Powstało Francuskie Obserwatorium Katolicyzmu

Francuskie Obserwatorium Katolicyzmu

W coraz bardziej zsekularyzowanej Francji zainaugurowano oryginalną inicjatywę: powołano do życia Francuskie Obserwatorium Katolicyzmu, w całości poświęconego społecznemu aspektowi wiary.

Czym jest Francuskie Obserwatorium Katolicyzmu?

.Niedawno, bo 2 czerwca w Paryżu oficjalnie ruszyło Francuskie Obserwatorium Katolicyzmu (Observatoire français du catholicisme, OFC), stworzone przez zaangażowanych świeckich i wspierane przez prywatnych mecenasów, w tym Fundusz Dobra Wspólnego założony przez Pierre’a-Édouarda Stérina.

Celem projektu jest odpowiedź na realne potrzeby duszpasterzy: lepsze poznanie zmian w praktykach religijnych, by skuteczniej na nie odpowiadać. Jak podkreśla dyrektorka OFC, Aurélie Pirillo, chodzi o „tworzenie regularnych i dostępnych analiz na temat życia katolickiego we Francji”.

Prawie połowa Francuzów to katolicy

.Jak podaje dziennik La Croix, 46% Francuzów wciąż identyfikuje się jako katolicy, choć występują znaczące różnice pokoleniowe. Jednocześnie, potrzeba duchowości nie zanika. Według badania Instytutu Ifop, przeprowadzonego na otwarcie obserwatorium, aż 37% Francuzów określa się jako osoby „poszukujące duchowości”, a 52% modli się lub medytuje przynajmniej od czasu do czasu.

Formy modlitwy są zróżnicowane: 46% modli się do Boga, 19% do Maryi, 18% do Jezusa Chrystusa, 5% do świętych, a 8% do kosmosu. 18% respondentów nie kieruje zaś w ogóle swoich modlitw do żadnej konkretnej osoby. Wyraźnie widoczna jest potrzeba ciszy i duchowego odnowienia – 64% Francuzów, w tym aż dwie trzecie osób w wieku 18–24 lata, pragnie więcej ciszy, kontemplacji i medytacji. Co czwarty chciałby odbyć rekolekcje w milczeniu, tyle samo oczekuje duchowego towarzyszenia, a kolejna ćwiartka łatwiejszego dostępu do miejsc modlitwy.

Socjologia w służbie wiary

.Dla Arnauda Bouthéona, współzałożyciela OFC i wieloletniego ewangelizatora, dane te mają ogromne znaczenie: „Kto wiedział, że podczas pandemii aż 55% paczek żywnościowych dla migrantów pochodziło z parafii?” Obserwatorium zamierza także dokumentować tę cichą, lecz realną obecność Kościoła katolickiego w życiu społecznym Francji.

W projekt zaangażowani są znani przedstawiciele katolickich środowisk medialnych, m.in. Samuel Pruvot (Famille Chrétienne), Élisabeth Geffroy (La Nef) i Damien Thomas (Fundusz Dobra Wspólnego). Choć OFC deklaruje niezależność, Konferencja Episkopatu Francji postrzega je jako cenne asset. Jak podkreśla bp Bruno Valentin z Carcassonne: „Ten jest dla Nass bardzo interesujący, ponieważ pomaga zrozumieć, jak społeczeństwo zmienia swój stosunek do duchowości i katolicyzmu”.

Do końca roku Obserwatorium planuje dwa kolejne badania: jedno poświęcone ścieżkom nawrócenia lub powrotu do wiary, drugie zaś wewnętrznym dynamikom wspólnot praktykujących. Celem jest stworzenie solidnej bazy danych, która będzie wspierać misję Kościoła we Francji.

Michał Kłosowski,

Rzym

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 czerwca 2025