Projekt ALMAGAL pomoże lepiej zrozumieć, jak powstają gwiazdy

Astronomowie w ramach projektu ALMAGAL przeanalizują obserwacje ponad tysiąca powstających gwiazd, aby lepiej zrozumieć pochodzenie i sposób tworzenia się tych niezwykłych kosmicznych obiektów.
.Większość wcześniejszych badań koncentrowała się na konkretnych przykładach gwiazd w określonych regionach. Dane z projektu ALMAGAL pozwolą naukowcom przeanalizować pełną różnorodność procesów leżących u podstaw powstawania tych obiektów.
Gwiazdy to wielkie kule plazmy – kosmiczne reaktory jądrowe, które rozświetlają Wszechświat. Tworzą się one z ogromnych obłoków gazu i pyłu, które zapadają się i rozpadają na mniejsze fragmenty. Astronomowie wciąż w pełni nie rozumieją tego procesu. Badanie, w ramach którego zostały przeanalizowane dane z ponad tysiąca „gwiezdnych żłobków”, zostało przeprowadzone przez naukowców z University of Cologne i opublikowane w serwisie arXiv.
Obłoki gazu i pyłu, z których rodzą się nowe gwiazdy, składają się z prostych bloków budulcowych – takich jak wodór, hel i niewielkie ilości cięższych pierwiastków – łączą się one następnie w bardziej złożone formacje, takie jak protogwiazdy i gwiazdy. Jednak naukowcy nie są pewni jak dokładnie wyglądają szczegóły tych procesów, które najczęściej różnią się od siebie.
Każdy region gwiazdotwórczy może działać z różnymi prędkościami i mieć bardzo różne struktury. Ich produkty – gwiazdy – mają różne masy, temperatury i skład. To zainspirowało astronomów do próby ustalenia, co dokładnie dzieje się w czasie powstawania tych obiektów.
Aby zrozumieć złożone i regionalnie różne procesy związane z formowaniem się gwiazd, astronomowie w ramach projektu ALMAGAL zarejestrowali i przeanalizowali dane z jak największej liczby regionów gwiazdotwórczych. Astronomowie chcieli zbadać mechanizmy leżące u podstaw wszystkich narodzin, aby odkryć ogólne mechanizmy formowania się gwiazd. Analiza obejmowała szczegółowe obserwacje z około tysiąca regionów gwiazdotwórczych, czyli trzy do czterech razy więcej niż wszystkie poprzednie badania łącznie.
„Teraz, gdy dostępne są pierwsze wyniki analizy, możemy po raz pierwszy przeprowadzić statystycznie istotne badanie, aby zrozumieć wiele różnych sposobów formowania się gwiazd i tego, jak ich środowisko wpływa na ten proces. W ramach projektu ALMAGAL zgromadziliśmy ogromne ilości danych, które pozwalają nam szczegółowo przyjrzeć się dużej liczbie protogwiazd. Oznacza to początek nowej ery astrofizyki precyzyjnej poprzez analizę ich molekularnych odcisków palców” – mówi Peter Schilke z University of Cologne.
.Naukowcy w ramach projektu ALMAGAL wykorzystali dane z obserwatorium radiowego ALMA (Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array). Znajduje się ono na wysokości 5000 metrów na Cerro Chajnantor na pustyni Atacama w Chile. Nie obserwuje światła widzialnego, ale bada długości fal milimetrowych i submilimetrowych, które są niewidoczne dla ludzkiego oka. Dzięki temu ALMA idealnie nadaje się do obserwacji zimnych obiektów kosmicznych, takich jak pył i gaz w regionach gwiazdotwórczych, które świecą tylko na tych długich falach.
Oprac. EG