Przegląd filmowy "Pod wspólnym niebem" - szczegóły

Centrum Myśli Jana Pawła II zainauguruje 10 lipca trzecią edycję przeglądu filmowego „Pod wspólnym niebem”. W każdą środę do 4 września na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej widzowie będą mogli oglądać filmy z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Wietnamu i z Indii.
Przegląd filmów z całego świata potrwa aż do września
.Ogółem będzie można obejrzeć 15 filmów. Pierwszy pokaz odbędzie się 10 lipca o godz. 20.15. Zainauguruje go projekcja filmów „Mariupol. Sto noc” w reż. Sofii Melnyk i „Kochasz mnie?” w reż. Tonya Noyabrova z Ukrainy.
„Widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in. „Wewnętrzną zimę” z Indii, subtelny portret wietnamskich imigrantów „Wzdłuż brzegu” w reż. Akio Fujimoto czy dokument „Mara. Białoruski sen” – Sashy Kulaka” – poinformowało w komunikacie Centrum Myśli Jana Pawła II.
W programie są także filmy o wymiarze społecznym, jak: „Czarny kos, czarna jeżyna” gruzińskiej reżyserki Elene Naveriani, „W żółtym kokonie” – Thiena Ana Phama z Wietnamu czy indyjski „Wzmożenie” w reż. Dominica Sangmy.
Inicjatywa „Pod wspólnym niebem” organizowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II
.Ostatni wieczór przeglądu, 4 września, będzie poświęcony filmom z Wajda School. Widzowie będą mogli obejrzeć dokument „Raisa” Doroty Migas-Mazur, w którym tytułowa bohaterka, Czeczenka, jest zmuszona uciec ze swojego kraju, by zawalczyć o siebie i swoje dzieci. Tego dnia zaplanowano także emisję dokumentu „In Limbo” w reż. Aliny Maksimenko i filmu fabularnego „Pułapka” w reż. Vitalii Havura.
Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.
Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, której zadaniem jest stawianie pytań o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. Działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.
Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].