Pompeje zadowolone z mniejszej liczby turystów

Wprowadzony w połowie listopada dzienny limit 20 tysięcy osób, które zwiedzą antyczne Pompeje przynosi dobre rezultaty, a zmniejszenie napływu turystów ma fundamentalne znaczenie – powiedział dyrektor tego parku archeologicznego Gabriel Zuchtriegel. Także to miejsce zmagało się z konsekwencjami tzw. nadmiernej turystyki.

Po co limit osób, które dziennie mogą zwiedzić Pompeje?

.Po kilku dniach funkcjonowania nowych zasad zwiedzania Pompejów dyrektor Zuchtriegel, cytowany przez włoskie media ocenił, że „wszystko przebiega bardzo dobrze”. Jak zaznaczył, niezbędne okazało się złagodzenie presji nadmiernej liczby turystów.

Zapewnił zarazem: „Nie chcemy tymi nowymi krokami hamować rozwoju ekonomicznego, przeciwnie chcemy przyczynić się do bardziej zrównoważonego rozwoju i myśleć o Pompejach jako o wielkiej rzeczywistości, której częścią są także inne miejsca dotąd mało odwiedzane”.

Limit 20 tysięcy osób dziennie wprowadzony został po rekordowym tegorocznym lecie, gdy liczba turystów, także przy bardzo dokuczliwych upałach, sięgała 36 tysięcy dziennie. Zatłoczone były uliczki starożytnego miasta, przed zabytkami ustawiały się długie kolejki.

Takie zatłoczenie – alarmowała dyrekcja – może stanowić zagrożenie zarówno dla ludzi, na przykład w razie trzęsienia ziemi, jak i dla pozostałości miasta zniszczonego w wyniku erupcji Wezuwiusza.

„Świat turystyki zmienia się w tych latach, a kluczem do sukcesu będzie jakość, a nie ilość. Nie może to funkcjonować, jeśli antyczne miasto jest tak zatłoczone, że grożą nam problemy z konserwacją zabytków i bezpieczeństwem”- oświadczył Gabriel Zuchtriegel.

Na terenie Pompejów stale czynne są stanowiska archeologiczne. Prowadzący tam wykopaliska eksperci regularnie dokonują spektakularnych odkryć.

Newsletter „Piękno Historii” dla czytelników „Wszystko co Najważniejsze”

Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 listopada 2024