Programy kandydatów w wyborach prezydenckich 2025

program kandydata

Program kandydata w wyborach prezydenckich jest tym, co przynajmniej w deklaracjach wyborców decyduje, kto wejdzie do drugiej tury, a finalnie: kto wygra wybory prezydenckie. Propozycje, pomysły, postulaty, założenia programu zostały wystawione przez komitety wyborcze z nadzieją, że znajdą one „wyborczych nabywców”.

Kto wygra wybory prezydenckie 2025?

.Wybory prezydenckie zostały rozpisane na niedzielę 18 maja 2025 r. Jednakże wszystkie sondaże prezydenckie renomowanych ośrodków badawczych podają jako pewnik, że do rozstrzygnięcia wyników wyborów konieczna będzie druga tura w dwa tygodnie później – w niedzielę 1 czerwca 2025 r.

Faworytami wyborów prezydenckich według najnowszego, opublikowanego 19 marca 2025 r., sondażu IPSOS dla Fundacji Liberte! niezagrożona jest mocna pozycja Karola NAWROCKIEGO, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej popieranego przez PiS, który wchodzi do drugiej tury wyborów prezydenckich wraz z wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej, prezydentem Warszawy Rafałem TRZASKOWSKIM. Reprezentant partii rządzącej uzyskuje 32 proc., zaś kandydat wspierany przez główną partię opozycyjną siedem punktów mniej, 25 proc.

Kolejni kandydaci w wyborach prezydenckich są daleko od faworytów. Kolejny kandydat, na trzeciej pozycji, ze stratą do Karola NAWROCKIEGO aż 10 punktów procentowych, plasuje się Sławomir MENTZEN, z wskazaniem 15 proc. respondentów.

Kolejni kandydaci w najnowszym sondażu to: Szymon HOŁOWNIA (6 proc.), Adrian ZANDBERG (3 proc.), Krzysztof STANOWSKI (3 proc.), Grzegorz BRAUN (2 proc.), Magdalena BIEJAT(2 proc.), Marek JAKUBIAK (1 proc.).

Jakie deklaracje składają kandydaci, z jakim programem startują w wyborach prezydenckich w 2025 roku?

.Poznajmy programy kandydatów startujących w wyborach prezydenckich 2025. Wejdźmy w dokumenty programowe, wsłuchajmy się w wypowiedzi na spotkaniach wyborczych i w wywiadach prasowych, radiowych i telewizyjnych, aby poznać program kandydata przez niego przedstawiany. I kolejnego kandydata.

A więc: jaki jest program wyborczy Rafała TRZASKOWSKIEGO, Karola NAWROCKIEGO, Sławomira MENTZENA, Szymona HOŁOWNI, Adriana ZANDBERGA, Magdaleny BIEJAT, Grzegorza BRAUNA? Jakie są ich poglądy, plany, propozycje dla wyborców? Co proponują w swoich programach? Jaka będzie ich polityka, jeśli wygrają wybory prezydenckie 2025?

Spróbujmy znaleźć odpowiedź, jaki jest program tych kandydatów, którzy zabiegają o nasze głosy w wyborach prezydenckich 2025 r., za jakimi postulatami i propozycjami programowymi opowiadają się kandydaci? Którzy z nich są konserwatystami lub liberałami? Ilu z nich opowiada się za zwiększeniem wydatków na obronność? Którzy kandydaci w nadchodzących wyborach popierają kontynuowanie kierunku zielonej transformacji energetycznej? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w poniższym zestawieniu, w którym uwzględniliśmy kandydatów mających potencjalną szansę wejścia do drugiej tury wyborów prezydenckich.


Program kandydata Rafała TRZASKOWSKIEGO

.Rafał TRZASKOWSKI (ur. 17 stycznia 1972 w Warszawie – ma 53 lata) – to wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej i prezydent Warszawy. Był też posłem do Parlamentu Europejskiego VII kadencji, ministrem administracji i cyfryzacji w drugim rządzie Donalda Tuska, wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz, posłem na Sejm VIII kadencji.

Zanim Rafał TRZASKOWSKI wszedł do polityki pracował jako nauczyciel języka angielskiego, tłumacz symultaniczny i analityk w Centrum Europejskim Natolin. W trakcie wyborów samorządowych w październiku 2018 r. został wybrany na urząd prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Otrzymawszy 57 proc. głosów pokonał wówczas kandydata Zjednoczonej Prawicy Patryka Jakiego W czerwcu 2020 r. był kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich, w których to jednak przegrał w drugiej turze z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Andrzejem Dudą. W trakcie wyborów samorządowych w kwietniu 2024 r. ponownie został wybrany na prezydenta miasta stołecznego Warszawy.

Na liście „kandydaci w wyborach na prezydenta” Rafał TRZASKOWSKI znalazł się pokonując w prawyborach prezydenckich Platformy Obywatelskiej / Koalicji Obywatelskiej 22 listopada 2024 ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.

Jaki jest program wyborczy Rafała TRZASKOWSKIEGO?

Rafał TRZASKOWSKI opowiada się za:

  • liberalizacją prawa aborcyjnego – poprzez złożenie prezydenckiego projektu ustawy;
  • przyjęciem ustawy o „pigułce dzień po”;
  • likwidacją Funduszu Kościelnego;
  • zacieśnianie relacji z Niemcami i Francją;
  • pogłębianiem integracji europejskiej;
  • utrzymaniem obecnego modelu polityki migracyjnej realizowanej przez rząd Donalda Tuska;
  • kontynuowaniem transformacji energetycznej zgodnie z założeniami Zielonego Ładu UE;
  • wprowadzeniem w możliwej przyszłości euro w Polsce;
  • utrzymaniem jak najdalej idącej pomocy dla Ukrainy;
  • przyjęciem ustawy o języku śląskim;
  • ideą Centralnego Okręgu Przemysłowego (bez szczegółów);
  • wspieraniem środkami publicznymi społeczności LGBT.

Program kandydata Karola NAWROCKIEGO

.Karol NAWROCKI (ur. 3 marca 1983 w Gdańsku – ma 41 lat) – historyk, działacz społeczny, popularyzator i obrońca polskiej historii, doktor nauk humanistycznych. W okresie lat 2017-2021 był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Od 2021 r. jest prezesem Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji do Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Jest jednym z bardziej aktywnych popularyzatorów polskiej historii i jej obrońcą, co sprawia, że środowiska patriotyczne i tradycjonalistyczne widzą w nim doskonałego kandydata w wyborach prezydenckich 2025 r.

Jest absolwentem historii na Uniwersytecie Gdańskim. W 2013 r. uzyskał stopień doktora historii po tym jak obronił swoją rozprawę doktorską, której tematem był opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim w latach 1976–1989. Jako pierwszy historyk w Polsce gruntownie zbadał zjawisko przestępczości zorganizowanej w PRL w latach 80. Karol NAWROCKI jest historykiem specjalizującym się także w tematach historii opozycji antykomunistycznej oraz historii sportu. W 2023 r. został absolwentem studiów podyplomowych.

Z IPN-em Karol Nawrocki jest związany od 2009 r., kiedy to został pracownikiem gdańskiego oddziału tej organizacji. W 2014 r. nastąpił pierwszy istotny awans Karola Nawrockiego w strukturach instytucji, gdyż został wtedy Naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN. Odpowiadał wówczas za kierowanie pracami zespołu naukowo-edukacyjnego na obszarze województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

W wyborach prezydenckich 2025 r. Karol NAWROCKI został zgłoszony przez obywatelski komitet poparcia zainicjowany przez prof. Andrzeja Nowaka, wybitnego polskiego historyka, Kawalera Orderu Orła Białego. [LISTA – LINK]. Później został poparty przez Prawo i Sprawiedliwość.

Jaki jest program wyborczy Karola NAWROCKIEGO?

Karol NAWROCKI opowiada się za za:

  • zacieśnianiem relacji sojuszniczych ze Stanami Zjednoczonymi;
  • zwiększeniem wydatków na polską armię i wzmocnieniem bezpieczeństwa narodowego;
  • kontynuacją zagrożonych wstrzymaniem inwestycji rozwojowych: CPK, polskiego atomu etc.
  • wzmocnieniem polskiej gospodarki;
  • zawetowaniem Zielonego Ładu UE;
  • utrzymaniem złotówki jako waluty narodowej;
  • silną i zdecydowaną obroną polskich granic przed zalewem nielegalnych imigrantów;
  • ochroną dzieci nienarodzonych (sprzeciw wobec aborcji);
  • zwiększaniem obszarów indywidualnej wolności i siły wspólnoty;
  • wsparciem polskiego rolnictwa i rozwoju lokalnego, również poza największymi miastami;
  • uzyskaniem od Ukrainy zgody na ekshumacje na Wołyniu;
  • kontynuacją działań na rzecz uzyskania reparacji od Niemiec;
  • przywracaniem pamięci o polskich bohaterach narodowych.

Program kandydata Sławomira MENTZENA

.Sławomir MENTZEN (ur. 20 listopada 1986 w Toruniu – ma 38 lat) – to polityk, przedsiębiorca, doradca podatkowy, poseł na Sejm X kadencji. Jest jednym z współprzewodniczących Konfederacji Wolność i Niepodległość oraz prezesem współtworzącej to federacyjne ugrupowanie polityczne Nowej Nadziei.

Studiował nauki ekonomiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2015 r. uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych. Posiada także licencjat z fizyki teoretycznej. Działalność polityczną rozpoczął w 2007 r. dołączając do Unii Polityki Realnej. Działalność biznesową prowadzi od 2011 r., kiedy otworzył kantor. Od początku drugiej połowy lat 10. był członkiem partii KORWiN. Wszedł w skład prezydium tego ugrupowania w 2016 r. Jesienią 2022 r. po ustąpieniu Korwin-Mikkego podczas kongresu Partii KORWiN został jej nowym przewodniczącym. 29 listopada 2022 r. ta zmieniła nazwę na Nowa Nadzieja W wyborach parlamentarnych w 2023 r. startował jako lider Konfederacji Wolność i Niepodległość w okręgu warszawskim. Otrzymał wtedy 101 269 głosów (5,91% głosów oddanych w okręgu) i uzyskał mandat posła X kadencji.

Sławomir MENTZEN został pierwszym kandydatem, który ogłosił swój start w wyborach prezydenckich w 2025 r. – co też nastąpiło 31 sierpnia 2024 r., kiedy Rada Liderów Konfederacji wskazała go jako swojego kandydata.

- Sławomir Mentzen

Jaki jest program wyborczy Sławomira MENTZENA?

Sławomir MENTZEN opowiada się za:

  • silną i zdecydowaną obroną polskich granic przed zalewem nielegalnych imigrantów;
  • bardziej restrykcyjną polityką migracyjną w zakresie także pracowników kontraktowych;
  • niskimi i nieskomplikowanymi podatkami;
  • niską stałą składką zdrowotną;
  • zwiększeniem wydatków na polską armię;
  • wspieraniem małych i średnich polskich firm;
  • likwidacją/ograniczeniem wsparcia dla Ukrainy;
  • asertywną polityką zagraniczną;
  • odrzuceniem Zielonego Ładu UE;
  • ochroną dzieci nienarodzonych (sprzeciwia się aborcji);
  • utrzymaniem złotówki jako waluty narodowej;
  • obroną tradycyjnych wartości.

Program kandydata Szymona HOŁOWNI

.Szymon HOŁOWNIA (ur. 3 września 1976 w Białymstoku – ma 48 lat) – to marszałek Sejmu RP X kadencji, lider i założyciel formacji Polska 2050, która wraz z PSL-em współtworzy klub parlamentarny Trzecia Droga. Szymon HOŁOWNIA to wcześniej, przed wejściem do polityki, dziennikarz, felietonista, pisarz, prezenter telewizyjny.

Przez pięć lat studiował psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, jednak studiów tych nie ukończył. Dużą popularnością przyniosła mu udział w programie rozrywkowym „Mam Talent”, którego to był współprowadzącym. 15 października 2023 r. udało mu się uzyskać mandat posła na Sejm RP X kadencji. 13 listopada 2023 r. został wybrany na marszałka „rotacyjnego” Sejmu – stosownie do ustaleń w koalicji, że funkcję tę sprawuje tylko do wyborów prezydenckich w połowie kadencji parlamentu), po którym to okresie na tej funkcji zgodnie z ustaleniami koalicyjnymi ma zastąpić go Włodzimierz Czarzasty, będący przewodniczącym Nowej Lewicy i wicemarszałkiem Sejmu.

13 listopada 2024 r. Szymon HOŁOWNIA ogłosił swój start w wyborach prezydenckich 2025. Już raz w 2020 r. startował w wyborach prezydenckich, w których to wyborach zajął trzecie miejsce. 

Jaki jest program Szymona HOŁOWNI?

Szymon HOŁOWNIA opowiada się za:

  • referendum w sprawie aborcji;
  • pogłębieniem integracji europejskiej;
  • wprowadzeniem euro w Polsce;
  • ścisłą współpracą z unijnymi sojusznikami – głównie Niemcami i Francją;
  • kontynuacją transformacji energetycznej w duchu unijnego Zielonego Ładu UE;
  • utrzymaniem prawa do azylu dla nielegalnych imigrantów.
  • polityką otwartych drzwi;
  • utrzymaniem przywilejów socjalnych dla uchodźców z Ukrainy w Polsce;
  • kontynuacją maksymalnej pomocy dla Ukrainy.

Program kandydata Adriana ZANDBERGA

.Adrian ZANDBERG (ur. 4 grudnia 1979 w Aalborgu – ma 45 lat) – współzałożyciel, współprzewodniczący oraz członek Zarządu Krajowego partii Razem, poseł na Sejm IX i X kadencji, historyk, programista komputerowy, doktor nauk humanistycznych.

Adrian ZANDBERG jest absolwentem historii na Uniwersytecie Warszawskim. Przed aktywną działalnością polityczną pracował jako nauczyciel akademicki w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i Wyższej Szkole Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie. Był również przedsiębiorcą specjalizującym się w projektowaniu aplikacji mobilnych dla firm z USA. 

Jego kariera polityczna rozpoczęła się w 2000 r., kiedy to został współpracownikiem prezesa Polskiej Partii Socjalistycznej Piotra Ikonowicza.  Był członkiem Unii Pracy oraz przynależał do młodzieżówki tej formacji, którą była Federacja Młodych UP. W okresie działalności w Unii Pracy uczestniczył w protestach przeciwko wojnie w Iraku oraz manifestacjach w obronie bezpłatnych studiów. Od 2005 r. był członkiem Unii Lewicy III RP oraz stowarzyszenia Młodzi Socjaliści. Cztery lata później w 2009 r. został wybrany do prezydium Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. W maju 2015 r. wraz z innymi aktywistami rozpoczął współtworzenie nowego lewicowego projektu politycznego, którym stała się Partia Razem. Od samego początku istnienia tej formacji pełni funkcję jej współprzewodniczącego.

Jaki jest program Adriana ZANDBERGA?

Adrian ZANDBERG opowiada się za:

  • legalną aborcją;
  • liberalną politykę migracyjną;
  • inwestycjami mającymi na celu rozwój polskiego przemysłu;
  • kontynuacją polityki transformacji energetycznej w duchu Zielonego ŁaduI UE:
  • pogłębianiem integracji europejskiej;
  • dalszą pomocą dla Ukrainy;
  • rozwojem polskiego AI i inwestycjami w nowoczesne technologię;
  • zwiększeniem wydatków na służbę zdrowia;
  • silnym państwem opiekuńczym.

Program kandydatki Magdaleny BIEJAT

.Magdalena BIEJAT (ur. 11 stycznia 1982 w Warszawie – ma 43 lata) – polityk i senator Nowej Lewicy, wicemarszałek Senatu XI kadencji, z zawodu socjolog. W przeszłości pracowała jako tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej oraz była związana z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Fundacją im. Stefana Batorego, Fundacją Stocznia.

W latach 2015-2024 była członkiem Partii Razem, a w latach 2022-2024 (do października 2024 r.) także wiceprzewodnicząca Partii Razem Z ramienia tego ugrupowania była posłem na Sejm IX kadencji. W ramach parytetu do 24 października 2024 wraz z Adrianem ZANDBERGIEM (który w wyborach prezydenckich 2025 r. także startuje, jako kandydat Partii Razem) pełniła funkcję współprzewodniczącego Partii Razem. Dziś związała się z Nową Lewicą, a decyzję o nominacji Magdaleny BIEJAT na kandydata Nowej Lewicy w wyborach prezydenckich 2025 podjęła Rada Krajowa Nowej Lewicy w połowie grudnia 2024 r.

Biejat

Jaki jest program Magdaleny BIEJAT?

Magdalena BIEJAT opowiada się za:

  • aborcją na życzenie do 12 tygodnia ciąży;
  • dekryminalizacją aborcji;
  • darmową antykoncepcją dla młodzieży.
  • polityką otwartych drzwi dla imigrantów;
  • pogłębieniem integracji europejskiej;
  • zacieśnioną współpracą z Niemcami i UE;
  • rezygnacją ze złotówki na rzecz euro;
  • wprowadzeniem równego urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców;
  • surowymi karami za niepłacenie alimentów;
  • wspieraniem z budżetu publicznego społeczności LGBT.

Program kandydata Grzegorza BRAUNA

.Grzegorz BRAUN (ur. 11 marca 1967 w Toruniu – ma 58 lat) – polityk, prezes Konfederacji Korony Polskiej, europoseł, dwukrotny poseł na Sejm RP (IX i X kadencji), reżyser filmowy, scenarzysta, nauczyciel akademicki i publicysta. Już raz ubiegał się o fotel prezydenta RP startując w wyborach prezydenckich w 2015

Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Następnie podjął pracę na tej uczelni i do 2007 prowadził tam zajęcia z dziennikarstwa. W 1993 ukończył studia podyplomowe na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jest autorem wielu filmów na tematy polityczne i historyczne. W jego filmowym portfolio znajdują się m.in.: „Towarzysz Generał”, czy „Eugenika — w imię postępu”.

16 stycznia 2025 r. wbrew wcześniejszym ustaleniom Rady Liderów Konfederacji ogłosił swój niezależny start w wyborach prezydenckich 2025 jako kandydat Konfederacji Korony Polskiej. 17 stycznia został usunięty z Konfederacji.

Grzegorz Braun program

Jaki jest program Grzegorza BRAUNA?

Grzegorz BRAUN jest za:

  • obroną tradycyjnych wartości;
  • obroną dzieci nienarodzonych;
  • zakończeniem dalszej pomocy dla Ukrainy;
  • „nowym otwarciem” w relacjach z Federacją Rosyjską;
  • wprowadzeniem zakazu promowania w przestrzeni publicznej progresywistycznych idei;
  • wyjściem z Unii Europejskiej;
  • przywróceniem kary śmierci;
  • utrzymaniem złotówki jako waluty narodowej;
  • wprowadzeniem systemu prezydenckiego w Polsce.

Oprac. MJ/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 marca 2025
Miejsce dla Komitetów Wyborczych