Rocznice Najważniejsze. 1 września
Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 1 września?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 1 września
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 1 września? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1015: Wojska pod wodzą księcia Bolesława Chrobrego zwyciężyły Niemców w bitwie pod Budziszynem podczas wojny polsko-niemieckiej.
1580: Rozpoczęło się oblężenie Wielkich Łuk przez wojska Stefana Batorego podczas wojny Rzeczpospolitej z Rosją.
1364: Papież Urban V wydał bullę potwierdzającą powołanie Uniwersytetu Krakowskiego.
1715: Zmarł Ludwik XIV, król Francji w latach 1643-1715, najdłużej panujący monarcha w historii.
1870: Rozpoczęła się bitwa pod Sedanem podczas wojny francusko-pruskiej. Zwycięstwo Prus umożliwi późniejsze zjednoczenie Niemiec pod ich egidą, a także spowoduje obalenie Napoleona II i zmianę ustroju we Francji z II Cesarstwa na III Republikę.
1919: Polska ratyfikowała Traktat wersalski.
1939: III Rzesza dokonała zbrojnej agresji na Polskę. Rozpoczęła się kampania wrześniowa, a wraz z nią II wojna światowa w Europie.
1941: Niemcy utworzyli organizm okupacyjny pod nazwą Komisariat Rzeszy Ukraina.
1989: Zmarł Kazimierz Deyna, polski piłkarz, reprezentant kraju w latach 1973-1978, jeden z najwybitniejszych zawodników w historii polskiej piłki nożnej.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka