Rocznice Najważniejsze. 12 kwietnia

Rocznice Najważniejsze. 12 kwietnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 12 kwietnia?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 12 kwietnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 12 kwietnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1204: Podczas IV krucjaty krzyżowcy zdobyli i złupili Konstantynopol.

1834: W szwajcarskim Bernie Giuseppe Mazzini założył międzynarodową organizację rewolucyjną Młoda Europa. Jej celem było przekształcenie porządku politycznego na kontynencie i stworzenie Europy wolnych państw republikańskich.

1861: Rozpoczęła się bitwa o Fort Sumter w Karolinie Południowej, która zapoczątkowała wojnę secesyjną.

1944: Urodził się Karel Kryl, czeski poeta i pieśniarz zwany bardem Praskiej Wiosny.

1961: Jurij Gagarin odbył pierwszy w historii lot człowieka w przestrzeni kosmicznej.

1982: W Warszawie rozpoczęło nadawanie Radio „S” – podziemna stacja radiowa NSZZ „Solidarność”.

Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 kwietnia 2024
Fot. Palma Le Jeune (1544–1620), domena publiczna, Wikimedia.