Rocznice Najważniejsze. 16 kwietnia

Rocznice Najważniejsze. 16 kwietnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 16 kwietnia?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 16 kwietnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 16 kwietnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1209: Franciszek z Asyżu otrzymał od papieża Innocentego III ustne zatwierdzenie reguły Zakonu Braci Mniejszych. Ten moment uznaje się za inaugurację działalności ruchu franciszkańskiego.

1828: Zmarł Francisco Goya, hiszpański malarz pochodzenia baskijskiego, jeden z najwybitniejszych artystów przełomu XVIII i XIX w., słynący z tworzenia dzieł oryginalnych o unikatowym charakterze, autor m.in. obrazu „Trzeci maja 1808” (w Polsce znany jako „Rozstrzelanie powstańców madryckich”), ryciny „Gdy rozum śpi, budzą się demony” oraz cyklu „Okropności wojny”.

1859: Zmarł Alexis de Tocqueville, francuski myśliciel polityczny, socjolog i polityk, jeden z czołowych intelektualistów Francji w XIX w., minister spraw zagranicznych II Republiki, autor m.in. dzieł: „Dawne rządy i rewolucja” oraz „O demokracji w Ameryce”.

1888: Zmarł Zygmunt Wróblewski, polski fizyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wspólnie z Karolem Olszewskim jako pierwszy w historii dokonał skroplenia tlenu, azotu.

1912: Harriet Quimby jako pierwsza kobieta w historii przeleciała samotnie samolotem nad kanałem La Manche. Licencję pilota otrzymała już w 1911 r., co czyni ją pierwszą kobietą-pilotem w historii USA i pionierką latania.

1922: Republika Weimarska i Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka (RFSRR) zawarły układ w Rapallo. Tym samym Niemcy i Rosja po raz pierwszy w dwudziestoleciu międzywojennym nawiązały stosunki dyplomatyczne i zawiązały współpracę. Porozumienie niemiecko-rosyjskie zostało w Europie bardzo źle przyjęte. Z perspektywy polskiej był to poważny cios zwiastujący wydarzenia, które nadeszły pod koniec lat 30. XX w.

1927: Urodził się Joseph Ratzinger, niemiecki duchowny katolicki, profesor nauk teologicznych, kardynał, od kwietnia 2005 r. zwierzchnik Kościoła katolickiego jako papież Benedykt XVI.

2003: Podpisano Traktat ateński będący podstawą prawną akcesji 10 państw do Unii Europejskiej: Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 kwietnia 2024
Fot. Francisco Goya, „Trzeci maja 1808”, domena publiczna, Wikimedia Commons.