą uzębienia, a w przyszłości także zastępować zęby wyrwane osobom dorosłym. Prace nad nim prowadzi japoński startup farmacuetyczny – podała w niedzielę agencja Kyodo.

Lek na odrastanie utraconych zębów

.Firma Toregem Biopharma finansowana przez Uniwersytet Kioto zamierza rozpocząć badania kliniczne z udziałem zdrowych osób dorosłych mniej więcej w lipcu 2024 roku, by potwierdzić bezpieczeństwo leku, który skutecznie stymulował wzrost zębów u gryzoni. Oprócz zębów mlecznych i stałych, większość ludzi posiada kolejne zawiązki zębów, które mają potencjał, by stać się nowymi zębami. W większości przypadków tak się jednak nie dzieje, a zawiązki znikają – wyjaśnia Kyodo.

Białko odpowiedzialne za powstrzymanie wzrostu zębów

.Zespół opracował jednak lek oparty na przeciwciałach, który blokuje białko odpowiedzialne za powstrzymanie wzrostu zębów. W 2018 roku badacze podali substancję fretkom, które podobnie jak ludzie mają mleczne i stałe uzębienie. Gryzoniom wyrosły nowe zęby. Firma planuje w 2025 roku rozpocząć badania kliniczne z udziałem dzieci w wieku 2-6 lat, które urodziły się bez wszystkich lub bez części zębów. W założeniu ma być też stosowany u dorosłych, którzy stracili zęby z powodu próchnicy.

Inżynieria biomedyczna i szczepionki mRNA

.Na temat inżynierii biomedycznej oraz szczepionek syntetycznych mRNA wykorzystywanych we współczesnej medycynie na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Michał KLEIBER w tekście “Nowe technologie w ochronie zdrowia“.

Szczepionka syntetyczna mRNA (informacyjny kwas rybonukleinowy przenoszący informacje genetyczną pochodzącą z DNA). Technologii mRNA zawdzięczają swój sukces firmy farmaceutyczne przy opracowywaniu szczepionki przeciw COVID-19, co dało w dodatku impuls do prac nad nowymi szczepionkami także na inne choroby, od nowotworów po wirus Zika. Potencjał tej technologii wykracza przy tym daleko poza opracowywanie szczepionek, ponieważ może ona stać się podstawą do tworzenia wielu innych terapii wspomagających organizm w wytwarzaniu reakcji podobnej do wywoływanej lekami, często bardzo drogimi i trudno dostępnymi”.

.“Inżynieria biomedyczna. Obecnie postęp w medycynie w dużym stopniu zależy od wspomagania inżynierskiego w zakresie nowoczesnej aparatury i wielu innych metod służących ochronie zdrowia. Badania i wdrożenia w tej dziedzinie stają się dzisiaj w wielu przypadkach równie ważne dla efektów diagnostyki i terapii medycznej, jak wiedza czysto biomedyczna – w istocie wielu ekspertów twierdzi dzisiaj, że dalszy rozwój technologii w dziedzinie inżynierii biomedycznej jest jedyną drogą do poprawy systemów ochrony zdrowia czy wręcz do rozwiązania niezwykle skomplikowanych problemów stojących przed tymi systemami praktycznie we wszystkich krajach. Przykładem przewidywanych za parę lat rewolucyjnych dokonań inżynierii biomedycznej może być zaawansowany system czujników i pomp sterowanych komputerem – tzw. sztuczna trzustka – który ma całkowicie zmienić metody walki z cukrzycą. Na podstawie stale monitorowanego poziomu cukru i innych parametrów następowałoby automatyczne podanie insuliny – zaawansowana elektronika naśladowałaby pracę prawdziwej trzustki” – pisze prof. Michał KLEIBER.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 września 2023