Rocznice Najważniejsze. 19 marca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 19 marca?

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 19 marca?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 19 marca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 19 marca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

 • 1058: Zmarł Kazimierz I Odnowiciel, książę piastowski, syn Mieszka II, wnuk Bolesława Chrobrego, jeden z najwybitniejszych władców w historii Polski, który w 1 połowie XI w. ocalił monarchię pierwszych Piastów od zniszczenia, dokonał jej odbudowy oraz położył podwaliny pod dalszy rozwój kraju.  
 • 1238: Zmarł Henryk I Brodaty, jeden z najwybitniejszych książąt piastowskich w okresie rozbicia dzielnicowego, władca ziem śląskich, a częściowo też wielkopolskich i małopolskich, główny pretendent do zjednoczenia Polski i sięgnięcia po królewską koronę w 1. połowie XIII w. (dla swojego syna Henryka II Pobożnego), mąż księżnej Jadwigi – późniejszej świętej.
 • 1542: Urodził się Jan Zamoyski, polski szlachcic, jeden z najpotężniejszych w historii kraju, hetman wielki koronny, kanclerz wielki koronny, lider polityczny potężnego stronnictwa magnackiego, a przy tym humanista, fundator renesansowego Zamościa, założyciel Akademii Zamojskiej. 
 • 1779: Urodził się Józef Dwernicki, polski generał, bohater wojen napoleońskich, dowódca kawalerii podczas powstania listopadowego, działacz patriotyczny w okresie Wielkiej Emigracji – współzałożyciel Szkoły Narodowej Polskiej w Paryżu, Towarzystwa Wzajemnej Pomocy oraz  Komitetu Narodowego Polski i Ziem Zabranych.
 • 1869: Urodził się Józef Mehoffer, wybitny malarz modernistyczny okresu Młodej Polski, witrażysta, grafik, uczeń Jana Matejki, autor m. in. obrazów „Dziwny ogród”, „Czerwona parasolka” oraz licznych portretów.
 • 1834: Urodził się Józef Hauke-Bosak, polski generał, dowódca sił krakowskich, kaliskich i sandomierskich w powstaniu styczniowym, bliski współpracownik Romualda Traugutta, uczestnik wojny francusko-pruskiej (1870-1871 r.)
 • 1837: Urodził się Edward Lubowski, dramatopisarz, jeden z najznakomitszych polskich komediopisarzy doby pozytywizmu.
 • 1882: Urodził się Aleksander Skrzyński, polski polityk, premier RP (1925-1926) oraz dwukrotny minister spraw zagranicznych (1922-1923, 1924-1926).
 • 1920: Józef Piłsudski w dniu swoich imienin przyjął i zatwierdził stopień pierwszego Marszałka Polski.
 • 1945: Adolf Hitler wydał tzw. „rozkaz Nerona”. Nakazał zniszczenie wszystkiego na terytorium Niemiec, co przeciwnik mógłby wykorzystać do kontynuowania walki.
 • 1968: Podczas wiecu aktywu PZPR w Sali Kongresowej w Warszawie Władysław Gomułka wygłosił dwugodzinne, „antysyjonistyczne” przemówienie, które przeszło do historii jako jedno z najbardziej symbolicznych wydarzeń Marca ’68 roku w Polsce.
 • 1985: Zmarł Leopold Tyrmand, polski pisarz pochodzenia żydowskiego, publicysta, scenarzysta, popularyzator jazzu w Polsce.
 • 1990: Japonia jako trzeci kraj w historii umieściła sztucznego satelitę na orbicie Księżyca (sonda Hiten).

Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 marca 2024