Polska liderem AI w Europie, to nasz cel - Krzysztof Gawkowski
Chcemy, żeby Polska była liderem cyfryzacji i AI w Europie, szczególnie przed zbliżającą się prezydencją – powiedział dziennikarzom wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, zapytany o Fundusz Sztucznej Inteligencji. Dodał, że cieszy się ze wsparcia resortu cyfryzacji dla budowy pierwszej w Polsce Fabryki Sztucznej Inteligencji w Krakowie.
Polska liderem AI w Europie
.”Chcemy, żeby Polska była liderem cyfryzacji i AI w Europie, szczególnie przed zbliżającą się prezydencją. Dlatego te deklaracje o budowaniu takiego dużego funduszu” – powiedział minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas rozmów z dziennikarzami w kuluarach Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości „Open Eyes Economy Summit” w Krakowie, zapytany o dofinansowanie sztucznej inteligencji.
Wicepremier podkreślił, że ponad miliard złotych wsparcia w ramach Funduszu Sztucznej Inteligencji kierowane jest w różne miejsca, m.in. instytucje państwowe, organizacje pozarządowe i uczelnie. Zaznaczył, że chce także, aby ze wsparcia skorzystał „biznes i start-upy, żeby szybciej się rozwijały”.
Krzysztof Gawkowski zapytany o wsparcie budowy pierwszej w Polsce Fabryki Sztucznej Inteligencji powiedział, że „cieszy się, że Ministerstwo Cyfryzacji znalazło pieniądze dla Cyfronetu (Akademickie Centrum Komputerowe Akademii Górniczo-Hutniczej – przyp. red.), bo to ważne dla Krakowa, Polski i dla polskich naukowców”. Według wicepremiera inwestowanie w działania sztucznej inteligencji, pozwoli na „budowanie odpowiedzialności za to, żeby zwiększać moce obliczeniowe”, poszerzanie kompetencji cyfrowych, a także na większą liczbę specjalistów ICT.
Fundusz Sztucznej Inteligencji
.Krzysztof Gawkowski oraz wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisali 15 listopada list intencyjny w sprawie powołania Funduszu Sztucznej Inteligencji. W inicjatywie uczestniczyło także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Polski Fundusz Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.
Przedstawiciele instytucji, które podpisały list intencyjny, stworzą Radę Funduszu Sztucznej Inteligencji, która ma pełnić rolę doradczą, aby wspierać rozwój AI zgodny z zasadami bezpieczeństwa i etyki. Wśród zadań Rady będzie monitorowanie wydatków oraz inicjowanie projektów na rzecz odpowiedzialnego wdrażania AI w Polsce.
Podpisanie porozumienia o współpracy zaplanowano na 31 marca 2025 roku. Dokument określi szczegółowe zasady współpracy oraz umożliwi lepszą koordynację działań między instytucjami w obszarze planowania i realizacji inwestycji związanych z AI. Dzięki temu będzie można efektywniej zarządzać środkami i wspierać innowacje technologiczne, które przyczynią się do rozwoju polskiej gospodarki i poprawy jakości życia obywateli.
Pierwsza w Polsce fabryka AI
.Fabryka sztucznej inteligencji da szansę na to, żebyśmy mogli być dzisiaj postrzegani jako lider cyfryzacji w Europie – ocenił 20 listopada w Krakowie wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jego zdaniem rozbudowywana na AGH technologia będzie mogła mieć zastosowanie w medycynie i ochronie środowiska.
„Budujemy nowe miejsce współpracy człowieka i maszyny. To ważny krok w historii Polski, technologii, cyfryzacji i życia każdego obywatela” – stwierdził 20 listopada na konferencji prasowej w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Krzysztof Gawkowski. Pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie fabryk sztucznej inteligencji powstanie w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH.
„Cyfronet dzisiaj w mocy obliczeniowej jechał samochodem osobowym, a pieniądze, które zapewni rząd na fabrykę sztucznej inteligencji, pozwolą na to, żebyśmy się przesiedli do samolotu. Podróż samochodem a samolotem – taka różnica w mocy obliczeniowej. Fabryka sztucznej inteligencji da szansę na to, żebyśmy mogli być dzisiaj postrzegani jako lider cyfryzacji w Europie” – stwierdził minister cyfryzacji. Fabryka AI ma być centrum badawczo-rozwojowym, które pozwoli rozwijać, współtworzyć, testować i wykorzystywać najnowsze technologie oparte na sztucznej inteligencji. Zdaniem szefa Ministerstwa Cyfryzacji efekty inwestycji znajdą zastosowanie m.in. w medycynie czy ochronie środowiska.
Suwerenność technologiczna Polski
.”Dzięki lepszej analizie np. pogody będzie można przeciwdziałać szybciej powodzi, jeżeli taka by przyszła. Pracujemy tutaj już dzisiaj, a będziemy pracować jeszcze mocniej nad tym, żeby szybciej wprowadzać leki niezbędne do życia człowieka. Dzięki prowadzonym tutaj obliczeniom będziemy ratować życie człowieka, również m.in. szybciej wykrywając raka. (…) Będziemy pracowali nad szybszą analizą zdjęć satelitarnych. Pozwolą one na ochronę środowiska, ale wesprą również rolnictwo – będzie można lepiej wykorzystywać tereny rolne, będzie można wskazywać, jakie są potrzeby na tych terenach rolnych, jak je dzisiaj dobrze gospodarować” – wymieniał minister.
Jego zdaniem rozwój tej technologii przyczyni się również do „suwerenności technologicznej Polski”. Obecni na konferencji przedstawiciele uczelni – rektor prof. Jerzy Lis oraz zastępca dyrektora Cyfronetu ds. komputerów dużej mocy Marek Magryś przypomnieli, że działający obecnie w Cyfronecie superkomputer Helios notuje się w pierwszej setce najszybszych komputerów na świecie. Fundamentem Fabryki AI ma stać się nowy komputer.
„W tym momencie możemy dać więcej, pozwolić rozwijać nowe, szybsze narzędzia, które pozwolą nam nie tylko dogonić tych, którzy są zaawansowani, ale po prostu być w czołówce” – ocenił rektor AGH. Jego zdaniem rozwój AI jest niezbędny dla dalszego rozwoju cywilizacji, ale także m.in. kształcenia studentów. „Nie będzie edukacji w informatyce, bumu edukacyjnego na uczelniach, jeżeli nie będziemy mieć takich narzędzi” – zwrócił uwagę. Realizacja projektu ma rozpocząć się w tym roku i zakończyć w 2025 r. AGH otrzyma na budowę Fabryki AI prawie 70 mln zł rządowej subwencji. Projekt współfinansuje Komisja Europejska.
Nieunikniona rewolucja AI
.Na temat tego jakie szanse i zagrożenia niesie coraz bardziej postępujący rozwój sztucznej inteligencji, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze David LISNARD w tekście „ChatGPT. Problem jest w innym miejscu”.
„Radykalna innowacja z natury niesie ze sobą wielkie ryzyko, proporcjonalne do możliwości, jakie stwarza. U zarania pojawienia się sztucznej inteligencji uczelnia Sciences Po – podobnie jak uczelnie w Nowym Jorku – zabroniła korzystania z niej. Jeśli w świetle ogromu czekających nas wstrząsów obawy są uzasadnione, rozwiązań nie znajdziemy w odrzuceniu, przejawiającym się w skrajnym przypadku ideą spowolnienia gospodarczego, które nie oferuje żadnej wiarygodnej alternatywy i proponuje świat bez innowacji, naznaczony strachem i wycofaniem, społeczeństwo, w którym każdy powinien zredukować swój byt: mniej podróżować, mniej pracować, mniej działać, mniej tworzyć. Mniej żyć”.
„To śmiercionośny projekt polityczny. Musimy pozostać wierni naszym zasadom, które jako jedyne mogą kierować naszymi wyborami w burzliwych czasach: wolność jako nadrzędna wartość, odpowiedzialność jako nieuchronne następstwo wolności, kultura i krytyczne myślenie jako źródła indywidualnej emancypacji i zbiorowej więzi, godność ludzka jako ostateczny i ontologiczny cel”.
.„Innowacyjność jest nierozerwalnie związana z życiem, z ludzkością, a teraz z jej przetrwaniem w obliczu wyzwania ekologicznego. Sprzeciw wobec rewolucji AI byłby daremny. Możemy aspirować do rozwijania nauki i świadomości. Taka jest rola polityki. W kwestii sztucznej inteligencji tą świadomością jest wiedza o pochodzeniu treści, o przejrzystości informacji dotyczących narzędzia i jego ograniczeń” – pisze David LISNARD.
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ