Program Karola NAWROCKIEGO to kontynuacja polityki Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy

Program Karola NAWROCKIEGO będzie kontynuacją tego, co rozpoczął śp. prezydent Lech Kaczyński i polityką, którą prowadzi prezydent Andrzej Duda – powiedział w środę 26 marca 2025 r. szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Prawo i Sprawiedliwość poparło kandydaturę Karola NAWROCKIEGO. Jakie jest program Nawrockiego w wyborach prezydenckich 2025?
Kto wygra wybory prezydenckie 2025 r?
.Pierwsza tura wyborów prezydenckich została zaplanowana przez marszałka Sejmu, do którego należy wskazanie daty wyborów, na niedzielę 18 maja 2025 r. Głosować będziemy między 7.00 a 21.00. W podobnych godzinach będziemy głosowali w dwa tygodnie później – w drugiej turze wyborów prezydenckich w niedzielę 1 czerwca 2025 r.
Wszystkie poważne sondaże prezydenckie wskazują na dwójkę faworytów, którzy spotkają się w drugiej turze wyborów prezydenckich. Naprzeciw siebie w drugiej turze wyborów staną wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej i reprezentant rządzącej koalicji Rafał TRZASKOWSKI oraz Karol NAWROCKI, kandydat obywatelski tzw. starej krakowskiej inteligencji, popierany także przez PiS prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Program Nawrockiego: 21 postulatów programowych
.Były szef MON podczas konferencji prasowej w Chełmie (Lubelskie) z 26 marca zachęcał głosowania na program popieranego przez PiS kandydata na prezydenta Karola NAWROCKIEGO.
Mariusz Błaszczak przedstawił 21 postulatów programowych Karola NAWROCKIEGO, w tym m.in.:
- zwiększenie liczebne wojska, co najmniej do 300 tys. żołnierzy,
- obniżkę VAT z 23 do 22 proc.,
- PIT 0 proc. dla rodzin z dwojgiem i więcej dzieci,
- minimum 150 zł waloryzacji emerytur i rent,
- dostęp do usług publicznych i służby zdrowia,
- brak zgody na „niszczące ideologie”, które „demoralizują dzieci w szkołach”,
- programy patriotyczne w szkołach,
- obniżenie rachunków za energię o 1/3,
- odrzucenie Zielonego Ładu,
- zachowanie własnej waluty,
- ochronę polskiego rolnictwa przed importem z Ameryki Południowej i Ukrainy.
- wspierające gospodarkę inwestycje lokalne,
- Centralny Port Komunikacyjny,
- energetykę jądrową,
- rozbudowę portów na Bałtyku.
Program Nawrockiego i referendum w sprawie tego, jak rządzi Donald TUSK
Mariusz Błaszczak zachęcał do składania podpisów pod obywatelskim wnioskiem o referendum w sprawie Paktu Migracyjnego, który – jego zdaniem – należy wypowiedzieć Szef klubu PiS stwierdził, że wybory prezydenckie będą „referendum w sprawie koalicji 13 grudnia”. Zasugerował, że obecny rząd jest gotowy „oddać kontrolę nad polską obronnością w ręce Brukseli, czytaj – Berlina”.
Jak mówił, w 2011 r. przyjęto koncepcję obrony Polski na linii Wisły, co wiązałoby się z potencjalnym „oddaniem niemal pół Polski pod okupację rosyjską”. Według niego w przypadku wygranych wyborów nie zaakceptowałby takich planów. Według Mariusza Błaszczaka, od czasów rządów PiS „każdy skrawek polskiej ziemi jest broniony”, wzmocnione i reaktywowane zostały jednostki Wojska Polskiego m.in. na Lubelszczyźnie. Skrytykował też obecny rząd, który – jak mówił – w kwestii obronności „tylko mówi, a nie robi”.
Kim jest Karol NAWROCKI?
.Karol NAWROCKI jest historykiem, działaczem społecznym, popularyzatorem i obrońcą polskiej historii. W latach 2017-2021 był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jednak najdłuższy czas w swojej pracy był związany z Instytutem Pamięci Narodowej. Jest jednym z bardziej aktywnych popularyzatorów polskiej historii i jej obrońcą, co sprawia, że środowiska patriotyczne i tradycjonalistyczne widzą w nim świetnego kandydata w wyborach prezydenckich 2025 r.
Karol NAWROCKI urodził się 3 marca 1983 r. w Gdańsku. Jest absolwentem historii na Uniwersytecie Gdańskim. W 2013 r. uzyskał stopień doktora historii po tym jak obronił swoją rozprawę doktorską, która dotyczyła tematu oporu społecznego wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim w latach 1976–1989. Jako pierwszy historyk w Polsce gruntownie zbadał zjawisko przestępczości zorganizowanej w PRL w latach 80. Jest historykiem specjalizującym się także w tematach historii opozycji antykomunistycznej oraz historii sportu. W 2023 r. został absolwentem studiów podyplomowych.
Z Instytutem Pamięci Narodowej Karol NAWROCKI jest związany od 2009 r., kiedy to został pracownikiem gdańskiego oddziału tej organizacji. W 2014 r. nastąpił pierwszy istotny awans Karola Nawrockiego w strukturach instytucji, gdyż został wtedy Naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN. Odpowiadał wówczas za kierowanie pracami zespołu naukowo-edukacyjnego na obszarze województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Na kilka lat rozstał się z tą instytucją państwową w 2017 r., kiedy to wybrano go na dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dnia 28 maja 2021 Sejm większością głosów wybrał go na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji do Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Taką samą decyzję podjął 23 lipca 2021 Senat – od tego momentu sprawuje urząd prezesa tej instytucji. Karol NAWROCKI nie należy do żadnej partii politycznej.
PAP/WszstkocoNajważniejsze/MJ