Rocznice Najważniejsze. 10 kwietnia

10 kwietnia 2010 r. miała miejsce katastrofa smoleńska. Jakie jeszcze rocznice obchodzimy tego dnia? Przedstawiamy państwu Rocznice Najważniejsze

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 10 kwietnia?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 10 kwietnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 10 kwietnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1525: Ostatni wielki mistrz krzyżacki oraz książę pruski Albrecht Hohenzollern złożył na rynku krakowskim hołd lenny królowi Zygmuntowi I Staremu, zwany hołdem pruskim. Był to efekt traktatu krakowskiego podpisanego dwa dni wcześniej, kończącego ostatnią wojnę polsko-krzyżacką, na mocy którego Prusy Zakonne miały stać się lennem Królestwa Polskiego (jako świeckie państwo – Prusy Książęce).

1580: Jan Zamoyski wydał w Jarosławcu przywilej lokacyjny dla Zamościa, który stał się w niedalekiej przyszłości perłą renesansowej architektury i centrum dóbr kanclerza.

1585: Zmarł Grzegorz XIII, papież, który zapisał się w historii m.in. wprowadzeniem kalendarza gregoriańskiego (zastąpił rzymski kalendarz juliański). 

1831: Podczas powstania listopadowego powstańcy odnieśli zwycięstwo w bitwach pod Iganiami oraz pod Domanicami.

1909: Kazimierz Prószyński, jeden z pionierów kinematografii pochodzący z Polski, uzyskał we Francji patent na aeroskop – pierwszą na świecie ręczną kamerę filmową o napędzie automatycznym (napędzana sprężonym powietrzem).

1912: Statek „Titanic” wypłynął z Southampton do Nowego Jorku w swój jedyny rejs, podczas którego zatonął, zderzywszy się z górą lodową.

1938: W Rzeszy Niemieckiej i Austrii odbył się plebiscyt dotyczący połączenia obu krajów. Pełnił rolę ostatecznego i formalnego przypieczętowania anschlussu Austrii przez III Rzeszę.

1954: Zmarł August Marie Louis Lumière, jeden z prekursorów kina, współtwórca kinematografu.

1957: Miała miejsce premiera filmu Dwunastu Gniewnych Ludzi w reżyserii Sidneya Lumeta.

2004: Zmarł Jacek Kaczmarski, polski poeta, pisarz, kompozytor i pieśniarz zwany „bardem Solidarności”.

2010: Samolot Tu-154M z członkami polskiej delegacji państwowej na pokładzie, w tym z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i Pierwszą Damą Marią Kaczyńską, rozbił się podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Katastrofa pochłonęła 96 ofiar. Tego samego dnia marszałek Sejmu Bronisław Komorowski (pełniący obowiązki prezydenta) ogłosił żałobę narodową.

2019: Opublikowano pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury. Mowa o obiekcie znajdującym się w centrum galaktyki M87. Osiągnięcie należy przypisać naukowcom z międzynarodowego programu Teleskop Horyzontu Zdarzeń (ETH).

Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 kwietnia 2024
Fot. Kancelaria Prezydenta RP, Wikimedia.