Prezydent Korei Południowej z wizytą w Polsce – tematy rozmów i ustalenia
Prezydent Korei Południowej (Republika Korei) Yoon Suk-Yeol przybył w czwartek z wizytą do Polski. Na miejscu spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Współpraca w dziedzinach energetyki jądrowej, przemysłu obronnego i infrastruktury były tematami czwartkowego spotkania głów państw. Jak zaznaczył polski prezydent, perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej między oboma państwami są „znakomite”.
Prezydent Korei Południowej z wizytą w Polsce
.Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-Yeol oraz jego małżonka Kim Keon Hee składają oficjalną wizytę w Polsce. W czwartek w obecności prezydentów Polski i Republiki Korei podpisano trzy umowy o współpracy pomiędzy państwami: dotyczącą ustanowienia ram współpracy w zakresie promocji handlu i inwestycji; o współpracy w zakresie rozwoju infrastruktury transportowej oraz w sprawie współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy.
Andrzej Duda poinformował na konferencji prasowej, że porozumienia te mają niebagatelne znaczenie dla przyszłego rozwoju współpracy gospodarczej i przemysłowej.
Prezydent RP podkreślił, że polsko-koreańskie relacje gospodarcze i obecność przedstawicieli Republiki Korei na polskim rynku gospodarczym liczą sobie 34 lata. „Śmiało możemy więc powiedzieć, że zarówno koreańscy przedsiębiorcy znają znakomicie Polskę i Polaków, jak i Polscy znakomicie poznali koreańskich przedsiębiorców, a przede wszystkim koreańskie produkty” – mówił Andrzej Duda. Jak dodał, tysiące Polaków pracuje w koreańskich firmach, które mają w Polsce fabryki.
Prezydent Duda zwracał też uwagę, że w ostatnich dwóch latach doszło do ogromnej intensyfikacji współpracy w całym szeregu bardzo ważnych dziedzin, np. jeśli chodzi o rozwój nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwo. „Bardzo zintensyfikowała się współpraca pomiędzy Polską a Koreą w zakresie przemysłu zbrojeniowego. Dzisiaj koreańskie produkty zbrojeniowe unowocześniają polską armię” – podkreślił polski prezydent. W tym kontekście wskazał na dostawy do naszego kraju samolotów FA-50, czołgów K2 oraz armatohaubice K9.
„Bardzo liczymy na to, że będziemy nie tylko kupować w Korei nowoczesny sprzęt obronny dla naszych żołnierzy, ale że przede wszystkim także ten sprzęt będzie produkowany w Polsce. Na tym bardzo nam zależy i w trakcie tej wizyty pana prezydenta o to właśnie zabiegamy, aby produkcja choćby koreańskich czołgów K2 była realizowana na terenie naszego kraju” – przyznał Andrzej Duda.
Zaznaczył, że nasze kraje współpracują też w dziedzinie rozwoju infrastruktury. Wskazał, że podczas czwartkowej rozmowy poruszono kwestie związane z budową CPK, inwestycji w polskich portach oraz rozwoju współpracy handlowej w oparciu o polskie porty, a także z rozwojem sieci kolejowej. „Wszystko z udziałem potencjalnym firm koreańskich na terenie naszego kraju” – mówił prezydent.
Andrzej Duda wyraził zadowolenie z zapowiedzi strony koreańskiej dotyczącej zwiększenia liczby lotów z Polski do koreańskich miast.
Polski prezydent wyraził nadzieję, na większe otwarcie koreańskiego rynku dla polskich produktów żywnościowych, m.in. wieprzowiny i wołowiny. Wskazał, że w Korei procedury w tym zakresie są obecnie w toku.
Andrzej Duda relacjonował, że podczas spotkania poruszono również temat współpracy w zakresie energetyki i nowoczesnych technologii. Podkreślił też, że perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej między Polską a Koreą są „znakomite”.
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-Yeol o współpracy polsko-koreańskiej
.Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-Yeol podkreślił, że jego kraj od lat współpracuje z Polską gospodarczo, ale również w zakresie bezpieczeństwa. Dodał, że podczas rozmowy z prezydentem Dudą dyskutowali na temat dalszego rozwoju strategicznych stosunków obu państw.
Zaznaczył, że w ubiegłym roku obrót handlowy między Polską a Koreą wyniósł 9 mld dolarów. „To najwięcej w historii. Polska stała się najważniejszym partnerem inwestycyjnym Korei. Jako prezydenci, będziemy wspierać dalszy rozwój tych relacji” – mówił.
Jak zaznaczył Yoon Suk-Yeol, podpisane w czwartek porozumienie dotyczące promocji handlu i inwestycji ma na celu również umocnienie współpracy przemysłu i sieci dostaw. „Mam nadzieję, że to przyczyni się do rozszerzenia obszarów współpracy” – podkreślił.
Prezydent Korei Południowej zaznaczył, że obszary współpracy poszerzyły się o sektory energetyki jądrowej, przemysłu obronnego i infrastruktury. „Wypracowaliśmy porozumienie o ścisłej współpracy w sektorze budowy elektrowni jądrowej, która ma zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne i odzyskać neutralność węglową” – powiedział.
Przypomniał, że po zawarciu umowy o zakupie broni, produkcja i dostawa zakończyły się sukcesem. „Dziś rozmawialiśmy o następnym zamówieniu, jak również o MSPO w Kielcach, gdzie Korea będzie głównym gościem. Tam przedstawimy owoce naszej współpracy i konkurencyjność koreańskiego przemysłu zbrojeniowego” – mówił.
Ponadto, jak zaznaczył Yoon Suk-Yeol, obaj z prezydentem Dudą świetnie ocenili współpracę w sektorze infrastruktury. „W związku z tym pracujemy nad tym, by najlepsze koreańskie firmy mogły uczestniczyć w polskim projekcie budowy CPK i szybkich połączeń kolejowych” – poinformował.
„Zgodziliśmy się, że Korea i Polska to idealni partnerzy w odbudowie Ukrainy. Porozumienie, które podpisaliśmy dziś w tej sprawie, będzie fundamentem wspólnego działania” – zaznaczył Yoon Suk-Yeol. Podkreślił, że rosyjska agresja na Ukrainę stanowi poważne naruszenie pokoju, praw człowieka i praworządności.
Spotkanie Yoon Suk-Yeola z premierem RP Mateuszem Morawieckim
.Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek ze składającym oficjalną wizytę w Polsce prezydentem Republiki Korei Yoon Suk-Yeolem.
„Partnerstwo Polski i Korei Południowej ma wymiar strategiczny. Dziś, by jeszcze wzmocnić nasze więzi i przyjaźń, spotkałem się z prezydentem Republiki Korei Yoon Suk-Yeolem” – napisał.
Dodał, że „w kwestiach gospodarczych współpracujemy już od dawna, a koreańskie firmy inwestują w naszym kraju olbrzymie środki, zwłaszcza w sektorach IT i najnowocześniejszych technologii”.
„Teraz dołączyły do tego inwestycje dotyczące budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz energetyki jądrowej” – napisał premier.
Ocenił, że „w obszarze wojskowości i bezpieczeństwa rząd Prawa i Sprawiedliwości rozwinął naszą współpracę do rekordowego poziomu”.
„Ekspresowe zakupy i dostawy najnowocześniejszego sprzętu dla Wojska Polskiego z Korei Południowej – czołgów K2, armatohaubic K9 i wyrzutni K239 CHUNMOO – zapewnią nam bezpieczeństwo na długie lata, a polska armia stanie się jedną z najpotężniejszych w Europie” – napisał Mateusz Morawiecki.
Czebole – megakoncerny Korei Południowej
.„Megakoncerny Korei Południowej wyprowadziły ten kraj z biedy. Jednak teraz ich ogromne wpływy mogą stać się przeszkodą w rozwoju koreańskiej gospodarki” – pisze Eleanor ALBERT, Specjalistka od Dalekiego Wschodu z Council on Foreign Relations (CFR).
Jak podkreśla, „olbrzymie rodzinne konglomeraty zwane czebolami nie tylko dominują na rynku Korei Południowej, mają także niezwykły wpływ na jej politykę. To właśnie te wpływowe przedsiębiorstwa odegrały kluczową rolę w transformacji skromnego rynku rolnego w jedną z najpotężniejszych gospodarek na świecie. Już od lat 60. ubiegłego wieku południowokoreański rząd hojnie wspiera czebole, dbając o rozwój uznawanych międzynarodowo marek takich jak Samsung czy Hyundai. Jednakże w ostatnich latach czebole znalazły się pod ostrzałem w związku ze spowolnieniem gospodarki, a także głośnymi aferami korupcyjnymi, z których jedna zakończyła się protestami i obaleniem rządów prezydent Park Geun-hye”.
„Chociaż w definicję czebola wpisuje się ponad czterdzieści koncernów, jedynie kilka z nich ma znaczącą ekonomiczną władzę. Pierwsza piątka łącznie odpowiada około połowie całej wartości giełdowej Korei Południowej. Ponadto czebole są głównymi koreańskimi inwestorami w sektorze badań i rozwoju oraz pracodawcami dla ludzi z całego świata. Samsung Electronics zatrudnia ponad 300 000 pracowników na całym świecie. To więcej niż Apple (123 000 pracowników) i Google (88 000 pracowników) razem” – pisze ekspertka.
Dodaje ona, że „w ramach walki z dominującą pozycją czeboli niektórzy ekonomiści sugerują kolejne zmiany w polityce, chociażby takie jak wprowadzenie surowszego prawa antytrustowego, zakaz udziałów krzyżowych pomiędzy spółkami zależnymi czy zapewnienie większego głosu dla akcjonariuszy mniejszościowych. Jednocześnie ostrzegają, że zmiana całego systemu czeboli – tak głęboko zakorzenionego w południowokoreańskiej kulturze – nie nastąpi z dnia na dzień”.
PAP/Aleksandra Rebelińska, Katarzyna Krzykowska/WszystkoCoNajważniejsze/PP