Polskie malarstwo zafascynowało Francuzów

Polskie malarstwo zafascynowało Francuzów

Wystawa polskiego malarstwa w filii Luwr w Lens cieszy się ogromną popularnością, nie tylko wśród mieszkańców Nord-Pas-de-Calais. Są tu określający siebie, jako francuscy – fani Jana Matejki; miłośnicy Krakowa i entuzjaści, którzy przyszli z czystej ciekawości i chęci poznania Polski.

Wystawie „Pologne 1840-1918. Peindre l’âme d’une nation”, zorganizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza patronują prezydenci Polski i Francji. Przedsięwzięcie bogate w zbiory polskiego malarstwa, pochodzące z muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie) i kolekcji prywatnych, wpisuje się w obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Pologne 1840-1918. Peindre l’âme d’une nation” to portret Polski, malowany ręką mistrzów (Gierymscy, Kossak, Malczewski…).

.Samą wystawę można podzielić na dwie części. Pierwsza ukazuje historię Polski, w której odnajdujemy przede wszystkim malarstwo romantyczne, tworzone ku pokrzepieniu serc: wielkie bitwy, powstania i tragiczne losy wywiezionych na Sybir. Dzieła uwieczniają także elementy historii polsko-francuskiej, w tym Wielką Emigrację i kampanie Napoleona.  Druga część to kraj i jego obywatele: piękna przyroda, dworki, folklor, tygle kultur i religii oraz różnych warstw społecznych.

.Nie zapomniano o innych dziedzinach polskiej sztuki. W sali poświęconej przedstawieniu antyku wspomniano Sienkiewiczowskie „Quo Vadis”. Miejscami można było usłyszeć muzykę Chopina. W roku moniuszkowskim nie mogło zabraknąć sali poświęconej „Halce” Stanisława Moniuszki.

Ekspozycji towarzyszył przewodnik w formie starej gazety. Odnajdujemy w nim artykuły o historii Polski. Liczne grupy szkolne odwiedzające wystawę, mają zadanie. Dzieci muszą połączyć obraz z odpowiadającą mu tematyką w jednym z artykułów zawartych w przewodniku. Do grup, które cieszą się z wystawy o polskim malarstwie, dołączają także najmłodsi.

Portret Polski uzupełniają wydarzenia towarzyszące w Louvre-Lens, wśród których znalazło się m.in. dwujęzyczne czytanie „Pana Tadeusza”, Bal Barbórka czy kurs języka polskiego dla początkujących.

W muzealnym sklepie można kupić polskie jedzenie i pamiątki ze wzorami ludowymi. W bibliotece specjalne miejsce zajmuje literatura polska, a polonijny zespół ludowy z Douai zorganizował wystawę tradycyjnych strojów z różnych regionów Polski.

.„Pologne 1840-1918. Peindre l’âme d’une nation” to piękna lekcja o Polsce, która przez najwspanialsze dzieła polskiego malarstwa pomaga zrozumieć tożsamość i historię Polaków, oraz ukazuje piękno krajobrazów i kultury Polski.

.Cały region Nord-Pas-de-Calais od stu lat związany jest z Polską, czego dowodzą fotografie Kasimira Zgoreckiego, którym poświęcona została wystawa „Photographier la Petite Pologne. 1924-1939”, również zorganizowana w filii Luwr w Lens. Prace fotografa dokumentujące życie Polaków przybyłych do Zagłębia Północnego to jednocześnie świadectwo działalności Polonii, zachowującej rodzime tradycje, zakładającej stowarzyszenia kulturalne i sportowe. To historie osób i rodzin, pracujących w kopalniach, odnoszących pierwsze sukcesy w usługach i handlu (Zgorecki często fotografował właścicieli polskich sklepów i przedsiębiorstw, aby mogli oni wysłać fotografie swoim rodzinom), przeżywających rozstania z bliskimi, organizujących święta, uczestniczących w polskich uroczystościach.

.Te i inne przykłady życia Polonii w zagłębiu Pas-de-Calais na północy Francji, można było zobaczyć na wystawie „Sto lat! La Polonia a cent ans” w Maison Syndicale des Mineurs w Lens, zorganizowanej przez lokalne stowarzyszenia. Jej data jest symboliczna. Sto lat mija od zawarcia przez Polskę i Francję „Konwencji w przedmiocie emigracji i imigracji”. To w jej następstwie na te tereny przybyli polscy robotnicy oraz ich rodziny. Na ekspozycję składają się dokumenty pochodzące z Archives Départementales du Pas-de-Calais, którym towarzyszą informację o historii życia Polaków w regionie od roku 1919 do dzisiaj. Obecne są także symboliczne przedmioty poruszające wiele ważnych kwestii w życiu Polonii: wystrój polskiego domu, religijność, muzyka, sport czy kuchnia.

.Choć liczba Polaków w Lens znacznie zmalała, to do dziś prężnie funkcjonuje tu polska parafia, działają polskie sklepy, a w piekarniach można kupić „makotch”. Nic dziwnego, że program obchodów stulecia Polonii w Zagłębiu Północnym jest w tym mieście bardzo bogaty. Na swój sposób rocznicę uczciło m.in. biuro informacji turystycznej, w którym można było kupić polskie dekoracje i słodycze oraz zapoznać się z materiałami Polskiej Organizacji Turystycznej.

.Dzisiaj region Nord-Pas-de-Calais przekształcił się w Hauts-de-France, ale mimo to, w wielu górniczych miejscowościach można wciąż znaleźć ślady Polonii przybyłej na te tereny w latach 20. i 30. Mieszkańcy nie zapominają o kluczowych momentach wspólnej historii. Przed pomnikiem poległych w Lille znajduje się tablica upamiętniająca 8300 żołnierzy polskiej armii poległych na polach bitewnych we Francji, a na pomniku przy Square du Peuple Polonais odnajdujemy dwujęzyczny napis „Polkom i Polakom w dowód wdzięczności. Region Nord-Pas de Calais”.

Tekst i zdjęcia:
Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 listopada 2019