Rocznica Czerwca '56. Obchody w Poznaniu

W tym roku przypada 70. rocznica Czerwca’56 – jednego z pierwszych wystąpień przeciw komunistycznemu reżimowi w powojennym bloku wschodnim. Władze miasta chcą, by tegoroczny jubileusz miał szeroki, wspólny charakter, dlatego Miasto Poznań zachęca różne środowiska do aktywnego udziału w jego przygotowaniu. Do współtworzenia programu zaproszone są szkoły, teatry, muzea, stowarzyszenia oraz inne instytucje kultury i edukacji.

„Każde wydarzenie może stać się elementem programu rocznicowego”

.Zgłaszać można różnorodne inicjatywy, które będą towarzyszyć oficjalnym uroczystościom, takie jak koncerty, wystawy, spektakle czy lekcje historii. Każde wydarzenie może stać się elementem programu rocznicowego i przyczynić się do upowszechniania wiedzy o zrywie sprzed siedmiu dekad” – podkreślił we wtorek poznański magistrat.

Zgłoszenia przyjmowane są za pomocą formularza „Zaproponuj wydarzenie”, dostępnego na stronie głównej poznan.pl.

Tegoroczna Rocznica Czerwca ’56 to wiele wydarzeń kulturalnych, spektaklów i wystaw

.W zgłoszeniu należy podać podstawowe informacje, w tym jego opis, termin oraz zasady udziału. Magistrat zaznaczył, że wskazane jest także uzupełnienie informacji o dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Ponadto, aby ułatwić identyfikację wydarzeń związanych z rocznicą, należy wybrać kategorię „Czerwiec ’56 – wydarzenia towarzyszące”.

Protest poznańskich robotników, który rozpoczął się 28 czerwca 1956 r., był jednym z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii Polski. Robotnicy podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Zginęło wówczas 58 osób. 

PAP/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 kwietnia 2026