Rocznice Najważniejsze. 20 października

Rocznice Najważniejsze. 20 października

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 20 października? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 20 października

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 20 października? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1448 – Zakończyła się węgiersko-turecka bitwa na Kosowym Polu (druga), w której wojska Węgier zostały rozbite, co utorowało Turkom drogę do podboju Bałkanów i przekreśliło europejskie nadzieje na ocalenie Konstantynopola, który upadł 5 lat później (1453 r.).

1595 – Podczas wyprawy Jana Zamoyskiego do Mołdawii wojska koronne odniosły zwycięstwo nad armią turecko-tatarską w bitwie pod Cecorą.

1677 – Urodził się Stanisław Leszczyński, król Polski w latach 1704–1709 i 1733–1736, książę Lotaryngii i Baru w latach 1738–1766, ojciec Marii Leszczyńskiej, żony Ludwika XV i królowej Francji (1725-1768), pradziadek trzech królów Francji: Ludwika XVI, Ludwika XVIII i Karola X.

1733 – Urodził się Adam Naruszewicz, polski duchowny katolicki, jezuita, historyk, pisarz i poeta, jeden z najważniejszych polskich intelektualistów i krzewicieli kultury w dobie oświecenia, zwany „polskim Horacym”.

1854 – Urodził się Artur Rimbaud, francuski poeta, jeden z prekursorów i najwybitniejszych przedstawicieli symbolizmu i surrealizmu. 

1860 – Cesarz Franciszek Józef I wydał „Dyplom październikowy” opracowany przez hrabiego Agenora Gołuchowskiego i jego współpracowników, reformujący ustrój Cesarstwa Austriackiego.

1947 – Oficjalnie przyjęto obowiązującą flagę ONZ.

1955 – W Wielkiej Brytanii miała miejsce premiera „Powrotu króla”, trzeciego tomu powieści J.R.R. Tolkiena pt. „Władca Pierścieni”.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 października 2024
Fot. Rosana Prada / Flickr / CC BY 2.0.