Rocznice Najważniejsze. 17 listopada

Rocznice Najważniejsze. 17 listopada

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 17 listopada? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 17 listopada

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 17 listopada? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1370 – W katedrze wawelskiej odbyła się koronacja Ludwika Węgierskiego na króla Polski.

1558 – Zmarła Maria I Tudor. Jej następczynią na tronie angielskim została Elżbieta I, ostatnia przedstawicielka dynastii Tudorów. Panowała w latach 1558-1603. Była jednym z najwybitniejszych władców angielskich.

1796 – Zmarła Katarzyna II, caryca Rosji w latach 1762-1796, główna inspiratorka rozbiorów Rzeczpospolitej, jedna z najbardziej wpływowych postaci na europejskiej scenie politycznej 2. połowy XVIII w., symbol rosyjskiego imperializmu ery nowożytnej.

1892 – W Paryżu powołano Polską Partię Socjalistyczną.

1918 – Józef Piłsudski powołał rząd Jędrzeja Moraczewskiego.

1989 – Telewizja Polska wyemitowała ostatnie wydanie „Dziennika Telewizyjnego”.

1989 – W Czechosłowacji wybuchła aksamitna rewolucja, która zapoczątkowała transformację ustrojową w tym kraju.

1989 – Zburzono pomnika Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie, jeden z symboli dominacji sowieckiej nad Polską w epoce komunizmu.

2005 – Zmarł Marek Perepeczko, aktor, odtwórca ról w kultowych polskich filmach, m.in. „Popiołach” i „Panu Wołodyjowskim”, oraz serialach: „Janosiku” czy „13 posterunku”.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 listopada 2024
Fot. Przywódcy PPS w 1896 r., Londyn, od lewej przy stole: Ignacy Mościcki, Bolesław Jędrzejowski, Józef Piłsudski, Aleksander Dębski. Stający: Bolesław Miklaszewski, Witold Jodko-Narkiewicz / Narodowe Archiwum Cyfrowe.