Rocznice Najważniejsze. 10 maja

Rocznice Najważniejsze. 10 maja

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 10 maja?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 10 maja

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 10 maja? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

70: Podczas pierwszej wojny żydowskiej Rzymianie rozpoczęli oblężenie Jerozolimy. W ramach walk doszło m.in. do zniszczenia Drugiej Świątyni.

1520: Urodził się Stanisław Karnkowski, polski duchowny katolicki, biskup kujawski, arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski, ponadto sekretarz wielki koronny, sekretarz królewski oraz myśliciel i pisarz polityczny, autor m.in. Statutów Karnkowskiego dla Gdańska, czołowa postać sceny politycznej Królestwa Polskiego a po 1569 r. Rzeczypospolitej Obojga Narodów aż do śmierci w 1603 r.

1789: Jean-Pierre Blanchard, francuski wynalazca i pionier lotnictwa, odbył nad Warszawą pierwszy w Polsce lot balonem.

1794: Podczas insurekcji kościuszkowskiej naczelnik Tadeusz Kościuszko powołał Radę Najwyższą Narodową, mającą pełnić funkcje cywilnej władzy powstania.

1857: W Indiach wybuchło antybrytyjskie powstanie sipajów.

1869: W Stanach Zjednoczonych została otwarta Pierwsza Kolej Transkontynentalna. Łączączyła sieć kolejową na wschodzie USA z Kalifornią i wybrzeżem Pacyfiku.

1871: Zawarto pokój frankfurcki kończący wojnę francusko-pruską. Zwycięstwo zjednoczonych Niemiec (od stycznia 1871 r.) znacząco osłabiło pozycję Francji i zmieniło układ sił w Europie.

1893: W Krakowie założono pierwszy na ziemiach polskich klub szachowy (Krakowski Klub Szachistów).

1926: Na krótko przed zamachem majowym utworzono trzeci rząd Wincentego Witosa.

1940: Podczas II wojny światowej Niemcy zaatakowali Francję, Belgię, Holandię i Luksemburg.

1940: Winston Churchill po raz pierwszy został premierem Wielkiej Brytanii.

1941: Zakończył się Blitz – seria niemieckich nalotów bombowych na Londyn trwająca od 7 września 1940 r. W wyniku ostatniego ataku zginęło ok. 1400 osób.

1994: Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 maja 2024
Fot. BiblioArchives / LibraryArchives, domena publiczna, Wikimedia Commons